Even diep inademen en dan toch weer verder, Consumentenbond vindt alternatieve website van reisbranche verwarrend 16 Kort DNB verwacht minder groei De harde lockdown treft de Nederlandse economie stevig. De Nederlandsche Bank (DNB) komt in een snel berekend scenario volgend jaar uit op een groei van 2,2 procent. Oorspronkelijk verwachtte de centrale bank een economische groei van 3,6 procen. In de 'achterkantsigarenkistje-plus-berekening', zoals DNB-directeur monetaire zaken en financiële stabiliteit Sleijpen het noemde, gaat de bank uit van een lockdown die het hele eerste kwartaal duurt. In 2023 veert de economie weer op met een economische groei van 2,1 procent, denkt de centrale bank. Dat was in de oorspronkelijke raming van DNB een afzwakking naar 1,7 procent Illegaal knippen verleidelijk Het algehele beroepsverbod voor kappers werkt illegale knippraktijken in de hand. Bij kappersbrancheorganisatie Anko komen steeds meer meldingen binnen over knip beurten achter de voordeur. Exacte cijfers heeft de Anko nog niet, die volgen nog. De Anko vindt dat kappers zich aan de regels moeten houden, maar begrijpt heel goed waar de knipdrift vandaan komt. Veel on dernemers staan volgens de organisatie financieel met de rug tegen de muur. Die worden met het uitblijven van gepaste steun verleid om toch te gaan knippen. Nieuw dieptepunt voor lira De Turkse munt heeft een nieuw diepte punt bereikt. Dat gebeurde nadat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan beloofde de rentes te zullen blijven verlagen. Daarbij verwees hij naar islamitische voorschriften als basis voor zijn beleid. De lira verzwakte zo'n 8 procent ten opzichte van de dollar en de euro. De munt verloor hiermee voor de vijfde dag op rij aan waarde. In de voorbije drie maanden is de lira 50 procent van zijn waarde kwijtgeraakt. Voor het eerst zijn er daardoor meer dan 20 lira nodig om een euro te kopen. Voor de dollar nadert de grens van 18 lira. PostNL Ahold Delhaize BESI Just Eat Takeaway Na de schrik, boosheid en verdriet van veel onder nemers volgt de creativiteit om in de lockdown tóch nog omzet te maken. ,,Niet blijven mopperen, schouders eronder.'' Nog op zoek naar een kerstca deautje? Monique Bastiaansen heeft de etalages van haar mo dewinkel in Bavel zondag ra zendsnel omgetoverd in mini- winkeltjes met producten en QR-codes. ,,Windowshopping. Je scant de code bij het cadeautje, bestelt en een paar minuten later staat het voor je klaar bij de deur van de winkel. Kettingen, ringen, zeepjes, speel goed, truien, boxers, de echte kerstcadeau tjes.'' Want click collect - bestellen en afhalen dus - mag wel. ,,U mag het gerust weten: we waren zater dagavond echt heel verdrietig, maar nu is de sfeer: niet mopperen, schouders eronder.'' Bastiaansen Woonstad probeert van alles om de band met de klant te onderhouden. ,,Wij zijn een modewinkel die onze klanten adviseert. Dat doen we nu ook via FaceTime, we leiden je rond met de telefoon, geven je advies en brengen het pakketje thuis. We verkopen via Instagram. En we kunnen bij mensen thuiskomen met een rekje kleding in hun maat en naar hun smaak om nog te shoppen voor kerst of het nieuwe jaar. Thuis mag je twee personen ontvangen, daar is onze verkoper er dan één van. Uiteraard op 1,5 meter afstand.'' Bastiaansen en haar 58 personeelsleden doen alle moeite om de goede relatie met de klanten te onderhouden. ,,Financieel zijn de verkopen nu druppels op de gloeiende plaat. We blijven weer met een enorme voorraad zitten. Maar wij proberen onze klanten de positieve vibe te geven die ze ook in de win kel zouden hebben in deze tijd. Het ziet er ook gewoon leuk en gezellig uit. Dat is het belangrijkste.'' Brancheorganisatie INretail zegt dat nau- welijks de helft van de winkeliers aan click collect doet. En dat het slechts 10 tot 20 procent van de normale omzet oplevert; niet genoeg om van te leven. De lobby om andermaal een overheidsvergoeding voor waardeloos geworden voorraad op te tuigen, is alweer gestart. Autobranche Overal wordt de ervaring uit de vorige lock- down weer gebruikt. Neem de autobranche. Het was deze maand tot zondag best druk in de showroom, vooral bij bedrijven die aan trekkelijke elektrische modellen hebben. ,,Want op 1 januari is er weer een nieuwe subsidiepot voor elektrische auto's. Particu lieren krijgen 3350 euro. Die auto zoek je nu uit'', zegt Tom Huyskens van de Bovag. ,,Het is niet de eerste lockdown. We weten hoe we ermee om moeten gaan. Vorig jaar bo den uiteindelijk alle bedrijven proefritten aan huis, dat gaan ze nu weer organiseren.'' Ook de horeca vermant zich en kijkt wat nog wél kan. Jacco Schilder van De 80 Sea food Wine in Enkhuizen is nog niet hele- DEN HAAG Een groep van zo'n tachtig reisorga nisaties is met een alternatiefgeko- men voor de reisadviezen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij waren eerder al naar de rechter gestapt om versoepelingen van kleurcodes buiten de EU afte dwin gen. Zij vinden het onterecht dat een groot deel van de wereld nog al tijd oranje kleurt. Als het aan de reisorganisaties ligt, krijgen be stemmingen die veilig zijn voor ge- vaccineerden een geel of groen reisadvies. Die wens werd onlangs door de rechter nog afgewezen, maar de reisondernemingen heb ben het er niet bij laten zitten. ,,Omdat de overheid niks doet met onze kritiek, bieden we nu zelf een alternatief aan", aldus initiatiefne mer Joshua van Eijndhoven van Voja Travel. De reisbedrijven zeggen zich bij hun adviezen te baseren op meer bronnen, waaronder de Wereldge- zondheidsorganisatie, het weten schappelijk instituut Johns Hop kins, de veiligheidsadviezen van andere landen en inreisinformatie van IATA, de internationale bran cheorganisatie voor de luchtvaart. De Consumentenbond vindt het een slecht idee. ,,Het lijkt ons niet de bedoeling dat reisorganisaties reisadviezen gaan verstrekken", zegt woordvoerder Babs van der Staak. De bond vindt dat de website qua kleur, layout en logo wel erg veel lijkt op de website van de over heid, maar dat de kleurcodes veel rooskleuriger worden voorgesteld. - Natasja de Groot DINSDAG 21 DECEMBER 2021 PC GEVOLGEN LOCKDOWN KAPPERSBOND KRIJGT MELDINGEN TURKSE MUNT 1,7% De lockdown zorgt voor nog meer pakketten. Supermarkten zien omzet stij gen door lock- down. -4,2% Chipbedrijf vreest minder omzet door over stromingen in fabriek Maleisië. Bedrijf gaat sa- menwerkenmet Britse super marktketen. O o Middenstand zet Natasja de Groot Ton Voermans Bavel De etalage van Bastiaan- sen Woonstad in Bavel met de mini-win keltjes. FOTO PIX4PROFS JO RIS KNAPEN De website reisadvies.nu, een initiatief van een groep reison dernemingen, is verwarrend voor reizigers en schetst een te rooskleurig beeld, vindt de Con sumentenbond. De bond heeft zijn zorgen geuit bij de toezicht houder ACM. INGANG ENTRANCE ONGUfj :V '.O —ilifcj-'irjp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16