Verdachten MH17: 'Buk onze enige hoop' Advocaten van Saïd Razzouki vragen om afsplitsing strafzaak l 13 onafhankelijke tests, direct advies Saïd Razzouki geldt net als Ridouan Taghi als hoofdverdachte in het li quidatieproces Marengo. Het Openbaar Ministerie (OM) ziet in hem iemand die met Taghi leiding gaf aan een criminele organisatie. Hij wordt tevens verdacht van be trokkenheid bij verschillende moorden. Razzouki werd in febru ari 2020 in de Colombiaanse stad Medellin aangehouden en na een lang juridisch gevecht uitgeleverd aan Nederland. Op dit moment zit hij vast in de EBI in Vught. Ondertussen was de rechtbank al begonnen met de inhoudelijke be handeling van het Marengoproces, zonder Razzouki. De verdachte heeft intussen twee nieuwe raads mannen, die pas sinds kort de be schikking hebben over het zeer lij vige dossier. ,,Het gaat om een dos sier van ongeveer 50.000 pagina's. Als we nu non-stop zouden gaan lezen, zouden we 22 weken bezig zijn. Het is ondoenlijk om op dit moment in te springen in de hui dige stand van het onderzoek", zei advocaat Mark Dunsbergen. Ook wees hij op de tienduizenden ge- kraakte PGP-berichten die bestu deerd moeten worden. Daarnaast moeten zij ook met hun cliënt het dossier kunnen be spreken. ,,In september 2022 zou den wij klaar kunnen zij n om de in houdelijke behandeling te kunnen starten", zei Dunsbergen. Omdat dit voor de andere zestien verdach ten weer vertraging zou betekenen, stellen zij voor de rechtszaak tegen Razzouki af te splitsen van het Ma- rengoproces. Het OM vindt dit geen goed idee. Het meent dat de advocaten aan 'vijf tot zes maanden voorberei dingstijd' genoeg moeten hebben. Ook willen zij om 'economische re- C Raadsmannen van Razzouki vinden dat ze te weinig tijd hebben om zich in te lezen in de dossiers denen' geen afsplitsing. Het zou be tekenen dat kroongetuige Nabil B. in meerdere rechtszaken verhoord zou moeten worden. ,,Je kunt niet naast elkaar lopende strafzaken hebben. Die verhoren zouden dan over en weer worden gevoegd in dossiers, wat weer leidt tot nieuwe onderzoekswensen. Dat vinden we onwenselijk", zei de officier van justitie. De rechtbank zal later een beslis sing nemen over het verzoek. tieke belangen groot zijn en desin formatie verspreid wordt, bena drukte het OM dat alle bewijs stukken 'behoedzamer' zijn be oordeeld. Berger: ,,Het bewijs is strenger getoetst dan wij in andere zaken doen, vanwege de belangen van sommige partijen.'' De vier verdachten zijn niet de genen die op de knop hebben ge drukt, maar waren volgens het OM wel verantwoordelijk voor het binnenhalen van de Buk-raket uit Rusland, het verplaatsen in Oekra- ine en het weer terugbrengen naar Rusland. Girkin gaf als minister van De fensie en militair commandant van de zelfverklaarde Volksrepu bliek Donetsk, samen met zijn rechterhand Doebinski, de beve len. Poelatov coördineerde de ac ties in de frontlinie en Kharchenko voerde deze uit. ,,Ze waren geza menlijk verantwoordelijk voor het invoeren van de Buk-Telar waar mee MH7 is neergeschoten.'' Zware verliezen Volgens het OM vormden de vier verdachten een 'hecht samenwer kende dadergroep die zich richtte op het neerschieten van vliegtui gen'. De pro-Russische separatis ten leden namelijk zware verlie zen door Oekraïense luchtaanval len en bombardementen. Sinds april 2014, tot de dag voor de ramp, beschoten de separatis ten Oekraïense militaire helikop ters en vliegtuigen. Maar ze had den zwaardere wapens nodig om op grotere hoogte toestellen te kunnen neerhalen. Een maand voor de ramp vroeg Girkin aan de leider van de Krim, die door Rus land is geannexeerd, om 'deugde lijk luchtafweergeschut met ge trainde bemanning'. Op en kort voor 17 juli belden Doebinski, Poelatov en Khar- chenko over het vervoer van de Buk-raket. „Vannacht komt er een Buk. Dan zijn alle problemen op gelost", zei Doebinski in zo'n afge luisterd telefoongesprek de dag voor de ramp. ,,Een Buk is onze enige hoop.'' Zoals het Openbaar Ministerie (OM) in maart 2020 bij de start van het strafproces begon met het voorlezen van de namen van alle 298 slachtoffers, zo begon het OM gisteren het requisitoir met een beschrijving van 17 juli 2014, de dag van de ramp. Een warme zomerdag waarop 283 passagiers op Schiphol in checkten voor vlucht MH17 van Malaysia Airlines, en duizenden kilometers verderop de vier ver dachten zich voorbereidden op een nieuwe dag vol geweld, met een Buk-raketinstallatie als hun 'nieuwe troef'. Op de eerste van drie dagen waarop het OM toewerkt naar de strafeisen tegen verdachten Igor Girkin, Sergej Doebinski, Oleg Poelatov en Leonid Kharchenko werden de feiten en bewijzen voor hun betrokkenheid op een rijtje gezet. ,,Wij staan hier om recht te doen aan de 298 slachtoffers van MH17", zei officier van justitie Thijs Berger in zijn inleiding. Het OM deed tot in detail uit de doeken hoe het onderzoek is ver lopen, hoe de verdachten in beeld kwamen en geïdentificeerd zijn, en wat hun rol was bij het inzetten van de Buk-raket van het Russi sche leger, waarmee volgens het OM vlucht MH17 uit de lucht werd geschoten. Om de verdachten te identifici- ren, lokaliseren en linken aan het neerschieten van MH17 is gebruik gemaakt van radar- en satelliet- Vannacht komt er een Buk. Dan zijn alle problemen opgelost beelden, honderden getuigenver klaringen, foto's en videobeelden, Google Earth, Google Street View, weerberichten, zendmastgege- vens, tapgesprekken, spraakonder zoek en stemherkenning, inter views en sociale media. In een proces waarin de geopoli- GO DINSDAG 21 DECEMBER 2021 G Saïd Raz- zouki wordt weggevoerd door de politie van Bogota, de hoofdstad van Colombia. FOTO EPA De advocaten van Saïd Razzouki vinden dat hun cliënt moet worden 'losgeweekt' van het Marengoproces. Het zou de advocaten 'te veel tijd kosten' om zich goed in te lezen. Yelle Tieleman Amsterdam Na ruim anderhalf jaar is het MH17-proces in een cruciale fase beland. Het OM zette gis teren alle feiten en bewijzen op een rij, in de aanloop naar de strafeisen die morgen volgen. Tonny van der Mee Cyril Rosman Badhoevedorp - Sergej Doebinski, verdachte Officieren van justitie Ward Ferdinandusse (links) en Thijs Berger en de rechtbank voor het requisitoir van het OM. foto anp Fijne software Dun ontwerp Prima scherm BestGetést powered by tweakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13