Durp mee een waeterood c Van Rotterdam tot Stadskanaal vindt Zeeuws 20x5 initiatief navolging 8 Een kind dat dolblij is met een tandenborstel waarop een plaatje van Cars staat. Een man die van vreugde in huilen uitbreekt als hij de inhoud van het kerstpakket uitgestald ziet. Het zijn van die verhalen die terug komen bij Middelburger Dennis van Overbeeke, die in 2019 voor het eerst begon met de actie 20x5. Twintig mensen kopen ieder vijf producten en vullen samen twintig kerstpakketten, was de gedachte. Het blijkt een doorslaand succes. Dit jaar hoopte Van Overbeeke met zijn stichting duizend pakketten te kunnen vullen. Het zijn er 1200 ge worden. En de actie heeft landelijk navolging gekregen. Van Over- beeke somt op: ,,Stadskanaal, Am sterdam, Rotterdam, Tilburg, Hel- levoetsluis, Almere, Hilversum, Rhenen... Héél het land doet mee!" Gisteren reden in Middelburg de busjes af en aan bij de loods vol ge doneerde artikelen. Van Over- beeke rent met een glimlach van oor tot oor heen en weer tussen de vrijwilligers die pakketten komen inladen en de goedgevulde schap pen in de loods. Het zijn hectische dagen voor Van Overbeeke. ,,Ap- pjes, telefoontjes, e-mails... en tus sendoor probeer ik mijn werk als fotograaf nog te doen. Maar het geeft ontzettend veel energie om hiermee bezig te zijn, het is waan zinnig gaaf!", vertelt hij in het zelfde tempo als hij pakketten van links naar rechts draagt. Echt nodig Sandra van der Linde en Jeroen Por tier van Welzijn Veere hebben net hun bus volgeladen met pakketten. Van der Linde: ,,Dit komt allemaal bij mensen die het goed kunnen ge bruiken. Wij weten precies bij wie en dat het écht nodig is." De kunststof opbergdozen zijn gevuld met onder meer olijfolie, wasmiddel, maandverband, ca deautjes voor de kinderen, vers fruit en een kerststol. Ze vertegen woordigen een waarde van 150 a 250 euro. Onder de donateurs ook de HZ, die speciaal voor grote ge zinnen honderden cadeaus do neerden vanuit hun eigen actie Rendier. ,,Dit gaat weer heel veel vreugde brengen. Als er maar ie mand is die straks een béétje min der zorgen heeft met de feestda gen", zegt Van Overbeeke. Zelf heeft hij geen idee bij wie de pakketten worden afgeleverd. ,,Dat is ook nadrukkelijk de bedoeling. Wij als stichting kennen geen na men, wij verzamelen geen per soonsgegevens: zo kom je ook niet in de problemen met de privacy wetgeving. Wij weten alleen de ge zinssamenstelling, zodat we een pakket op maat kunnen geven." De vrijwilligers krijgen ook aardig heidje, want Van Overbeeke is zui- Wie kan nu niet vijf boodschappen missen? nig op de mensen die met elkaar de actie mogelijk maken. Er ligt alweer een plan voor een nieuwe actie: van de zomer, voor kinderen die niet op vakantie kun nen. Van Overbeeke: ,,Ik wil dan pakketten met zomerspulletjes vullen. Een strandhanddoek, af- tersun, iets voor de barbecue bij voorbeeld. Het zou mooi zijn als onze stichting een vaste plek krijgt in het sociale veld, want er is enorm veel behoefte aan dit soort initiatieven. Wij horen het van de instanties waarmee we samen werken: er zijn steeds meer men sen die hun energierekening niet kunnen betalen, die zien hoe de rekeningen zich opstapelen." Keukentafelgesprek Van Overbeeke snapt waarom het concept zo aanslaat: ,,Iedereen die wil, kan hieraan mee doen. Wie kan nu niet vijf boodschappen missen? Als je een kleine beurs hebt, koop je vijfpakken suiker, kun je meer mis sen, dan misschien wasmiddel. Met elk budget kun je