Het gevaar van lange, lange raadsvergaderingen Cinema Middelburg komt met online voorpremières, even thuis wegdromen Duijndam vormt een fractie met alleen maar vrouwen 7 Oud-huisarts en politicus Peter de Doelder vindt het niet verantwoord dat de gemeenteraad van Veere zo diep in de nacht belangrijke besluiten neemt. Onverantwoord. Meer woorden heeft oud-huisarts en voormalig raadslid Peter de Doelder (PvdA) uit Middelburg niet nodig als hij het heeft over de Veerse raadsver gadering van afgelopen donder dag. Daar werd tot exact 02.36 uur in de nacht vergaderd. ,,Je moet zo'n uitputtingsslag niet willen. Raadsleden zijn dan te moe, te gaar om nog goed besluiten te ne men." In Veere kijken politici niet op tegen vele uren vergaderen, on danks recente afspraken het niet te laat te maken. In vergelijking met andere gemeenten gebeurt het ge regeld dat ze daar tot na midder nacht doorgaan. Maar zo laat als donderdag, dat was heel bijzonder. Midden in de nacht werden nog twee politiek gevoelige onderwer pen besproken: de afgeschaalde plannen voor een hotel-resort van Dormio bij Biggekerke en het uit breiden van het betaald parkeren bij Dishoek. Minder wauwelen Toen De Doelder nog raadslid was, hield hij zijn collega's rond 22.30 uur altijd voor dat nog veel langer dan een half uur vergaderen on verantwoord was. ,,Want de con centratie verdwijnt." Daarop be sloten ze minder te wauwelen, voorstellen door te schuiven of een extra vergadering in te plannen. Maar later dan 23.15 uur werd het nooit. Ook nu hij geen raadslid meer is, houden de Middelburgers zich aan zijn richtlijnen. Zo werd donderdag de behandeling van ne gen moties doorgeschoven naar de vergadering van januari. De Doelder wijst erop dat heel wat raadsleden de volgende dag weer moeten werken en dan ook fit en fris moeten zijn. ,,Als je te lang doorgaat, functioneer je die nacht minder, maar ook de vol gende dag." Dat was voor Marco Wisse (SGP/CU) de reden donder dag om 00.30 uur te stoppen. ,,Mijn wekker gaat 's morgens om 06.15 uur. Ik vond het niet verant woord nog door te gaan." Hij vindt het heel jammer dat de meerder heid niet bereid was maandag avond bijeen te komen voor een extra vergadering. Want hij had graag 'zijn' onderwerp verdedigd, een motie om het betaald parke ren uit te stellen. Een collega voerde het woord, maar Wisse had het toch liever zelf gedaan. ,,Het had nog wat scherper gekund." De Doelder geeft ook aan dat vergaderaars zo laat in de nacht toegeeflijker wordt. Dat merkte Marja Osté (VVD) ook. ,,Zo kreeg ik die nacht geen antwoord op mijn vraag waarom juridische ad viezen waren genegeerd. Omdat het al zo laat was dacht ik: 'ach, laat maar zitten'." Maar terugkijkend vindt ze dat niet goed. „Zoiets was mij nooit overkomen als dat on derwerp eerder was besproken." Staken De Doelder vindt dat het besturen van een gemeente geen uitput tingsslag mag zijn. Het is volgens hem de taak van een voorzitter er voor te waken dat een vergadering goed verloopt. ,,Dat houdt ook in een vergadering te staken als het niet meer verantwoord is verder te Omdat het al zo laat in de nacht was dacht ik, ach laat maar zitten gaan." In het Veerse geval besliste burgemeester Rob van der Zwaag toch door te gaan omdat een meer derheid, de fracties van CDA, DTV en PvdA/GL, dat wilde. Volgens Peter Meijs (PvdA/GL) is het in het algemeen niet goed zo lang te vergaderen. ,,Het beste is na twee uur vergaderen te stoppen." Maar in dit geval vond hij het ver antwoord door te gaan. ,,Het be sluit over het hotel-resort uitstel len tot de volgende reguliere ver gadering kon niet. Dormio had er recht op om snel te weten waar het aan toe was." Volgens hem was het onderwerp doorschuiven ook geen goede optie. ,,Er is wel even gekeken of maandag kon, maar we vonden het toch beter het direct af te handelen." Dat gebeurde vol gens hem op een verantwoorde wijze. Ook zegt hij dat dit bij de politiek hoort. ,,Via de agenda kun je ook politiek bedrijven." ,,Het is eigenlijk een oud idee; sneak previews van films op dins dag want op donderdag gaan de nieuwe films in première. Bij ons kan dat nu online. Maar het is wel een verrassing wélke voorpremi ère je krijgt", vertelt Simon Blaas van het Middelburgse filmtheater. Cinema Middelburg probeert zo toch de binding met het filmpu bliek te houden. Blaas: ,,Ik had die lockdown eigenlijk niet verwacht. We waren net zo blij dat we in juni weer open mochten, zij het met beperkingen. En helemaal toen in september die anderhalve meter er af ging. Maar ja, dat veranderde weer in november en nu toch he lemaal dicht. Ik kan niet wachten tot onze bezoekers weer lekker in de zaal kunnen zitten. Even ont snappen aan de dagelijkse stress. Meegaan in de filmdroomwereld en na afloop denken 'O ja, corona. Dat is er ook nog'. Dat is de magie van film. Ik hoop dat ze dat nu thuis ook een beetje voelen." Het filmhuis biedt de sneak pre views aan via Picl.nl. Na betaling kun je inloggen en de voorpremiè res bekijken. Of'hele' speelfilms die 48 uur te bekijken zijn. Zonder abonnee te worden, zoals bij Net- flix. ,,Het mooie is ook dat films op deze manier een langer leven krij - gen. De omloopsnelheid van een film is normaal heel snel. Nu kun je online, op je eigen tijd, veel langer zo'n film bekijken. Het geld dat een kijker betaalt, gaat naar drie par tijen: Picl.nl, de maker/distributeur van de film en naar het filmtheater. Zo kun je ons ook een beetje steu nen." Angelique Duijndam van de gelijknamige lijst staat er niet langer alleen voor. Samen met vier andere vrouwen gaat zij op in de fractie Bestemming Vlissingen. Het is daarmee de eerste partij in Vlissingen die alleen maar vrouwen op de lijst heeft. Een bewuste keuze volgens Duijndam omdat vrouwen met een andere blik naar dingen kij ken. En dat kan zoals ze zelf zegt 'refreshing' zijn. De afgelopen vier jaar stond Angelique er als raadslid alleen voor. Maar door samen met Tamara Tienpond, Carin Jobse, Margaret Koster en Angelique Lefebvre op te gaan in een nieuwe partij, hoopt ze meer te kunnen bereiken in de Vlis- singse politiek. ,,Wij vullen el kaar aan met onze ervaringen. De één werkt in de zorg, de ander heeft jonge kinderen, weer een ander is beleidsmedewerker. We willen die krachten samenbin den en met een vrouwelijke blik naar thema's kijken." WA DINSDAG 21 DECEMBER 2021 'De concentratie verdwijnt' Emile Calon Domburg ar-jT- Peter de Doelder, hier als Middelburgse raadslid. foto ruben oreel - Marja Osté, VVD-raadslid Veere MIDDELBURG Thuis voorpremières van films zien? Dat kan op dinsdagen bij Cinema Middelburg. Maar het is wel een verrassing welk 'voor proefje' je krijgt. - Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39