25 IN MEMORIAM REINIER PAPING 1931-2021 Met het overlijden van Reinier Paping verliest Nederland één van zijn grootste sporthelden ooit. De op 90-jarige leeftijd gestorven inwoner van Zwolle was de winnaar van de meest heroïsche wedstrijd uit de nationale sport geschiedenis: de Elfstedentocht van 1963. tochtwinnaar Evert van Benthem (1985 en 1986). In de hal van zijn woning stonden dit jaar nog di verse attributen, ooit meegeko men vanuit de sportzaak. Paping kon er geen afscheid van nemen. Zelf schaatsen deed Paping, die vier heupoperaties onderging, al heel lang niet meer. Met twee kunstheupen fietste hij nog wel op latere leeftijd wekelijks een aantal keer rondom Zwolle. „Ik ben een beetje doof aan mijn linkeroor en ik vergeet weleens namen. Daarom schrijf ik nu alles op'', sprak hij in deze krant tijdens een interview bij zijn 90ste verjaardag. ,,Ik hoop dat volgende winter weer eens een Elfstedentocht kan wor den gereden, dit jaar waren we er dichtbij. Maar zo zwaar als toen wordt het nooit meer, dat weet ik zeker.'' Hij lachte er hartelijk bij. toerrijders doorstonden de 'Hel van '63'. Met Paping als snelste, met een voorsprong van 22 minu ten op de nummer 2. Terwijl hij onderweg ook nog eens uitgebreid de tijd had genomen om wat oefe ningen te doen voor zijn ver moeide benen, nadat hij op een van een bromfietsrijder geleende leren jas was gaan liggen. Twee jaarkaarten voor de ijsbaan in Deventer en een zilveren siga rettendoos: dat ontving Paping na zijn zege in de twaalfde Elfsteden tocht. Onmeetbaar groot waren echter de roem en waardering. Op de laatste dag van 1999 werd Pa ping via een NOS-enquête uitge roepen tot sportman van de eeuw. Vijftig jaar na zijn zegetocht kreeg Paping zijn eigen postzegel. Na zijn sportcarrière opende Pa ping in Zwolle een eigen sport zaak. Bezoekers kwamen uit alle windrichtingen. Niet zozeer om spullen te kopen, maar wel om eens de sportheld in levenden lijve te kunnen zien. Wie wel in zijn winkel kwam voor schaatsen, was de latere tweevoudig Elfsteden- Ongekend groot en tot ieders verbeelding sprekend, maar tege lijkertijd ook o zo be scheiden en normaal gebleven. Een dag voor zijn 90ste verjaardag opende hij dit jaar de voordeur van zijn rijtjeswoning in Zwolle, waar hij als 89-jarige nog zelfstandig woonde. Kleine pret oogjes die het bezoek vriendelijk bestudeerden, maar onderweg naar de woonkamer ging het al meteen over de Tocht der Tochten. Zijn Elfstedentocht, die hem van de ene op de andere dag wereldbe roemd in Nederland maakte. Paping was tot 18 januari 1963 sportleraar en een vrijwel onbe kende schaatser, die nog nooit een prijs had gewonnen. Vooruit, en kele keren Overijssels kampioen uitgezonderd. Als lid van de kern ploeg deed de in Dedemsvaart ge boren schaatser enkele malen mee aan het NK allround, maar verder dan een vierde plaats kwam hij niet. Op het EK in het Zweedse Falun eindigde hij in 1955 als der tigste. Na de legendarische Elfsteden tocht van 1963 was het gedaan met de anonimiteit van Paping. Dat kwam niet alleen vanwege zijn sportieve prestaties op het ijs, maar ook omdat de twaalfde editie van de Elfstedentocht het eerste grootschalige evenement in de buitenlucht was dat rechtstreeks op de Nederlandse televisie werd uitgezonden. Na 10 uur en 59 mi nuten zwoegen over erbarmelijk slecht ijs in Friesland kwam Pa ping als eerste over de streep in Leeuwarden. Het maakte hem in één klap 'Bekende Nederlander'. Het waren bovendien de weers omstandigheden en toestanden onderweg, die de deelnemers aan de Elfstedentocht voor hun kiezen kregen, die de heldenstatus van de onverzettelijke overwinnaar nog verder deed stijgen. Friesland was die dag in januari veranderd in Siberië. Bij de start vroor het acht tien graden, maar stond de wind nog vlak. Dat veranderde in de loop van de dag, een harde oosten wind zorgde voor een zeer lage ge voelstemperatuur. Door sneeuw stormen was er vrijwel geen zicht en het ijs was ook nog eens van een dergelijke kwaliteit dat je am per van een schaatsvloer kon spre ken. Tekenend zijn de volgende cijfers: van de 9862 gestarte schaat sers (568 wedstrijdrijders en 9294 toerrijders) haalden er 126 na 200 barre kilometers de eindstreep. Slechts 57 wedstrijdrijders en 69 GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Tekst: Ralph Blijlevens Na de Hel was hij een held Paping bladert door een van zijn plakboeken, kort voor zijn 90ste verjaardag. foto pim ras Een mensenmassa heeft zich verzameld in Dokkum om Paping aan te moedigen. foto nationaal archief Reinier Pa ping komt met de armen in de lucht over de finish na de extreem barre Elfstedentocht van 1963. FOTO ANP De winnaar krijgt meteen een trui na de finish. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25