aanhaken. Boven dien levert het fijne keukentafelge sprekken op. Veel kinderen hebben niet door dat ze feitelijk in weelde leven. Dit is een mooie aanleiding om daarover in gesprek te gaan." STREEKTAAL Biggekerke is een wat slaope- rig, klein, vriendelijk en groen durpje. Het centrum aedemt de geêst nog van de vorige eêuw. Van mien staen d'r du- zende, joenge voetstappen en as ik noe op een deurdeweekse dag di fietse, ebb'ik het gevoel d5'k Jan de bakker en Ko Wattel wi tegen kan komme. Jan ree meer dan zestig jaer gelee iedere dag op een fiets mee een hröte broödmande an z'n stuur broöd rond te briengen. En Ko was een roemruchte verkoper van peterolie en liep mee z'n Cal- tex-karretje langs aol z'n klanten. Biggekerke oordt deu z'n inweu- ners aoltied Béékerke genoemd en deu lui uut andere durpen wat neerbugend Béékeu. Middenstan ders oef je d'r nie mi te zoeken en wi ooit twi cafés vö een deêl van 't durp wat vertier brochte, staet het er noe eêl drohe! Hroot hotel Mè noe is Béékerke werachtig toch aolmè in 't nieuws omd5 ze het durp een compleet waeteroöd wille heve! Gebruuk maekend van een ouwe vergunning en mee eu- ro-tekens in d'r ohen bin d'r men sen die nèt buten 't durp een hroöt hotel wille neerzette. 't Beschrie- ven van aole pollitieke verwikke lingen over de bouw laet ik hraog over an de verslaggevers van deze krante. Mè dudelijk is wè, dat het durp in opstand is gekomme. Kappe Het terrein wi het hotel moe komme leit er noe nog verlaete bie. Di schiene bijzondere bomen op te staen, die mohe ze nie kappe. Di wiest nog weinig op de hröte plannen die ze ebbe. De leste keer d5 ik op dat terrein was, moe ge weest ebbe om te tennissen. 't Was er een troepen en de hal mee de tennisbaene stoenge eigenlijk op instorten. Aoles leek riepe vö de sloop. Mè zö vère kwam 't nie. Het êle zooitje stoeng ineêns in brand. Di bleef alleên asbest over.Vö die tied bin 'k er ook wè es ge weest. In de tied van restaurant De Kaasboer hienge me mee een groep di steêngrille en dinae nè de bowlingbaene. Je moest toen echt van tevoren reservere! Vele, vele jaeren eerder kwam ik er ook 5. Mee gulden-tekens in m'n ohen. Toen was't gewoon de boerderie van boer G., die volgens mien een paer koeien en wat land ao. In het naejaer kwam ik di mee m'n vriend Piet, zeune van de bak ker, om.sukerpeeën te verkopen. Ik vermoede dat het een soort te genprestatie van de boer was om dat 'n oud broöd vö z'n koeien bie de bakker kon opaele. Piet en ik zochte sukerpeeën en as me d'r wi een bitje aode hienge me ze eest wehe in de bakkerie, op een bas cule. Dan brochte me ze in een ouwe kinderwaehen nè boer G. Ie gaf ons zeven cent vö een kilo. En vö ons telde iedere kilo! Van de meêste peeën weet ik d5 me ze langs de kante van de weg vonde. Over de rest zwieg ik liever! Rieker Ik wete zeker d5 die lui die een ho tel di wille bouwe, d'r rieker van zulle ore dan ik toen. Mè ik ver wachte die winst nog nie in 2022. Iedereên vee sterkte en een wies beleid toegewenst in 2022! DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO Kerstpakkettenactie is succes Dennis van Overbeeke in de loods die volgestouwd staat met kerstpakketten. De stevige opbergdozen waarin de gulle gaven zitten, zijn een geschenk op zich. foto dirk-jan gjeltema Ondine van der Vleuten Vlissingen - Dennis van Overbeeke, initiatiefnemer actie 20x5 In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het dialect van Béékerke. - Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40