We zijn collectief murw gebeukt DEC 2021 Tien tips voor wat nog wel kan 2 dagen langer alles is. Verreweg de COLUMN Wendy Wagenmakers Een knipperende tl-buis. Een wegrij dende trein. De ogen van een nacht uil. Inmiddels heb ik zoveel metaforen gezien voor het licht aan het eind van de tunnel dat de premier ons al anderhalf jaar voorhoudt dat ik er zelf ook niet veel meer van geloof. vierde? Ik ben de tel kwijt. Maar waar vorig jaar nog tranen vloeiden toen we onze kin deren vertelden dat hun verjaardagspartij tjes niet doorgingen, reageren ze nu amper meer. Ze zijn eraan gewend geraakt dat din gen niet doorgaan. In de familieapp is het onderwerp kerst zelfs nauwelijks aan de orde geweest. leeg waren, omdat we elkaar binnen be stookten met jolige memes en inlogcodes van Disney Plus, en we teddyberen voor het raam zetten. Toen mensen puzzels hamster den en winkelwagens vol wc-papier, toen we foto's deelden van mislukte kapsels, lachten om die col lega met een sm-kel- der als vergaderde cor en in de camera proostten tijdens Toch gloort een online pubquiz. er licht Toen e-mails wer den afgesloten met Letterlijk, omdat vanaf safe vandaag de En hoe anders nu meesten van ons worden zijn geprikt, voor zo ver mogelijk zijn ve len geboosterd, we hebben ons (bijna) alle maal braaf aan alle regels gehouden, Jaap van Dissel geeft toe het ook allemaal niet meer te weten en nóg moet alles dicht. Maar om nou te zeggen dat het land op zijn kop staat, nee. Zelfs de grootste criticasters, van weigeraars tot wappiehaters, vervallen in algemeenhe den. We doen het er maar mee. We maken er maar het beste van. Zo gezegd in deze krant ■jTKIHS&'S Kom op, niet zo somberen. Zelfs in een lockdown kun je nog wel iets doen. Ook al is het soms de zoveelste variatie op het thema wandelen, toch kan het heel verrassend zijn. 1. Tanden van haaien liggen voor het oprapen Neem nou de Kaloot, een drie kilo meter lang strand tussen de kern centrale Borssele en de Sloehaven. Super beroemd. Want hier kun je tanden van haaien vinden. Maar dat niet alleen. Je vindt er ook walvis botjes en roggenstekels. Oh ja, als je wat hebt gevonden, zoek dan op je telefoon wat je in je handen hebt. Soms schrik je je rot. 2. Zoek in Goes naar mooie plaatjes op huizen In Goes word je pas echt vrolijk. Daar hebben ze het niet op saaie grijze muren. Dus, fleuren ze ze op. En hoe! Ze maken er hele kunst werken van. Gaaf om te zien, en minstens net zo tof om er een crea tieve foto van te maken. Stiekem weg zijn er al heel wat murals te vinden. Kijk op GoesisGoes, en zoek ze vooral in het echt op. 3. Gekke stukken lopen Nu we toch aan het lopen zijn en gekke creaties bekijkenwandel een figuur op een digitale land kaart. Laat een hardloopapp je route volgen en teken al stappend een vo gel, cactus of coronavirusdeel tje. Oké, het is flink puzzelen, maar waanzinnig als het lukt. Oh ja, deel het figuur op Instagram of Face- book en tag de PZC. 4. Tel de snorharen van een zeehond Beestjes kijken is altijd leuk. Zeker in het wild, want dan moet je echt naar ze op zoek. Bij Rilland maken ze het je ietsje makkelijker. Op de dijk bij de Zimmermanweg tussen Rilland en Waarde heb je een plek om zeehondjes te spotten. Er staat een verrekijker, zodat je de snorha ren kunt tellen. 