Lokale lobby Duinrand strandt; raad zet plan door Andrea versiert piepschuim koppen, en met succes 6 Bij Andrea Verbustel staat thuis geen kerstboom, maar een kersthoofd. Haar zelfgemaakte kunstwerken zijn geliefd: ze vinden hun weg in Zeeuws-Vlaanderen. Sophie Stockman Terneuzen Een kersthoofd, wat is dat? Heel simpel: het is een hoofd, dat heel knap en tot in het kleinste detail is 'aan gekleed' in een kerstthema. Com pleet met ballen, lichtjes en orna menten. En anders dan een kerst boom, neemt een kersthoofd in huis amper ruimte in: je zet 'm ge woon op een kast of op tafel. Er is vraag naar, merkt Andrea Verbus tel uit Terneuzen: ,,Ik heb er al zo'n vijfentwintig gemaakt." Andrea maakte eind oktober haar eerste kersthoofd. Het begon allemaal met een versierd hoofd dat de Terneuzense tegenkwam op Marktplaats. Ze had meteen al in gedachten hoe ze dat zelf zou aan pakken. ,,Ik dacht, ik ga dat maken voor mezelf en voor vrienden. Dan hebben ze iets aparts." Ze kreeg enthousiaste reacties en vrienden moedigden haar aan om ermee verder te gaan. ,,Ik zette toen een kersthoofd op Marktplaats en dat was binnen een uur verkocht." Ze gebruikt hoofden van piep schuim, die ze vervolgens in een kleur beschildert. Daarna krijgen ze een feestelijk maskertje op, een krans met lichtjes en dan begint het echte opbouwen. Andrea leerde door te doen en werd steeds handiger in het maken van solide creaties waarvan de grootste een meter hoog is. Zo is het frame van een tennisracket ideaal voor het opbouwen van een hoog kerst- hoofd. ,,In het begin gebruikte ik lijm om alles vast te zetten, maar nu krammetjes en ijzerdraad." Ze combineert kerstballen met veren, bloemen of vlinders. ,,Dat maakt het chique, alleen maar kerstbal len zijn een beetje alledaags. De kersthoofden zijn in de brocan- te-stijl." De kerstballen kocht ze eerst al lemaal nieuw, maar nu geeft ze tweedehands ballen een nieuwe bestemming. Ook gebruikt ze passende ornamenten zoals kleine flesjes bubbels, engelen of hertjes. ,,Er zit altijd een thema in en iets persoonlijks voor de persoon voor wie het is." Ze maakte voor een man op verzoek een kersthoofd in zwart en goud. ,,Ik heb daar een tijger en een whiskyglas in ver werkt." Een hoofd maken kost tijd. ,,Heel veel tijd, een kersthoofd maak ik in een week." Andrea doet dat met heel veel plezier. Ze is sinds vorig jaar met pensioen en heeft nu tijd om haar creatieve ideeën uit te werken. ,,Als ik een idee heb, dan slaap ik niet en gaat het verder groeien in mijn hoofd. Ik ga volgend jaar paashoofden maken, met een vogelnestje erop Zo gauw mijn man naar zijn werk vertrekt en de deur achter hem dichtgaat, begin ik!" Alle kersthoofden hebben een eigen thema, kleurenpalet én identiteit. ,,Ik geef ze allemaal een naam. Het zijn voor mij hoofden met een betekenis, je voelt ze tot leven komen onder je handen. Soms kost het moeite om ze af te staan." Ze houdt er twee zelf: de Pink Lady, een chique dame in pasteltinten, en een mannenhoofd in bruin- en goudtinten, het zijn de eyecatchers in de woonkamer. ,,Ik noem hem Shaka Zulu. Hij heeft een 'litteken' op zijn ge- zicht." Het piepschuim was wat beschadigd en dat geeft hem al leen maar meer karakter, vindt ze. Als Andrea haar creaties op Face- book deelt, komen er standaard tientallen reacties. De kersthoof- den staan inmiddels bij veel Zeeuws-Vlamingen thuis, bij 't Zusje in Terneuzen staat er eentje en Andrea maakte een speciaal ex emplaar voor de tennisclub. ,,Met tennisrackets en tennisbal len." Met de kersthoofden is ze voor dit jaar klaar, maar het vol gende project staat al in de start blokken. ,,Ik ga paashoofden ma ken, met een vogelnestje erop." Lemsom voelt mee met de vaste gasten die hun chalet moeten opge ven. ,,Maar het plan voldoet aan alle kaders die we eerder zélf als ge meenteraad hebben gesteld. We künnen niet anders dan instem men." De raad hakt donderdag de knoop door. Zoals het er nu naar uitziet, zet een meerderheid het licht voor herinrichting van Duinrand met luxe vakantiehuisjes (Schouwse Valleien) op groen. De gedupeer den rest vervolgens niets anders dan de gang naar de rechtbank en de Raad van State. Die procedures lopen inmiddels ook al. Duinrand Samen Sterk (DSS) is ervan overtuigd dat ze die juridische strijd wél gaan winnen, verwijst woordvoerder Jos van der Maarel onder meer naar het oordeel van de onafhankelijke Stichting Advisering Bestuursrechtspraak. De rechtsgang duurt echter langer dan een jaar en dan is de wettelijk verplichte opzegtermijn voor de huur van de vaste plekjes op de camping al verstreken. De belan genvereniging dringt daarom aan op uitstel van de besluitvorming in de raad. Want als het plan eenmaal is goedgekeurd, hebben de trouwe gasten weinig andere keus meer dan de boel afbreken in afwachting van de uitspraak van rechterlijke macht. Vooralsnog lijkt de intensieve lobby, die DSS de afgelopen drie jaar heeft gevoerd bij de gemeente raad, deze week te stranden. ,,Hoe erg ik het ook voor deze mensen vind, je kunt niet op emoties af gaan", zegt Margo Lemsom. Ze heeft mooie herinneringen aan de camping aan de kust, waar ze met haar ouders heel wat zomers heeft doorgebracht. „Goedemorgen, goedemorgen, We kunnen niet anders dan instemmen wederom een dag met veel zon en zonder zorgen. Dat zinnetje komt gelijk bovendrijven als ik terug denk aan die tijd. Dat zegt toch ge noeg! Het is een hele lastige'', vindt Lemsom. ,,Je kunt het besluit nu wel uitstellen, maar dan doemt er misschien een ander probleem op. Wacht je op de uitspraak van de rechters, dan ben je al snel een jaar verder. En we willen niet nóg een claim van een ondernemer. Een maand uitstellen heeft geen zin. Dat schept alleen maar valse hoop. Wat ons betreft hakken we die knoop nu door en laten we het ver der aan de rechter." Wanneer een ondernemer bin nen de kaders van een bestem mingsplan met een nieuwe opzet voor zijn camping komt, kan de raad niet anders dan daarmee in stemmen, vindt ook Robbert Lie- vense (LSD). Coalitiegenoten SGP, CDA en GroenLinks zien dat net zo. DINSDAG 21 DECEMBER 2021 SD Kersthoofd is eens iets anders Andrea Verbustel uit Terneuzen bij haar meest geliefde kersthoofd dat zij liefkozend Shaka Zulu heeft genoemd. foto anne hana - Andrea Verbustel BURGH-HAAMSTEDE ,,Ik vind het zó moeilijk", schetst VVD-fractievoorzitter Margo Lemsom het dilemma rond het vernieuwingsplan van camping Duinrand. Ze koestert de gou den tijd die ze daar heeft door bracht. - Margo Lemsom VVD - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49