'Dit gaat weer heel veel vreugde brengen' Raddraaiers kunnen rekenen op zware straffen bij rotzooi in nieuwjaarsnacht Wolf struint rond op het eiland Schapenhouders zijn bezorgd Istvan Bakx gaat stoppen Laatste seizoen als veldvoetballer Tientallen mogelijke raddraaiers zijn gewaarschuwd zich koest te houden, er komt extra cameratoezicht en de straffen zijn zwaarder: Zeeland wil een rustige jaarwisseling. Net als voorgaande jaren hebben de Zeeuwse burgemeesters tientallen inwoners, meest jongeren, die zich in het verleden met oud en nieuw hebben misdragen een waarschu wingsbrief gestuurd. Dat gaat niet via de post, zegt de Middelburgse burgemeester Harald Bergmann. ,,De politie is die aan huis gaan brengen." Glimlachend: ,,We ne men niet het risico dat mensen pas na nieuwj aar hun post open maken. Aan jongeren worden ze overhan digd met de ouders erbij, zodat die brieven niet kunnen worden ver stopt. We laten raddraaiers weten dat we ze in beeld hebben. We wij zen mensen in een vroegtijdig sta dium op de gevaren en de conse quenties." Bergmann vertegenwoordigt de burgemeesters in de driehoek, het Zeeuwse overlegorgaan van de overheid, de politie en het open baar ministerie (OM). Samen met politiechefJoost Manusama en offi cier van justitie Gerda Oosterveld heeft hij gisteren toegelicht met welke maatregelen ze de overlast rond de jaarwisseling tot een mini mum hopen te beperken. Opspo ringsmethoden zijn weer een tik keltje geavanceerder, de straffen zwaarder. ,,Met supersnelrecht of snelrecht proberen we al in de eerste week van januari zoveel mogelijk daders te straffen", vertelt Oosterveld. ,,Dat zal niet altijd kunnen, bijvoor beeld als nader onderzoek nodig is. We hebben nooit zoveel politie paraat als met oudjaar Omdat de jaarwisseling wordt aan gemerkt als evenement kunnen we straffen eisen die 75 procent hoger zijn dan anders. En als het gaat om mishandeling van personen met een publieke taak kunnen we straf fen eisen die 200 procent hoger zijn dan bij andere mishandelingen." Wie illegaal vuurwerk afsteekt of verhandelt, loopt het risico er de rest van zijn leven last van te hou den. Het kan leiden tot een aanteke ning op een verklaring omtrent ge drag of het verkrijgen van zo'n ver klaring zelfs helemaal onmogelijk maken, wat iemand flink kan op breken als hij later gaat solliciteren. Manusama knijpt zijn handen dicht als de komende jaarwisseling ongeveer verloopt als een jaar gele den. Lokaal liep het toen wel uit de hand, bijvoorbeeld in Arnemuiden en Westkapelle, waar de mobiele eenheid moest optreden. Op de Nieuwlandseweg in Arnemuiden, bij cafetaria De Buuzen, geldt dit jaar op oudejaarsdag een samen scholingsverbod. Daar, maar ook bij winkelcen trum Tref in Middelburg, in West- kapelle, in Wemeldinge, in Borssele en in Heinkenszand komen gedu rende anderhalve dag camera's te hangen. Bergmann sluit niet uit dat dit op nog meer plekken in Zeeland gaat gebeuren. Op Walcheren zitten boa's op het politiebureau om de camera's uit te lezen, zodat snel kan worden gere ageerd. ,,We hebben nooit zoveel politie paraat als met oudjaar", ver klaart Manusama. ,,We zeggen niet waar ze staan, maar dat is op strate gische plekken." De boel niet verstieren Bergmann roept iedereen op over tredingen te melden. Dat kan ook anoniem. Dat gebeurt nu al over het afsteken of verhandelen van vuur werk. De afgelopen weken zijn tientallen onderzoeken gedraaid naar de handel in illegaal vuurwerk en er zijn flinke voorraden in beslag genomen. ,,In elke gemeente is wel wat aan getroffen", aldus Bergmann. ,,We steken er veel energie in om te pro beren dingen te voorkomen. Laten we met elkaar leuk het nieuwe jaar in gaan en niet de boel verstieren." I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl dinsdag 21 december 2021 It 3? Zeeland Twintig mensen kopen ieder vijf producten en vullen samen twin tig kerstpakketten. Dennis van Overbeeke (foto) uit Koude- kerke begon in 2019 voor het eerst met de actie 20x5. Het is bedoeld om mensen die het wat minder hebben toch een mooie kerst te bezorgen. Dit jaar vult Van Overbeeke met zijn stichting maar liefst 1200 pakketten. „Er zijn steeds meer mensen die hun energierekening niet kunnen beta len, die zien hoe de rekeningen zich opstapelen. Voor die mensen willen wij wat betekenen. Dit gaat weer heel veel vreugde brengen." ZEELAND8 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA C ZEELAND 5 CZEELAND 10 Politie slijpt de messen Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Joost Manusama, politiechef Zeeland G Joost Ma- nusama (poli tie Zeel- and-West-Bra bant), Harald Bergmann (voorzitter dis trictscollege Zeeland) en Gerda Ooster- veld (Open baar Ministe rie), (vlnr) tij dens de pers conferentie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33