Sanquin bevestigt: patiënten met omikron minder vaak op de ic 15 REPORTAGE NEDERLANDSE ARTS IN ZUID-AFRIKA ZIET MINDER COMPLICATIES De omikronvariant is 'heel duidelijk minder ziekmakend' dan de eerdere varianten van het coronavirus. Dat zegt Hugo Tempelman, een Nederlandse arts die in Zuid-Afrika werkt, de bron van omikron. Tempelman maakte in no vember al kennis met de omikronvariant, die in Zuid-Afrika het levens licht zag. Met zijn Ndlovu Care Group (ndlovu is het zulu- woord voor olifant) is de Nederlan der actief in Limpopo, een arm plat telandsgebied ten noordoosten van Johannesburg. Zijn inspanningen le verden Tempelman begin dit jaar een eredoctoraat van de Universiteit Utrecht op. ,,We hebben een kliniek waarin we medische hulp bieden, maar we vac cineren ook dagelijks duizend men sen tegen het coronavirus. De teller staat inmiddels op 120.000 prikken. We zijn ook bezig met studies, onder meer naar de varianten. Op die ma nier heb ik toegang tot informatie waarvan ik denk: hé, misschien is het niet alleen maar kommer en kwel met omikron.'' ,,Als ik naar onze kliniek kijk, dan zie ik een toenemende druk van mensen die zich melden met klachten. Maar de patiënten die zich melden, heb ben vaak minimale symptomen. We hebben er nog geen een doorverwe zen naar het ziekenhuis. Dus we zien wel een toenemende druk op het ge zondheidssysteem, maar niet in zie kenhuisopnames. Het uit zich vooral in de poliklinieken. Na onderzoek kan het grootste gedeelte gewoon weer naar huis toe.'' ,,Dat is echt gigantisch. Een maand geleden telde Zuid-Afrika nog geen driehonderd besmettingen per dag, nu zijn het er meer dan twintigdui zend. Mensen lijken een kortere tijd besmettelijk, maar verspreiden het in die korte tijd wel ontzettend snel. ,,In onze kliniek hadden we ook een kleine uitbraak. We waren als de dood dat we moesten sluiten, omdat al ons personeel besmet zou raken. Toen hebben we alle medewerkers voor aanvang van hun dienst getest met een antigeentest. Wie positief testte, moest na een PCR-test meteen in isolatie. We keken niet naar symp tomen. Er bleken 23 mensen besmet met corona, terwijl maar vier van hen symptomen hadden. Als we ze niet hadden getest, waren er negentien mensen besmet aan het werk ge weest. Het laat zien dat heel veel mensen het virus hier asymptoma- tisch bij zich dragen en over kunnen dragen. Dan snap je dus meteen waarom omikron zo snel om zich heen slaat.'' ,,Dat klopt, hier is slechts 6,5 procent van de bevolking ouder dan 65 (in Nederland bijna 20 procent, red.). Maar je ziet in alle leeftijdscatego rieën een groot verschil met de del tavariant. Bedenk ook dat Zuid- Afrika een heel grote gemeenschap heeft van mensen die een verzwakt immuunsysteem hebben. Omdat ze bijvoorbeeld hiv of kanker hebben, maar daarvoor nog niet onder behan deling staan. Dat hier veel mensen zijn met een zwakke immuniteit, zorgt er trouwens voor dat hier ook makkelijker nieuwe coronavarianten ontstaan.'' ,,Ik snap dat ze in Europa zeggen: we vertrouwen het niet. Omdat omikron dan misschien milder is, maar je wel met ontzettend veel besmettingen te maken krijgt en daardoor wellicht toch met veel ziekenhuisopnames. Maar ik ben een optimist, en ik durf te zeggen: misschien is omikron juist een blessing in disguise, een onver wachte zegen. Ik weet dat nog niet zeker, maar het is wel goed om het v>J-1 V De patiënten hebben vaak minimale symptomen ook op die manier te bekijken. Je hebt te maken met een variant die veel mensen in korte tijd besmet, waar door je veel immuniteit in de bevol king opbouwt. Als dat gepaard gaat met een veel lagere ziektegraad, en daar lijkt het nu op, dan zijn dat din gen waarvan ik denk: laten we op houden met alleen maar doemden ken en in de paniek schieten.'' ,,Nee, ik ben heel trots op onze presi dent, Cyril Ramaphosa. Ondanks de nieuwe variant zitten we nog steeds in lockdown level 1. Hier is iedereen zich altijd goed bewust geweest van maatregelen als social distancing, het dragen van mondkapjes, handen wassen. Daarmee voorkom je al heel veel ellende, denk ik.'' GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 'Misschien is omikron uiteindelijk wel een zegen' Chris van Mersbergen Elandsdoorn Waarom denkt u dat? Hoe snel verspreidt omikron zich? De Nederlandse arts Hugo Tempelman en laboratoriummanager Thupi Rammutl aan het werk in het laboratorium van de kliniek van Ndlovu in Limpopo. foto bram lammers De bevolking in Zuid-Afrika is ge middeld een stuk jonger dan in Ne derland. Jongeren worden minder ziek van corona dan ouderen. Ergert u zich aan de paniek over omikron? SU v\ - Hugo Tempelman, arts in Zuid-Afrika Zuid-Afrika is nog niet in lock- down? Hans Zaaijer, arts-microbioloog aan het Amsterdam UMC en hoofdon derzoeker bij bloed bank Sanquin, ziet in de meest recente cijfers van Disco very Health, de grootste zorgverze keraar van Zuid- Afrika, aanwijzingen dat omikron inder daad minder ziekma kend is. ,,Als je de grafieken bekijkt: het aantal besmettingen schiet in een bijna kaarsrechte lijn om hoog, dat is echt on gekend, indrukwek kend. Maar de lijn van het aantal zie kenhuisopnames verloopt veel platter. Coronapatiënten ko men in verhouding bovendien veel min der vaak op de ic te recht. Bij de deltava- riant belandde in Zuid-Afrika 22 pro cent van de opgeno men patiënten in het ziekenhuis op de ic, 5% Nog maar 5 pro cent komt op de ic terecht. 10 procent kreeg high care, en 68 pro cent kwam op an dere afdelingen te recht. Bij omikron is die verhouding voor lopig heel anders: 5 procent op de ic, 8 procent high care, 87 procent op andere afdelingen. Het sug gereert allemaal dat de variant milder is.'' Dit soort cijfers ge ven hoop, maar er is ook een andere kant van de medaille. Di verse experts zeg gen tegen deze krant wel degelijk heel be zorgd te zijn over de opkomst van omikron. ,,Waar je het over hebt, is echt de macht van de grote getallen'', stelt arts-microbioloog Jean-Luc Murk van het Elisabeth-Twee- Steden Ziekenhuis. ,,Als het verkeerd uit pakt, kan het ook echt verkeerd uitpak ken.'' In Denemarken be landen mondjesmaat steeds meer patiën ten met omikron in het ziekenhuis. Het RIVM kwam op basis van de Deense cij fers tot potentieel zeer verontrustende modellen voor Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15