£3 f 11 Tegendraadse senator uit West-Virginia stemt sociaie maatregelen weg Geen klimaatplan, geen investeringen in zorg en onderwijs, geen kinderbijslag meer: één cruciale senator helpt de sociale plannen van Joe Biden om zeep. Welke Joe heeft de macht in de VS? Joe Manchin, tegendraads senator uit West-Virginia, heet in Washington gekscherend 'mister president', om zijn buitengewone invloed op de koers van het Witte Huis. Hij doet zijn bijnaam eer aan door eigenhan dig het pakket aan sociale maatrege len van Joe Biden om zeep te helpen. Na maanden van politiek vleien door Biden en zijn bondgenoten, liet Manchin weten toch niet akkoord te gaan. Dat betekent dat Biden in de Senaat geen meerderheid heeft voor bijna 2000 miljard aan investeringen die onder meer zorg en onderwijs toegankelijker moeten maken. Het pakket maakt kinderopvang en medicijnen betaalbaarder, trekt meer geld uit voor sociale woningen, voert voor het eerst betaald verlof voor alle nieuwe ouders in en maakt de pro ductie van schone energie aantrekke lijker. Daartegenover staan hogere belastingen voor grote bedrijven en rijke burgers. ,,Ik kan niet instemmen met dit stuk wetgeving'', zei Man- chin op Fox News. Hij maakt zich zorgen over de staatsschuld, stij gende inflatie en de energievoorraad. Dat voelen 36 miljoen Ameri kaanse gezinnen direct in hun porte monnee. De nieuwe kinderbijslag bijvoorbeeld, afgelopen zomer inge voerd, komt in januari niet meer. Het 'nee' van Manchin leidt tot grote woede in zijn partij. Biden schrapte al plannen voor flink uitge breid zwangerschapsverlof en ver gaande klimaatactie om Manchin aan boord te houden. Over investeringen in infrastructuur werd apart ge stemd, om Manchin en andere gema- tigde senatoren mee te krijgen. Het Witte Huis verzekerde linkse Con gresleden die de sociale plannen be langrijker vonden dat ze zouden vol gen in een tweede pakket. Die linkervleugel van de partij voelt zich verraden. ,,Ik denk dat Manchin de inwoners van West Vir ginia heel wat uit te leggen heeft'', zei collega-senator Bernie Sanders tegen CNN. Dat Biden niet in staat is kli maatmaatregelen te nemen kan bo vendien tot een 'klimaatramp' leiden, waarschuwt onder meer senator Jeff Merkley uit Oregon. Kolenbedrijf Manchin komt uit West Virginia, een van de armste Amerikaanse staten. De kolen- en gasindustrie zijn er do minant en zorgen voor relatief veel banen. Manchin is tegen klimaat maatregelen die de kolen- en gasin- dustrie schaden. Hij zegt zich zorgen te maken over de betrouwbaarheid van nieuwe energiebronnen. Maar zijn critici wijzen erop dat hij zelf zakelijke belangen heeft in de sector. Vorig jaar verdiende hij 492.000 dollar aan dividend uit het kolenbedrijf dat hij in de jaren 80 startte. Het wordt nu door zijn zoon gerund. In de aanloop naar de Congresverkiezingen van volgend jaar ontving hij meer campagnedo naties van olie- en gasbedrijven dan al zijn collega's. Dat alles is overigens legaal. Manchin is een van de meest con servatieve Democraten en heeft altijd zijn twijfels gehad. Maar afgelopen week deelde hij nog een lijst maatre gelen met Biden die hij wél zag zit ten. Biden meende dat een compro mis mogelijk was. De president had eerder al opti mistisch aangekondigd dat er een ak koord over een 'raamwerk' zou zijn. Ik kan niet instemmen met dit stuk wetgeving Dat blijkt allemaal weinig waard. Bi- den is woest en liet dat weten in een nijdig persbericht. Manchin heeft zijn beloftes aan de president gebro ken, schreef diens woordvoerder. Sommige partijgenoten hopen on derdelen van het pakket los door het Congres te krijgen, of toch door te onderhandelen met Manchin over een kleiner pakket waar hij wel ak koord mee wil gaan. 'Dit is niet voor bij, mensen', schreef minister van energie Jennifer Granholm bemoedi gend op Twitter. De mislukking komt op een slecht moment: aan de vooravond van een belangrijk verkiezingsjaar. In 2022 stemmen Amerikanen over zetels in het Congres. Democraten staan er al beroerd voor en dreigen hun meer derheid te verliezen. En zonder meerderheid zal president Joe Biden nog minder wensen kunnen waar maken. De leukste cadeaus om te geven en te krijgen Ga naar pzc.nl/pakuit Direct ln\e mailbox'- Online cursus: Gitaar spelen Online cursus: Microsoft Office 2021 incl. licentie PC DINSDAG 21 DECEMBER 2021 Bidens plannen getorpedeerd Karlijn van Houwelingen Washington Joe Biden is woest over het 'nee' van zijn partijgenoot Joe Man- chin. FOTO GETTY IMAGES - Senator Joe Manchin In 78 lessen leer je stap voor stap gitaar spelen. Inclusief lesmateriaal Levenslang toegang tot de lessen Mogelijkheid tot onbeperkt vragen stellen Na deze cursus ken je alle trucjes van de verschillende programma's. De cursus bestaat uit drie trainingen voor Microsoft Word, Excel en Powerpoint. Inclusief levenslange licentie op het Office 2021 pakket J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11