D Achter 'woningzoeker' Martijn zit een vastgoedbedrijf c Zeeuwse bibliotheken helpen mensen bij online afspraak maken 4 e boostercampagne lijkt af en toe op een tombola. Ter wijl de een binnen twee dagen een prik in de buurt krijgt aangeboden, kan iemand uit het zelfde geboortejaar pas na veertien dagen terecht. Maar alleen al het krijgen van een lootje voor de tombola is voor veel mensen een hele toer. Zeker nu de landelijke afsprakenlijn overbelast is geraakt. De Vlissingse Francien Balt is van het geboortejaar 1947. Vanaf 8 december zou ze een afspraak moeten kunnen maken. Het is haar en haar twee jaar oudere man nog niet gelukt een booster te boe ken. ,,Met de telefoon komen we er niet doorheen. De huisarts kan ook niks doen en online lopen we steeds vast." Ze had in de krant ge lezen dat in de bibliotheken men sen klaar zitten om te helpen. Dus stapte ze gisteren de biblio theek binnen. ,,Een schriftelijke uitnodiging hebben mijn man en ik nooit ontvangen. Het is allemaal zo vaag geregeld. Je wordt er zo onzeker van." Bibliotheekmede werker Ricardo Maas neemt met haar geduldig alle stappen door om een afspraak online, via de computer te maken. Eerst moeten wat vragen beantwoord worden over vaccinaties, besmettingen, werk, enz. Eén vraag die digitaal gesteld wordt werkt op haar lachspieren: ,,Of ik thuis in quarantaine zit? Haha, nee, anders was ik hier niet." Het invullen van de vragen lijst gaat van een leien dakje. Maar dan komt een kink in de kabel als op het scherm gevraagd wordt naar de Digid, de sleutel die toe gang geeft tot de 'digitale over heid'. Om online een afspraak te maken moet worden 'ingelogd' met die Digid. Dat is even een te genvaller. Je moet maar net je 'ge bruikersnaam' en je 'wachtwoord' weten. Zoals de meeste mensen heeft de Vlissingse die niet paraat. Geen man overboord. Maas geeft haar een stappenplan mee. Een ge bruiksaanwijzing op papier waarop staat hoe je de afspraak moet maken. ,,En als het thuis niet lukt mag u zeker terugkomen." Maas' collega Henk Kosters zit buiten in een bus van de ZB om mensen van dienst te zijn die vast lopen in de digitale wereld van de overheid. Kosters: ,,'Het ligt echt niet aan u', zeg ik dan tegen de mensen. Digid, inloggen, wacht woorden, pincodes, QR-codes en het niet altijd even heldere taalge bruik op websites. Er zijn voor mensen nogal wat hordes te ne- Er zijn voor mensen nogal wat hordes te nemen voordat de afspraak gemaakt is men voordat de afspraak gemaakt is. Kosters: ,,Het is ook ingewik keld. Ik probeer ze gerust te stel len", aldus Kosters die bij de ZB in dienst is als medewerker informa tieloket digitale overheid. Vlissingen is niet de enige bi bliotheek in Zeeland waar mensen hulp kunnen krijgen. Iedereen die het maken van een online afspraak lastig vindt, kan tijdens openings tijden ook terecht in Middelburg, Zierikzee, Goes, Hulst, Axel, Ter- neuzen en Oostburg. Neem wel de Digid-gegevens (gebruikersnaam en wachtwoord) en de mobiele te lefoon mee. Voor een boosterprik is het verplicht een afspraak te ma ken. Op een aantal prikposten van de GGD Zeeland gaat het vaccine ren tijdens de feestdagen door. In Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee wordt op eerste en tweede kerstdag en op nieuwjaardag gevaccineerd. In Sluis wordt normaal op zaterdag gevaccineerd, en dus ook op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag. Het zelfde geldt voor Hulst waar de vrijdag en de zaterdag 'prikdagen' zijn. Wel gelden aangepaste ope ningstijden tijdens de feestdagen. Nee, Martijn is geen particulier die in Zeeland wil komen wonen. Ach ter de man die een huis zoekt met drie of vier slaapkamers, 200.000 euro kan besteden en blij is met een kluswoning, gaat een bedrijf schuil uit Maassluis. ZN Vastgoed Ma kelaardij drukte duizenden A4'tjes af en liet die tussen de reclamefol ders huis-aan-huis verspreiden. Paul de Vries, woningexpert van het kadaster, zei dat er sprake leek van een 'cowboy-investeerder'. ,,Waarom die negativiteit?'', zegt Martijns compagnon Shay Noor- lander. ,,Wij kopen en verkopen huizen. Op verschillende manieren proberen we aan woningen te ko men. We hebben zes verschillende flyers en deze is er één van. De één wil een huis verkopen met make laar. De ander zonder.'' Rachelle Soulimans (27) uit Bier vliet kwam in april in contact met Martijn de Zwart. ,,We wilden ons huis verkopen en hadden gerea geerd op zijn Facebook-advertentie. Wij wilden het zonder makelaars- kosten proberen en dat kon via Martijn. Hij kwam op zondag langs en op maandag kregen we bericht dat hij de vraagprijs bood. Hij zou een contract opstellen en wij kon den intussen op zoek gaan naar een ander huis.'' Spoorloos Maar daarna bleef volgens het Sou limans stil. ,,Er was nog niks gete kend, maar wij hadden al een ak koord over een nieuwe woning. Martijn was spoorloos en reageerde pas toen we met een ander num mer belden. Hij haakte af, omdat het lastig zou zijn om het huis in Zeeuws-Vlaanderen te verhuren. Onze les: als iets te mooi is om waar te zijn, dan is dat ook zo.'' Shay Noorlander zegt het geval van Sou limans niet te kennen. ,,Maar zoiets kan gebeuren.'' Noorlander vindt dat er een te negatief beeld bestaat van inves teerders. ,,Er is veel geld in Neder- Er zit niks negatiefs achter land en bij de bank krijgen mensen een negatieve rente. Is dat de schuld van een 'cowboy-investeerder' of van mensen die vindingrijk en in novatief proberen om te gaan met het vermogen dat ze hebben opge bouwd? Wij investeren letterlijk door onze eigen huizen te verkopen en in een huurhuis te gaan zitten. Het geld dat we hebben van de overwaarde investeren wij in vast goed, in stenen voor de kinderen.'' Hoeveel Zeeuwse huiseigenaren zich na Martijns oproep van vorige week hebben gemeld? ,,Ik wil best toegeven dat dat tegenvalt'', zegt Noorlander. ,,Deze manier van ad verteren wordt door meerdere par ticuliere beleggers toegepast. Er is veel concurrentie.'' Liever niet bellen! De lijnen zijn overbezet! Maak een prikafspraak online! Maar ja, niet iedereen lukt dat. De Zeeuwse bibliotheken schieten te hulp. DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO zien hoe online een afspraak gemaakt kan worden. foto dirkjan gjeltema Vlissingen Ricardo Maas laat Francien Balt - Henk Kosters, medewerker ZB Zie: ggdzeelandprikt.nl VLISSINGEN Zes verschillende flyers hebben ze. En de brief van woningzoe ker Martijn de Zwart, die vorige week in veel Zeeuwse brieven bussen viel, is er volgens Shay Noorlander van ZN Vastgoed Makelaardij één van. ,,Er zit niks negatiefs achter.'' - Shay Noorlander, ZN Vastgoed Makelaardij - Eldridge Pentury Bieb wijst weg naar prikbeurt Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36