Iraans gezin weigert klein huis, rechter geeft hen gelijk c Fabiënne en Valerie Valk mogen na overlijden moeder toch thuis wonen 10 Ze staan stil bij de sterfdag van hun moeder, die vorig jaar overleed. Fabiënne en Valerie Valk koesteren het feit dat ze dat kunnen doen in het huis waar ze samen met elkaar woonden. De zussen moesten uit de woning, maar vochten dat besluit met succes aan. In de pauze op haar werk las Fa biënne Valk het nieuws. 'Thuis wonende volwassen kinderen niet meer op straat gezet na overlijden ouders', luidde de kop boven het artikel. Daarin wordt uitgelegd dat minister Kajsa Ollongren bij wet gaat regelen dat volwassen kinde ren, die nog thuis wonen, niet di rect de huurwoning hoeven te ver laten als hun ouders overlijden. „Ik ben hier heel blij mee", reageert ze. Want dit is precies wat haar en haar zusje overkwam. En dat deed heel veel pijn. Eind 2020 overleed Natascha, de moeder van Fabiënne en Valerie Valk uit Enschede. Ze had maag kanker. Kort na die heftige gebeur tenis belandde er een brief op de mat, met de boodschap dat de zus sen binnen een paar maanden het huurhuis aan de Helmerhoek moesten verlaten. De meiden wa ren nog geen 23 jaar, kwamen zo doende niet in aanmerking voor huurtoeslag en zouden niet voldoende inkomen hebben om de woning te betalen. Verhuurder Ons Huis vreesde dat ze van de re gen in de drup zouden belanden. De zusjes vertelden erover in de media. Het bracht nogal wat te weeg: slechte dingen - zo werden bij de woningcorporatie auto's in brand gestoken en muren beklad - maar ook goede. Ons Huis ging samen met Fabiënne en Valerie op zoek naar een oplossing, en vond deze: een budgetcoach oordeelde dat ze het financieel konden red den en dankzij 'actief meedenken' van de Belastingdienst kwamen ze toch in aanmerking voor huur- toeslag. Ze mochten er blijven wonen. Radar Daarnaast kwam het verhaal op de radar van de politiek. Op verzoek van de Tweede Kamer ging minis ter Ollongren (Binnenlandse Za ken) - nadat meerdere, soortge lijke gevallen aan het licht kwa men - met het onderwerp aan de slag. Gisteren kwam ze met de uit werking daarvan. Belangrijkste punt: 'jongvolwas sen wezen' in sociale huurwonin gen moeten langer de tijd krijgen om het overlijden te verwerken. Zelfs als de verhuurder dat niet wil, mogen zij daartoe langer in de ouderlijke woning verblijven. Ol- longren wil de garantie van ver huurders dat de nabestaanden ook na de rouwverwerking niet op straat komen te staan. Aan de wet wordt nu verder gewerkt. Daarbij moet gedacht worden aan maatregelen zoals tijdelijke huurcontracten (voor maximaal twee jaar), om inwonende kinde ren zo tijd en rust te gunnen om te rouwen en keuzes te maken. Nu moesten ze er soms al binnen twee maanden uit. Mocht blijken dat de woning niet passend is, kan vervangende woonruimte worden aangeboden. Een corporatie of particulier kan ook de huur verla gen. Het was een hectisch jaar, geeft Fabiënne toe, met een goed einde. De zusjes hebben, vooral via Face- book, van heel veel mensen reac ties en steun gekregen. Ook van mensen die hetzelfde is overko men. Dankzij de afspraken die ze konden maken, gaat het op hen zelf wonen 'heel goed'. „Wij krij gen huurtoeslag en betalen het zelfde als mijn moeder. Het is goed geregeld. Alles wordt netjes betaald." Dat hun situatie nu tot een wet gaat leiden, dat kan ze nog niet he lemaal bevatten. „Best bizar", zegt ze. „Maar daar deden we het wel voor." Het Iraanse gezin woont al zo'n drie jaar in Nederland. Op het azc in Luttelgeest leven ze samen met een ander gezin in één woning. ,,Maar mijn dochter heeft daar wel een ei gen kamer", zegt de vader tijdens het kort geding in het provincie- huis in Lelystad. Sinds enkele maanden hebben de drie gezinsle den een tijdelijke verblijfsvergun ning. Dat betekent dat ze zo snel mogelijk het azc moeten verlaten en een woning moeten betrekken. Het COA werkt hierbij samen met gemeenten, die statushouders moeten opvangen. De gemeente Lelystad heeft het gezin een tijd geleden een twee persoonswoning aangeboden. Met één slaapkamer (van bijna 7 vier kante meter) en een totaal woonop- pervlak van ongeveer 31 vierkante meter. Het gaat om een noodwo ning. De gemeente Lelystad heeft tientallen van zulke huizen laten bouwen, om de woningnood aan te pakken. Maar het Iraanse gezin wei gerde de woning. ,,Het is te klein. Mijn dochter van 12 jaar heeft dan geen eigen kamer. Ze vond het ver schrikkelijk toen ze dat zag. Zelfs in het azc heeft ze een eigen kamer en een beetje privacy." Daar komt bij dat het gezin nog een kind ver- Zelfs in het acz heeft mijn dochter een eigen kamer en een beetje privacy wacht. ,,We leven sinds het mo ment dat we die woning geweigerd hebben in een nachtmerrie. De toe komst is heel onzeker voor ons." Volgens het COA is de woning echter groot genoeg. Bovendien zou het gaan om een tijdelijke op lossing. ,,Hoezo tijdelijk, als de wo ningnood zo hoog is?" vroeg de ad vocate van het gezin zich af. Na de weigering en een herbe oordeling door het COA heeft dat zelfde COA de toelage die de fami lie krijgt in het azc - een soort we kelijks zakgeld - stopgezet. Ook zijn de gezinsleden niet meer verze kerd. Het COA wil dat het gezin het azc zo snel mogelijk verlaat. Vooral ook omdat de instroom van asiel- zoekers op dit moment weer heel hoog is en er dus een tekort is aan plaatsen. Om het gezin te dwingen uit het azc te vertrekken, is het COA naar de rechter gestapt. Die rechter besloot direct een uit spraak te doen, om het Iraanse ge zin niet te lang in spanning te hou den. Volgens de rechter is de wo ning in Lelystad onterecht als 'pas send' voor een gezin bestempeld. Zo noemt de woningcorporatie die het huis beheert het zelf een twee persoonshuis. Te klein dus voor drie personen. De familie mag in het azc blijven. Dat betekent dat COA en gemeente op zoek moeten naar een geschikte plek. DINSDAG 21 DECEMBER 2021 PC Bezwaren van zussen tegen uitzetting leidt tot wet: 'Bizar' Fabiënne en Valerie Valk kunnen dankzij hulp van instanties in hun ouderlijk huis blijven. Hun situatie (en die van anderen) is aanleiding voor een wetswijziging. foto annina romita Arjan te Bogt Enschede LUTTELGEEST/LELYSTAD Een gezin uit het azc in Luttel- geest weigert een woning in Lely stad te betrekken die het Cen traal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en de gemeente hebben aangeboden. Te klein, stellen de uit Iran afkomstige vader, zwan gere moeder en dochter. Het COA wil het drietal na die weigering uit het azc laten zetten, maar de rechter grijpt in. - Vader van gezin - Arjen ten Cate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10