5. Uiteten in deze lockdown? Ja, het kan Balen natuurlijk dat de café en res taurants dicht zijn. Maar afhalen kan nog wel. Dat biedt mogelijkhe den. Ja, dit moet je even voorberei den, maar dat betaalt zich straks dubbel en dwars terug. Check waar je een warme choco, broodje of bak friet kunt halen en stippel langs die plekken een leuke route uit. 6. Licht in het donker In Aardenburg zijn ze helemaal niet van het somberen in de donkere da gen voor kerst. Nee, daar pakken ze juist uit. Dit jaar met zeven bijzon dere lichtobjecten. Begin de vieren- eenhalve kilometer lange tocht bij de RK Kerk aan de Weststraat. Je kunt de lichtwandeling nog tot en met 23 december lopen (tussen 17.00 en 22.00 uur). 7. Zoek lichtjes om je heen Huizen, tuinen, soms hele bomen zijn deze weken prachtig versierd met lichtjes. Wacht tot het sche mert ofhelemaal donker is, en loop gewoon eens door de buurt. Ver wonder je en krijg toch nog een bé- tje dat magische gevoel dat zo bij Kerst hoort. 8. Word je gek van de kinderen? Misschien een simpele, maar oh zo leuke algemene tip. Pak wat (lees) boeken voor je kinderen in en laat ze elke avond een pakje open ma ken om eruit voor te lezen voor het slapen gaan. 9. Nooit meer vergeten Maak een vriend, buurman of oma blij met iets wat jij kunt doen. Maak bijvoorbeeld een kerstpakket ofeen kerstkaart en ze zullen je nooit meer vergeten. 10. Ontdek wat er vliegt Oké, Stellendam is geen Zeeland, maar wist je dat daar een schitte rend bouwwerk staat om vogels te spotten? Koekeloer eens bij vogel uitkijkpunt 't Tij. Eens wat anders dan een houten hut op palen met kijkgaten. Het heeft de vorm van een ei van de grote stern. Maar dan 8 meter hoog en 11 meter lang. Check voor je gaat of je zelf geen watervogel wordt. Bij waterstanden van boven de 90 centimeter NAP staat het pad onder water. Toos Henk ER WORDEN VANDAAG TWEE DAGEN GEVIERD! Minder bezoekers Watersnoodmuseum Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk sluit dit jaar af met 53.000 bezoekers. Dat is aan zienlijk minder dan vorig jaar toen nog 62.000 mensen de weg naar het museum wisten te vinden. De reden voor de terug loop is corona. Het museum was een lange periode dicht. Ook nu zijn de deuren gesloten door de coronabeperkende maatregelen. Normaal gespro ken is het Watersnoodmuseum het hele jaar open. Dit jaar was het museum maar liefst vijf maanden dicht. Ook voor illegale tuinfeesten van kroon prinsessen, we weten gewoon niet beter meer. Toch gloort er licht. Letterlijk, omdat vanaf vandaag de dagen weer langer worden. En figuurlijk, omdat mensen het na volgende week wel uit hun hoofd zullen laten elkaar een 'beter nieuw jaar' te wensen. Het kan dus alleen maar meeval len in 2022. Als dat geen lichtpuntje is... Alweer een lockdown. De derde, de Ik dacht aan vorig jaar. Toen de straten DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO 'WONING ZOEKER MARTIJN' We hebben zes verschillende flyers. De één wil een huis verkopen met makelaar. De ander zonder - Shay Noorlander, investeerder CZEELAND4 SUCCES Stadskanaal, Amsterdam, Rotterdam, Til burg, Helle- voetsluis, Al- mere, Hilver sum, Rhenen Héél het land doet mee! - Dennis van Overbeeke, kerstpak- kettenactie CZEELAND8 21 Beetje vrolijkheid tijdens lockdown Jeffrey Kutterink Vlissingen De verlichte binnenstad van Middelburg. foto dirkjan gjeltema Paul Kusters ÖE HAS VAM HET ORSASME EM HE HA® VAM HE KORTE FILM Internet: toosenhenk.nl OUWERKERK We zijn gewoon collectief murw gebeukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2