t Ziekenhuizen voeren scherpere coronaregels in 2 De nieuwe lockdown hakt erin bij Zeeuwse ondernemers. ,,Voor het kerstdiner hebben we bijna 400 gasten moeten afzeggen. Een zware strop. Ik heb flink gehuild en getierd." Met man en macht wordt gewerkt om te zorgen voor patiënten met én zonder Co- vid-19. Toch kan een groot deel van de regu liere zorg niet door gaan. De situatie blijft zorgelijk. Bij elkaar lig gen in de twee Zeeuwse ziekenhuizen nu 50 co ronapatiënten tegen 51 de week ervoor. In Adrz liggen mo menteel 37 coronapati- enten (9 op de intensive care en 28 op de ver- pleegafdeling). In ZorgSaam zijn 13 men sen met Covid opgeno men (5 op de ic en 8 op de verpleegafdeling). Afgelopen week nam Adrz 38 coronapatiën ten op. Vijf zijn er over leden en zeven mensen zijn overgeplaatst naar ziekenhuizen elders in het land. ZorgSaam had afgelopen week 18 op names. Er zijn geen mensen overleden, wel zijn er drie mensen ver voerd naar andere zie kenhuizen. Overplaat singen zijn veelal naar ziekenhuizen in Rot terdam of Noord-Ne derland. Maatregelen Omdat de druk zo hoog blijft, scherpen de zie kenhuizen de regels vanaf vandaag verder aan. Bovendien roepen ze de Zeeuwen nadruk kelijk op om zich - in dien mogelijk - te laten vaccineren of booste- ren. Uiteraard blijven de basismaatregelen gel den: handen wassen, in de elleboog hoesten of niesen en bij klachten niet naar het zieken huis komen. Verder moet iedereen 1,5 meter afstand houden op alle locaties van Adrz en ZorgSaam. Het dragen van een mondneus- masker is in beide zie kenhuizen verplicht vanaf 13 jaar. De ziekenhuizen roe pen patiënten op om zoveel mogelijk alleen naar een afspraak te ko men. Bij ZorgSaam mag alleen begeleiding mee (met groene kaart) als het ziekenhuis dat vooraf heeft bepaald. Afspraken gaan in beide ziekenhuizen zo veel mogelijk telefo nisch ofdigitaal (video consult). Bij onderzoe ken is alleen een bege leider toegestaan als het echt niet anders kan. Wie naar de spoedei sende hulp moet, mag een begeleider meene men, mits die afstand houdt en een mond- masker draagt. Bij kin deren onder 12 jaar zijn twee begeleiders toege staan. Bij patiënten met Covid-klachten is be geleiding toegestaan met medisch mond- neusmasker en na een negatieve PCR-test. In Adrz is per patiënt één bezoeker per dag toegestaan. Plannen van bezoek kan vanaf vandaag weer via adrz. boekeenbezoek.nl. In ZorgSaam zijn twee be zoekers per dag toege staan. In het geboorte centrum van ZorgSaam en het moeder-kind centrum van Adrz zijn ouders en partner door lopend welkom. Broer tjes en zusjes en een be zoeker zijn welkom in overleg. PZC.NL Onder invloed zonder rijbewijs Een 32-jarige Vlissinger is zondagmiddag op de Paauwen- burgweg in Vlissingen door de politie aange houden. Hij bleek onder in vloed van drugs. Mogelijk had hij ook te veel ge dronken. Bo vendien kon hij geen geldig rij bewijs laten zien. MAATREGELEN TEGEN CORONAVIRUS Schoonen weg bij Omroep Zeeland Monique Schoonen(60) stopt volgend jaar september als directeur-be stuurder van Omroep Zeel and. Zij heeft de organisatie dan vijftien jaar ge leid. Zij besloot zelf te vertrek ken. ,,Het is tijd om ruimte te maken voor een opvolger die met passie en elan de omroep verder kan ont wikkelen", laat Schoonen we ten. De emoties lopen hoog op bij Sanne Tanis, die samen met haar man Je roen Tanis de restaurants Mezger in Domburg en By Mezger in Zoute- lande uitbaat. Drie weken geleden geleden moesten ze de kerstdiners verplaatsen van de avond naar de dag. Die exercitie bleek voor niets. Zondag ging Nederland weer in een strenge lockdown. Horeca en niet-essentiële winkels zijn tot en met 14 januari gesloten. Bedremmeld loopt Tanis rond in brasserie By Mezger in Zoutelande. ,,Alles was tot in de puntjes gere geld. We hadden onze beide restau rants voor zo'n 2000 euro aange kleed in kerstsfeer. Ook is er heel veel voedsel ingekocht. Dan komt die persconferentie en moet je bijna 400 gasten afzeggen. Een zware strop. Ik heb flink gehuild en ge tierd. We gaan nu wel proberen om zoveel mogelijk producten als af- haalmenu aan te bieden in kerst boxen. Dat is het enige wat we nog kunnen doen. Echter, niet alles kun je verwerken in een afhaalmaaltijd. Ik vrees dat we met zo'n 100 duiven blijven zitten." Habbekrats De Mezger-restaurants hielden zich altijd netjes aan alle corona maatregelen, zegt Tanis. ,,Je vraagt je toch af of het kabinet zich echt kan inleven in de positie van onder nemers. Waarom geen lockdown in de tweede week van januari? Dan was er meer draagvlak voor ge weest. Alles vlak voor kerst sluiten, leidt tot een enorme economische schade in