4 Rechters zeiden afgelopen jaar 'sorry' voor hun rol in de toeslagenaffaire. Terwijl ze het beter willen doen, ligt de rechtspraak onder vuur, zegt voorzitter Henk Naves van de Raad voor de rechtspraak. RAAD VOOR DE RECHTSPRAAK enk Naves valt stil en kijkt door het raam van het statige pand van de Raad voor de recht spraak. Met al dat mar mer zou je het een ivoren toren kun nen noemen. Eén van waaruit geen korte metten werd gemaakt met de toeslagenaffaire, die affaire kon juist doorwoekeren. Eigenlijk vindt voor zitter Naves dat een bescheidener pand beter zou passen, zegt hij. Naves denkt na als hem voor dit in terview de woorden van een slacht offer in de toeslagenaffaire worden voorgelegd. Heeft u kinderen of kleinkinderen? Dat vroeg Kristie Rongen via de verslaggevers. Of Naves zich wil voorstellen hoe het zou zijn het stempel fraudeur te krij - gen, om daarna machteloos te moe ten toekijken terwijl de rechter de verkeerde gelijk geeft en toeslagen terugbetaald moeten worden, tot hij alles kwijt zou zijn. Ook zijn kinde ren, zoals sommige toeslagenouders overkwam. ,,Ik vind het naar zo'n moeder of vader toe uiterst pijnlijk dat wij eraan hebben bijgedragen dat ze in dit soort omstandigheden kwamen. Maar wat een rechter kan doen is be- Het heeft me verbaasd dat je zó lang op een verkeerd spoor kan zitten. Maar ook recht spreken is mensenwerk perkt. Wat wij kunnen doen is fouten toegeven en daarvan leren. Het is aan de andere staatsmachten om aanvul lend maatregelen te treffen, als het gaat om schadeloosstellen.'' ,,Soms wel, soms niet. Mensen heb ben een moeilijke periode doorge maakt. Die pijn kun je niet wegne men, maar voor een klein stukje compenseren door schadeloos te stel len. Ik ben ook vader en grootouder. En ik weet ook: je grootste goed, dat zijn je kinderen, je kleinkinderen. Als die met je in de mangel komen, is dat uiterst pijnlijk.'' De Raad voor de rechtspraak deed dit jaar daarom iets unieks. Ze trad met een snoeihard rapport naar bui ten en bood excuses aan. Rechters hadden toeslagenouders moeten be schermen. Ze lieten het afweten. Sommige bestuursrechters voelden dat het niet goed zat, maar hadden te weinig tijd om met dat gevoel aan de slag te gaan. Anderen wilden slacht offers niet blij maken met een dode mus, door tegen wetgeving in te gaan, wetende dat in hoger beroep toeslagen alsnog terugbetaald zou den moeten worden. Sommige recht banken probeerden aan de bel te trekken, maar werden niet gehoord. ,,Je moet vaststellen dat de rechter de wet goed heeft toegepast, maar dat onder de streep een resultaat ligt dat onrechtvaardig is. Het heeft me ver baasd dat je zó lang op een verkeerd spoor kan zitten. Maar ook rechtspre ken is mensenwerk. Er worden fou ten gemaakt.'' ,,Ik denk doordat alle staatsmachten - wetgever, uitvoerende macht en rechtspraak - dingen hebben laten liggen. Ze kozen voor spijkerharde wetgeving, uitvoering en jurispru dentie. Dan is er geen tegenkracht meer.'' Die ontwikkeling moet voortaan voorkomen worden met reflectie trajecten, zelfonderzoek. ,,Ik merk dat bestuursrechters nu zeggen: deze affaire heeft mij onzeker gemaakt. Dat is goed, een basis om je gedrag te veranderen.'' Niet alleen binnen het bestuurs recht, waar het met de toeslagen mis ging. Binnenskamers wordt ook ge keken hoe het gaat in het jeugdrecht, waarmee overigens ook sommige toeslagenouders te maken kregen: 1115 van hun kinderen werden uit huis geplaatst. Naves benadrukt: dat laatste is hoogstwaarschijnlijk geen direct gevolg van de affaire, maar bestaande problemen zijn door de financiële problemen vermoedelijk wel verergerd. Dat is niet de enige reden om goed naar het jeugdrecht te kijken. De rechtspraak trekt al langer aan de bel vanwege gebrekkige rapporten van jeugdzorg en een tekort aan juiste hulp voor gezinnen. De jeugdzorgke ten zit verstopt, waardoor kinderen soms veel te lang op gesloten afdelin gen moeten blijven. Ondertussen worden elk jaar tienduizenden kin deren uit huis geplaatst, na een oor deel van een rechter. ,,Nee, ik vind dat rechters niet in een ivoren toren moeten zitten. En dat zitten ze niet, ze zijn gewone men sen. Ze staan met beide benen in de samenleving. Ik verwacht van een rechter dat die signalen daaruit op pikt, ook kritiek op zijn functione ren, en die meeneemt naar de beslis- Examinatoren CBR geveld door corona FvD beboet voor illegale kerstmarkt 88 coronapatiënten erbij in hospitaals DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO 'Rechters zijn nu onzekerder, maar dat is juist goed' Carla van der Wal Victor Schildkamp Den Haag H - Henk Naves, voorzitter Raad voor de rechtspraak Valt dit dan nog goed te maken? Dat het mensenwerk is bleek niet uit deze affaire, dat werd uit het oog verloren. U wilt niets zeggen over mogelijke uitkomsten van dat zelfonderzoek. Is het in de rechtszaal business as usual? RIJSWIJK Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) heeft gisteren 300 praktijkexamens moeten schrappen, omdat exa minatoren corona hebben of in quarantaine zitten. Het CBR beklemtoonde dat de meeste rijtoetsen gewoon zijn doorge gaan op de 54 examenlocaties. Nathalie Dingeldein van het CBR distantieerde zich nadruk kelijk van verhalen op sociale media dat examinatoren geen examens zouden hebben willen afnemen 'uit angst voor co rona'. „Deze geruchten die de ronde doen zijn pertinent on juist", stelde Dingeldein. WIJSTER Forum voor Democratie (FvD) heeft een bestuurlijke boete van 10.000 euro opgelegd gekregen voor het organiseren van een kerstmarkt afgelopen zondag in het Drentse Wijster. FvD was zondagmiddag al gemaand om de marktactiviteiten te staken op straffe van de dwangsom. De FvD beloofde dat er 'slechts een demonstratie' gehouden zou worden. Die werd door de ge meente toegestaan. De belofte om de markt te staken en verder te gaan met een demonstratie is uiteindelijk niet nagekomen. Voor de kerstmarkt was ook geen vergunning aangevraagd. ZEIST In de ziekenhuizen lagen giste ren 2411 coronapatiënten. Dat waren er 88 meer dan een et maal daarvoor. Het is voor het eerst in een week dat de be zetting van coronapatiënten in de ziekenhuizen stijgt, aldus het Landelijk Coördinatiecen trum Patiëntenspreiding (LCPS). De stijging komt door een toename van het aantal coronapatiënten op de ver- pleegafdelingen. Daar lagen gisteren 1815 mensen met Co- vid-19. Het aantal opgenomen coronapatiënten op de inten sive cares is afgelopen etmaal wel gedaald, met 13. CEBU Inwoners van Cebu op de Filipijnen proberen hun weg te vinden in een straat waar de gevolgen van de tyfoon Rai nog goed zicht baar zijn. Telefoon- en elektriciteitsmasten zijn als luciferhoutjes afgebroken. Het dodental is opgelopen tot boven de 200. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4