'Zware misdaad in stand gehouden' Slapeloze nachten van nieuwe lockdown Raad voor de rechtspraak vindt dat samenleving niet moet wegkijken JOL Walcheren Pakketbezorgers zijn de redders in nood André Meure: 'Mensen onthalen me als een held' Reinier Paping 1931-2021 Hij won de zwaarste en meest legendarische Elfstedentocht aller tijden P25 Nederlanders moeten eens goed in de spiegel kijken, na de schok over de liquidatie van Peter R. de Vries. Ze houden wellicht zelf een systeem in stand dat zware misdaad sponsort. Dat stelt Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak. ,,Na de aanslag op Peter R. de Vries wel zeggen 'dit willen we niet' en dan 's avonds naar een feest waar toch een pilletje wordt geslikt.'' Na ves wil het woord hypocriet niet in de mond nemen. Maar hij vindt dat de samenleving moet kijken naar hoe die zich verhoudt tot zware misdaad, na de eerste massale schok vanwege de liquidatie van de mis daadverslaggever. Dat zegt hij in een gesprek met deze krant. ,,We moeten onszelf afvragen wat we in stand houden. Hoe ver houden wij ons tot - ik noem maar wat - harddrugs. Er zijn weinig feesten nu, maar tot corona waren er veel feesten waar harddrugs in nemen een vanzelfsprekendheid is.'' En er is meer dan alleen drugs gebruik. ,,Het gaat ook om bijvoor beeld de verhuur van gebouwen voor de productie van drugs. Of om de detailhandel, waar mensen met grote hoeveelheden cash dure pro ducten kopen. De samenleving moet niet wegkijken.'' Toeslagenaffaire Ondertussen kijkt de Raad voor de rechtspraak ook naar de rol van rechters in de samenleving. Zo wordt onderzocht hoe rechters het beste stand kunnen houden, nu ook hun veiligheid bedreigd wordt tijdens grote processen tegen zware criminelen. Maar ook in de manier van rechtspreken zijn veranderin gen, die werden ingegeven door de toeslagenaffaire. Nadat dit jaar ex- Er zijn weinig feesten nu, maar tot corona waren er veel waar harddrugs innemen vanzelfsprekend was cuses werden aangeboden, moeten rechters beter kijken of ze door het volgen van de wet daadwerkelijk rechtsbescherming bieden. Ge makkelijk is dat niet, want dat rech ters niet ingingen tegen de manier waarop de Belastingdienst han delde, komt ook door onderbezet ting en tijdsdruk. ,,Rechters zitten in een tredmolen waarin ze hijgend van zaak naar zaak gaan.'' Naves wil daarom dat ze ruimte krijgen voor het professioneel uitvoeren van hun vak, en tijd voor reflectie. ,,Je ziet wat de gevolgen zijn als die ruimte er niet of onvoldoende is.'' C P4 2°c Nieuwsmedia Ze zijn ontredderd. De nieuwe lockdown komt hard aan bij Zeeuwse ondernemers. ,,Ik heb er slapeloze nachten van", zegt juwelier Rietje van Beveren van 't Juweeltje in Yerseke. Normaliter zijn dit gouden weken voor haar. Van Beveren schat in dat in december vier vijfde van haar gebruikelijke omzet in rook opgaat. C P3 Carla van der Wal Victor Schildkamp Den Haag - Henk Naves, voorzitter Raad voor de rechtspraak dinsdag 21 december 2021 Lichte tot matige vorst C P16w pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I Fallen Fi«M* HJne FtMiiiip CZEELAND2 Kijk op de site bij pzc.nl/video FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1