Cinema Middelburg komt met online voorpremières, even thuis wegdromen Kelders in Axel blank na bezoekje koperdieven 7 Andrea versiert piepschuim koppen, en met succes Bij Andrea Verbustel staat thuis geen kerstboom, maar een kersthoofd. Haar zelfgemaakte kunstwerken zijn geliefd: ze vinden hun weg in Zeeuws-Vlaanderen. Sophie Stockman Terneuzen Een kersthoofd, wat is dat? Heel simpel: het is een hoofd, dat heel knap en tot in het kleinste detail is 'aan gekleed' in een kerstthema. Com pleet met ballen, lichtjes en orna menten. En anders dan een kerst boom, neemt een kersthoofd in huis amper ruimte in: je zet 'm ge woon op een kast of op tafel. Er is vraag naar, merkt Andrea Verbus tel uit Terneuzen: ,,Ik heb er al zo'n vijfentwintig gemaakt." Andrea maakte eind oktober haar eerste kersthoofd. Het begon allemaal met een versierd hoofd dat de Terneuzense tegenkwam op Marktplaats. Ze had meteen al in gedachten hoe ze dat zelf zou aan pakken. ,,Ik dacht, ik ga dat maken voor mezelf en voor vrienden. Dan hebben ze iets aparts." Ze kreeg enthousiaste reacties en vrienden moedigden haar aan om ermee verder te gaan. ,,Ik zette toen een kersthoofd op Marktplaats en dat was binnen een uur verkocht." Ze gebruikt hoofden van piep schuim, die ze vervolgens in een kleur beschildert. Daarna krijgen ze een feestelijk maskertje op, een krans met lichtjes en dan begint het echte opbouwen. Andrea leerde door te doen en werd steeds handiger in het maken van solide creaties waarvan de grootste een meter hoog is. Zo is het frame van een tennisracket ideaal voor het opbouwen van een hoog kerst- hoofd. ,,In het begin gebruikte ik lijm om alles vast te zetten, maar nu krammetjes en ijzerdraad." Ze combineert kerstballen met veren, bloemen of vlinders. ,,Dat maakt het chique, alleen maar kerstbal len zijn een beetje alledaags. De kersthoofden zijn in de brocan- te-stijl." De kerstballen kocht ze eerst al lemaal nieuw, maar nu geeft ze tweedehands ballen een nieuwe bestemming. Ook gebruikt ze passende ornamenten zoals kleine flesjes bubbels, engelen of hertjes. ,,Er zit altijd een thema in en iets persoonlijks voor de persoon voor wie het is." Ze maakte voor een man op verzoek een kersthoofd in zwart en goud. ,,Ik heb daar een tijger en een whiskyglas in ver werkt." Een hoofd maken kost tijd. ,,Heel veel tijd, een kersthoofd maak ik in een week." Andrea doet dat met heel veel plezier. Ze is sinds vorig jaar met pensioen en heeft nu tijd om haar creatieve ideeën uit te werken. ,,Als ik een idee heb, dan slaap ik niet en gaat het verder groeien in mijn hoofd. Ik ga volgend jaar paashoofden maken, met een vogelnestje erop Zo gauw mijn man naar zijn werk vertrekt en de deur achter hem dichtgaat, begin ik!" Alle kersthoofden hebben een eigen thema, kleurenpalet én identiteit. ,,Ik geef ze allemaal een naam. Het zijn voor mij hoofden met een betekenis, je voelt ze tot leven komen onder je handen. Soms kost het moeite om ze af te staan." Ze houdt er twee zelf: de Pink Lady, een chique dame in pasteltinten, en een mannenhoofd in bruin- en goudtinten, het zijn de eyecatchers in de woonkamer. ,,Ik noem hem Shaka Zulu. Hij heeft een 'litteken' op zijn ge- zicht." Het piepschuim was wat beschadigd en dat geeft hem al leen maar meer karakter, vindt ze. Als Andrea haar creaties op Face- book deelt, komen er standaard tientallen reacties. De kersthoof- den staan inmiddels bij veel Zeeuws-Vlamingen thuis, bij 't Zusje in Terneuzen staat er eentje en Andrea maakte een speciaal ex emplaar voor de tennisclub. ,,Met tennisrackets en tennisbal len." Met de kersthoofden is ze voor dit jaar klaar, maar het vol gende project staat al in de start blokken. ,,Ik ga paashoofden ma ken, met een vogelnestje erop." ,,Het is eigenlijk een oud idee; sneak previews van films op dins dag want op donderdag gaan de nieuwe films in première. Bij ons kan dat nu online. Maar het is wel een verrassing wélke voorpremi ère je krijgt", vertelt Simon Blaas van het Middelburgse filmtheater. Cinema Middelburg probeert zo toch de binding met het filmpu bliek te houden. Blaas: ,,Ik had die lockdown eigenlijk niet verwacht. We waren net zo blij dat we in juni weer open mochten, zij het met beperkingen. En helemaal toen in september die anderhalve meter er af ging. Maar ja, dat veranderde weer in november en nu toch he lemaal dicht. Ik kan niet wachten tot onze bezoekers weer lekker in de zaal kunnen zitten. Even ont snappen aan de dagelijkse stress. Meegaan in de filmdroomwereld en na afloop denken 'O ja, corona. Dat is er ook nog'. Dat is de magie van film. Ik hoop dat ze dat nu thuis ook een beetje voelen." Het filmhuis biedt de sneak pre views aan via Picl.nl. Na betaling kun je inloggen en de voorpremiè res bekijken. Of'hele' speelfilms die 48 uur te bekijken zijn. Zonder abonnee te worden, zoals bij Net- flix. ,,Het mooie is ook dat films op deze manier een langer leven krij - gen. De omloopsnelheid van een film is normaal heel snel. Nu kun je online, op je eigen tijd, veel langer zo'n film bekijken. Het geld dat een kijker betaalt, gaat naar drie par tijen: Picl.nl, de maker/distributeur van de film en naar het filmtheater, Zo kun je ons ook een beetje steu nen." ,,En dat voor een beetje koper", ver zucht Ivo Matteeuws, eigenaar van een deel van de woningen. ,,De panden staan al heel lang leeg. Ik werd door een van de buren gebeld die ineens water in zijn kelder had. De tegels zouden er van de muur komen. Daar aangekomen bleek de waterleiding weggebroken. Via de grond was het water uit dat ene pand naar in totaal vier andere pan den gestroomd." Werk van koper- dieven, denkt Matteeuws. ,,Ik heb het waterleidingbedrijf gebeld en die hebben de hoofdkraan dichtge draaid. Met een dompelpomp is het water weer uit de kelders wegge pompt." Wat de schade is, durft Matteeuws nog niet te zeggen. Matteeuws wacht op witte rook van de gemeente om de panden te slopen. ,,Die panden staan al zo lang leeg en het wordt er niet beter op. We willen op die plek een apparte mentencomplex bouwen. Het zou de inkom van Axel een stuk verbe teren." VL DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Kersthoofd is eens iets anders Andrea Verbustel uit Terneuzen bij haar meest geliefde kersthoofd dat zij liefkozend Shaka Zulu heeft genoemd. foto anne hana - Andrea Verbustel MIDDELBURG Thuis voorpremières van films zien? Dat kan op dinsdagen bij Cinema Middelburg. Maar het is wel een verrassing welk 'voor proefje' je krijgt. - Annemarie Zevenbergen AXEL Koperdieven hebben zaterdag voor flink wat schade gezorgd aan de Oranjestraat in Axel. Vier huizen kwamen onder water te staan, nadat de waterleidingen gesloopt werden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54