de horeca. Onderwijl wij ken gasten uit naar België, want daar is de horeca nog open." De nieuwe tegenslag voor de ho reca, de sector die tot nu toe veruit de grootste tol voor de coronamaat regelen betaalt, bezorgt de gast vrouw kopzorgen. ,,Voor een res taurant is de decembermaand altijd een topper. De lockdown gaat veel geld kosten. Ik schat in dat we 90 procent van onze gebruikelijke om zet mislopen. Met thuismenu's ver- dien je een habbekrats. We betalen onszelf daarom nu niet uit. Onze geplande zonvakantie schuiven we ook op, alhoewel we daar aan toe zijn omdat we in het hoogseizoen keihard hebben gewerkt. We zitten al twee jaar in de corona-ellende. Je moet jezelf af en toe opladen om door te kunnen blijven zetten. Ja, we gaan het wel redden. We heb ben afgelopen jaar al onze schul den, inclusief belasting, afgelost en betaald. Wij zijn gelukkig een ge zond bedrijf." Juwelier In Yerseke is juwelier Rietje van Be- veren van 't Juweeltje het hartgron dig met Tanis eens. ,,De lockdown komt op het slechtst denkbare mo ment. Ik heb er slapeloze nachten van. Een week voor Sinterklaas was Dan komt die persconferentie en moet je bijna 400 gasten afzeggen het druk en afgelopen zaterdag was ook een topdag. Die dag moest ik zelfs nog een ring die niet meer van de vinger af wilde doormidden za gen. Dit zijn gouden weken voor een juwelier. Het kabinet had op zijn minst nog een week kunnen wachten. Dan was de schade min der groot geweest." Van Beveren schat dat ze in de cember vier vijfde van haar gebrui kelijke omzet in rook ziet opgaan. ,,Ik heb wel een webwinkel, maar mensen kopen ringen, oorbellen of horloges vooral in de stenen win kel. Ze willen het zien en pas sen." Ze blijft wel strijdbaar. Op so ciale media, in een appgroep en via haar webshop maakt ze extra re clame. ,,Ik zet nu heel veel foto's van mijn producten online. Mensen kunnen hun aankoop coronaveilig afhalen. We kunnen het ook aan huis bezorgen. Ik ben een zelfstan dig ondernemer zonder personeel, maar gelukkig springen mijn man, familieleden en vrienden bij in de bezorgdienst. Zelfs mijn vader en moeder helpen mee, ook al zijn ze dik in de zeventig. Dat doet me goed, ook al is de situatie drama tisch." De Yersekse eenpitter verwacht niet dat ze in aanmerking komt voor steungeld van de rijksover heid. ,,Ik heb een eigen pand en heb geen personeel. In de vorige lock- downs kreeg ik geen cent. Dat zal nu niet anders zijn." Modezaak Ook in de modebranche staan de gezichten op onweer. Eigenaar Pim van Westen van Van Westen Mens- wear in Goes heeft zijn zaak voor niemendal in kerstsfeer aange kleed. ,,Jammer ja. Als je de winkel totaal moet sluiten, weet je dat je vier vijfde van je omzet verliest. Van online - het zogeheten click collect - hoef je geen wonderen te verwachten. Je hebt twee soorten klanten. Mensen kopen kleding voor de feestdagen en omdat ze er mooi uit willen zien en er is een groep klanten die kleding aanschaft omdat een broek of jas versleten is. Op dit moment hou je alleen de groep over die echt iets nieuws no dig heeft. We kunnen stoer doen over onlineverkopen, maar neem van mij aan: het gaat nauwelijks iets opleveren." Van Westen telt zijn knopen. Een deel van de wintercollectie moet hij afschrijven. ,,Een spijkerbroek is een tijdloos artikel. Kerstgebonden kleding gaat waarschijnlijk in de uitverkoop. Zelf zijn we een gezond bedrijfdat deze storm ongetwijfeld doorkomt. Ik ben wel benieuwd hoeveel collega's in de modebran che het nog redden. Vorige winter verdienden ze door lockdown ook nauwelijks iets, terwijl met de in komsten van kerst de voorjaarscol lectie kan worden betaald. Nu zit ten we opnieuw in eenzelfde scena rio. Het verbaast me dat er nog zo veel modewinkels overeind staan." DINSDAG 21 DECEMBER 2021 PC GOES De Zeeuwse zieken huizen scherpen de coronamaatregelen verder aan. Dat doen ze omdat de druk op de ziekenhuizen on gekend hoog blijft. - Jeffrey Kutterink H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: (3751 reacties) Deze harde lockdown gaat me echt te ver Vlissingen Oost-Souburg Eens Oneens Nieuwe stelling: Dat de dagen weer langer worden, is mijn lichtpuntje TERNEUZEN Geen licht, wel wiet Een Terneuze- naar (19) trok in de nacht van zondag op maandag de aandacht van de politie door zon der licht over de stoep te fietsen. Dat had hij beter niet kunnen doen. Agenten hielden hem aan op het Stadhuis plein. Hij bleek ruim zestig gram hennep op zak te hebben. Gezichten op onweer door lockdown: 'Dit is zware strop' Frank Balkenende Vlissingen - Sanne Tanis, restaurants Mezger/By Mezger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34