5 c Zorgen over dwalende toppredator op Schouwen-Duiveland Boos is-ie niet, wel zwaar bezorgd. Net als collega-boeren uit de buurt. De wolf die over Schouwen-Duiveland struint, heeft drie schapen van Jeroen Nikerk te grazen genomen. Twee van zijn schapen zijn dood. Eén is gewond. De schapenhouder uit Ou werkerk vreest bovendien dat de stress bij zijn drachtige kudde op termijn nog meer ellende oplevert. ,,Ze kun nen spontaan gaan lammeren of die lammetjes sterven af in hun buik. Daar ben ik nog het meest bang voor." Vanaf het moment dat de wolf op Zeeuwse bodem gesignaleerd werd, was Nikerk alert. ,,Je slaapt al niet goed. Je bent er het hele weekend mee bezig. Normaal gaan wij 's ochtends om een uur ofnegen, als het een beetje licht is, kijken. Maar nu zijn we er al om 7.00 uur met een zaklicht naar toe gegaan." Dan is er onraad Vanafeen afstand zag de schapenhou der dat het niet goed zat met z'n die ren. De schapen in één van zijn weides stonden op een kluitj e bij elkaar. ,,Dan is er onraad", weet Nikerk. En dat bleek ook zo te zijn. Hij trof twee van zijn schapen aan stukken gescheurd aan. Dat kunstj e flikte de wolfook elders op het eiland. Het dier werd zaterdag ochtend voor het eerst in Scharendijke gesignaleerd en liet zich daarna onder meer in Dreischor, Bruinisse en Oos- terland zien. Voor zover nu be kend doodde hij tot nu toe vijf scha pen. Mogelijk gaat het om de wolf uit Steenbergen, die eerder in die omge ving al toesloeg. Maar dat is voorals nog speculeren, zegt dierenarts Caro line Huetink van ZLTO (organisatie voor boeren en tuinders). DNA-on- derzoek moet daar duidelijkheid over geven, maar dat gaat minstens een maand duren. De ongerustheid is hoe dan ook groot, merkt Huetink. ,,We roepen mensen ten westen van Roosendaal op om kwetsbare dieren zoals schapen, pony's en kalfjes op te stallen. Maar dat is het punt meteen ook. Dat lukt natuurlijk lang niet overal." Altijd te laat Nikerk heeft 600 schapen lopen. Ze even ergens in een schuur zetten, is geen optie. Ze de hele nacht bewaken evenmin. ,,Ze staan verspreid over acht percelen. Je bent er altijd te laat bij." Ook het plaatsen van een wolven- proof, onder stroom staande omhei- M geweest, is hij de dans tot nu toe ont sprongen. Maar de wolf zorgt ook bij hem voor een hoop onrust. ,,Ik lig er niet wakker van, want dan kun je wel wakker blijven liggen. Er zijn altijd onverwachte factoren. Maar dit houdt me wel heel erg bezig." ning is niet 1-2-3 haalbaar. Omdat het in het geval van Nikerk om kilometers weide gaat. Of omdat de schapen heel flexibel worden ingezet bij het bewei den, zet schapenhouder Sjaak de Bree uit Zonnemaire de werkwijze van hemzelf en veel van zijn collega's uit een. De Bree brengt zijn schapen om de paar weken naar een ander stuk dijk of land van collega boeren, waar ze de boel nog even kaal grazen voor de winter echt toeslaat. ,,Dat gebied ras ter ik af met een schrikdraadje. Dat is een heel makkelijk systeem waarmee ik 20 hectare in een uur kan afrasteren. Als ik van die wolvennetten moet gaan zetten, heb ik daar een dagtaak aan." De Bree heeft schapen staan in on der meer Zierikzee, Ouwerkerk en Bruinisse. Hoewel de wolf vlakbij is Je denkt toch: stel dat die wolf er inkomt, wat voor chaos tref ik aan? Hoeveel zijn schapen zijn er dood? Net als zijn zoon heeft De Bree dit weekend een extra rondje langs de schapen gemaakt. En hij haalt 's och tends pas opgelucht adem als hij om negen uur 's ochtends nog geen belle tje heeft gehad van mensen die in de buurt van zijn schapen een ommetje doen. ,,Je denkt toch: stel dat die wolf er inkomt, wat voor chaos tref ik aan? Hoeveel zijn schapen zijn er dood? En dan heb je het nog niet eens over de naschade." Een vreugdesprongetje Boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer kan dat goed begrij pen. Haar hart maakte wel een vreug desprongetje toen ze de beelden van de wolf in Zeeland zag. ,,Gaaf hè. Het is een toppredator, maar ik snap ook wel dat als ik schapenhouder was op Schouwen-Duiveland dat ik dit niet geweldig zou vinden. Dit gebied is niet geschikt voor een wolf. Het is hier te klein, de natuurgebieden zijn te klein en er is te veel recreatie." Van haar had het dier best mogen doorlopen naar de Meeuwenduinen, de Verklikker of de boswachterij Wes- tenschouwen. ,,Daar had hij wel een tijdje kunnen zitten, lekker damher- tjes eten. Nu moeten er elk jaar een be hoorlijk aantal worden afgeschoten en ik heb liever dat een natuurlijke vijand dat doet. Maar als het écht een roedel wordt, dan is Schouwen-Duiveland te klein." En dat geldt eigenlijk voor heel Zeeland, met z'n open landschap. „Zeeland heeft niet echt een wolven- klimaat." Alleen dieren beschermen De wolf is in Europa een beschermd dier. De ZLTO pleit voor meer hande lingsmogelijkheden in gebieden waar de wolf overduidelijk niet thuishoort, vertelt Huetink. Nu mag je alleen je dieren beschermen tegen een aanval, maar actiefverj agen mag niet. Ook wil de organisatie dat heel Nederland als risicogebied wordt aangewezen zodat er subsidie vrijkomt voor bescher mende maatregelen. Nikerk ondertussen hoopt dat de wolf inmiddels pleite is, maar piekert zich ook suf over mogelijkheden om de wolf te weren. „Misschien zijn vuurpotten iets. Ik weet niet of het werkbaar is, maar het lijkt me beter dan wapperende linten ofzo. Dat werkt maar even. Maar wolven zijn al tijd bang voor vuur." GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Schapenhouder verloor twee dieren aan de wolf Esme Soesman Bruinisse i - 'V- Jeroen Nikerk tussen zijn scha pen in de stal. Hij maakt zich ern stig zorgen over de gevolgen voor zijn kudde op langere termijn. Zijn schapen zijn drachtig. foto ma RIEKE MANDEMAKER De doodgebeten schapen van Jeroen Nikerk uit Ouwerkerk. - Sjaak de Bree, schapenhouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37