Rusland zou maatregelen invoeren om laaggeschoolden te weren 18 Rusland voert eind deze maand verplichte gezondheidscontroles in voor alle buitenlandse werkemers. Westerse ondernemers zijn laaiend over de nieuwe maatregel. Volgens de wet die op 29 december van kracht wordt, moeten buiten landers die langer dan dertig dagen in Rusland verblijven, een gezond heidscontrole ondergaan op ziek ten als hiv, syfilis, tuberculose en zelfs lepra. Daarnaast gaan de autoriteiten screenen op drugsgebruik, nemen ze vingerafdrukken en andere bio- metrische gegevens af en vindt een gesprek plaats met een psycholoog. Verplicht onderdeel is ook een röntgenopname van de longen. De test is voor slechts negentig dagen geldig en dus moet een buitenlan der die permanent in Rusland woont, de controle vier keer per jaar ondergaan. Dat kan nog oplopen, doordat buitenlanders iedere keer bij terug keer naar Rusland opnieuw ge checkt moeten worden. De buitenlandse expatgemeen- schap in Rusland toont zich ge schokt door het nieuws. 'Het is lang geleden dat een wetgevingshande ling zo'n golf van ongeloof, teleur stelling en verontwaardiging ver oorzaakte bij duizenden buiten landse zakenmensen die in Rus land werken', schrijft voorman Tadzio Schilling van de Association of European Businesses (AEB) in een reactie. 'We vinden dat deze maatregelen zorgvuldig gericht moeten zijn en onnodige neven- schade aan het Russische onderne mingsklimaat en de aantrekkelijk heid van investeringen moeten ver mijden.' Ook de Amerikaanse en de Duits-Russische Kamers van Koop handel hebben zich gekeerd tegen de nieuwe wet en erop aangedron gen dat de Russische regering haar intrekt. De tests zijn ook slecht voor het zakenklimaat in Rusland, waar schuwen ze. Thorsten Gutmann van de Duits-Russische Kamer van koop handel vreest een exodus van bui tenlanders en ondernemingen. ,,Sommige bedrijven denken erover om zich volledig terug te trekken uit Rusland. De wet zou echt een uittocht van buitenlandse investe ringen kunnen veroorzaken", zei Gutmann tegen The Moscow Times. Ook de Nederlandse ondernemer Lodewijk Schlingemann van juri disch bureau Juralink in Moskou is fel gekant tegen de nieuwe check ups. Hij vermoedt dat die het mis bruik moeten tegengaan van de zo genaamde certificaten voor High Qualified Specialists (HQS). De be zitter daarvan kan drie jaar achter een in Rusland verblijven. Omweg ,,Voor laaggeschoolde werknemers uit bijvoorbeeld Oezbekistan en Tadzjikistan en hun Russische werkgevers is de HQS natuurlijk ook aantrekkelijk. Zij weten in dui zenden gevallen een omweg te vin den om het papiertje krijgen. En dat wil de overheid nu vermoedelijk aanpakken'', zegt Schlingemann. Maar hij vindt het middel daartoe inefficiënt en zelfs schofferend voor ondernemers als hij zelf, die wel gerechtmatigd een HQS-certi- ficaat hebben. ,,Je moet het mis bruik aanpakken en niet hele groe pen die daar niets mee te maken hebben gaan controleren. Ik ben hier werkgever, betaal belasting, maar word op deze manier als een tweederangs burger behandeld.'' Sommige bedrijven denken erover om zich volledig terug te trekken uit Rusland Bovendien zijn de tests geen si necure, weet ook de Nederlandse ondernemer Jeroen Ketting. ,,Je moet naar het Sacharov-centrum, twee uur rijden buiten Moskou. Daar kun je lang wachten tussen honderden anderen. In tijden van corona vind ik dat niet prettig.'' Toch heeft Ketting niet het idee dat Rusland - nu de spanningen rond Oekraïne oplopen - opzette lijk Westerlingen wil 'pesten'. ,,Er is gewoon niet goed over nagedacht, de wet is niet efficiënt en niet ratio neel.'' Mocht het zover komen, dan heeft Ketting (die sinds 1993 onder neemt en woont in Rusland) een paar opties. ,,Of ik laat mijn bedrijf over aan mijn zakenpartner. Of ik vlieg twaalfkeer per jaar vanuit Ne derland op en neer. Want ik ga niet steeds een röntgenfoto laten ma ken.'' Buitenlandse ondernemers woedend over nieuwe test DINSDAG 21 DECEMBER 2021 GO - Een arbeidsimmigrant ondergaat de medische check-up. foto vladimir smirnov/tass Joost Bosman Moskou Buitenlanders worden onder meer gecheckt op hiv en soa's. FOTO'S GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO - Thorsten Gutmann, Duits-Russische KvK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18