C/3 Vastgoedinvesteerder en woningmarktanalist delen een frustratie: waarom 8 In 2021 was de woningmarkt een van de vele onderwerpen die Nederland verdeelde. Komen we er samen nog uit? Vastgoedinvesteerder Victor van Bommel en woningmarkt analist Maartje Martens doen een poging. 1 In de laatste dagen van 2021 schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het nieuwsjaar dat bijna achter ons ligt. Vandaag: Een goed gesprek tussen twee mensen die dit jaar tegenover elkaar stonden. aarom ko men er in Nederland toch zo weinig woningen bij? Het is een vraag waarop twee nogal te gengestelde antwoorden mogelijk zijn, blijkt aan de tafel in Amster dam waar vastgoedondernemer Victor van Bommel, onafhankelijk woningmarktanalist Maartje Mar tens en twee verslaggevers van deze krant zijn aangeschoven. ,,Laat projectontwikkelaars gewoon zo veel mogelijk woningen bouwen'', zegt Van Bommel. ,,Ook als je dure woningen bouwt, zet je een ver- huisketen in gang, waardoor een af gestudeerde student kan opschui ven naar een starterswoning. Als je maar genoeg extra huizen bouwt, dan neemt de schaarste vanzelf af en dalen de prijzen ook. Toch? Je moet de markt gewoon vrijlaten.'' ,,Nee, zo werkt de woningmarkt helemaal niet'', antwoordt Maartje Martens. ,,Dure huizen worden al tijd maar in kleine plukjes gebouwd, dat schiet gewoon niet op. We heb ben betaalbare woningen nodig! En die worden te weinig gebouwd, om dat de grondexploitatie niet rond komt. Bij bestaande woningen wor den koopstarters de markt uitge- prijsd door beleggers, die de boel vervolgens gaan verhuren. Door stromers hebben dankzij de over waarde wél genoeg eigen geld om het te financieren. En waar kan de starter vervolgens heen? Naar de Paspoortjes Victor van Bommel (51) Maartje Martens (68) vrije huurmarkt, waar belachelijk hoge prijzen worden gevraagd.'' Van Bommel is met zijn Orange Capital Partners actief in de 'affor dable housing sector' in Nederland, Denemarken en Ierland. Wat affor dable (betaalbaar) dan precies is? ,,In Nederland zit onze maandhuur gemiddeld op 960 euro, maar daar zit ook sociale huur bij. Zelf vind ik 1000 euro betaalbaar. Maar bij nieuwe projecten is het heel moei lijk om op zo'n huurprijs uit te ko men, ook omdat de grondprijs zo hoog is. Dan halen we in de Neder landse markt onze rendementseis van 5 a 6 procent per jaar niet, heel simpel.'' De vastgoedman en de kritische wetenschapper, ze kijken allebei met een andere bril naar de wo ningmarkt. Toch zijn het twee men sen met grotendeels dezelfde frus tratie: een rijk land dat er niet in slaagt voor een fatsoenlijke, betaal bare woningvoorraad te zorgen. Dat leidt tot maatschappelijke on rust. Dit najaar gingen in Amsterdam, Rotter dam en Utrecht tienduizenden mensen de straat op onder de vlag van het Woon- protest. De kritiek op het kabinet, woningspeculan ten en 'pandjes bazen' was fel. Van Bommel: ,,Dat er vraag is naar woningen, maar dat ze niet worden ge bouwd. Dat verbaast me echt enorm. Waarom zitten we in gods naam in deze situatie, vraag ik me af. In andere landen is dat niet zo.'' 'Wat ontzettend zou helpen, is het stellen van meer regels in de vrije huursector' Martens: ,,Helaas is de woning markt niet hetzelfde als de markt voor wasmachines. Als je daar een tekort aan hebt, produceer je er ge woon meer. Maar zo werkt het bij huizen en appartementen niet.'' Van Bommel: ,,Mijn bedrijf inves teert in huurwoningen, zowel in de sociale als de vrije sector. Dat doen we mede met kapitaal van instituti onele beleggers, zoals pensioen fondsen. We doen niet aan buy to let (van een koopwoning een huurwo ning maken, red.). Wij heb ben ook geen belang bij hoge woningprijzen. Wel bij een stabiele woningmarkt, zo dat we vooraf goed inzicht heb ben in het rende ment dat we kun nen behalen. Die stabiliteit is er in Nederland totaal niet, en we hebben ook geen idee wat een nieuw kabinet gaat doen. Dat is voor ons afgelopen jaar re den geweest om 1 miljard euro in het buitenland te investeren, en nul euro in Nederland. Zonde, maar we durven het hier gewoon niet aan.'' MAANDAG 20 DECEMBER 2021 GO 8 I 'Meer Dan wordt er nog minder gebouwd!' Chris van Mersbergen Stefan ten Teije Amsterdam u W richtte in 2014 Orange Capital Partners op. Het bedrijf inves teert samen met institutionele beleggers en vermogende fa milies in de woningmarkt. Orange Capital heeft zo'n 8000 huurwoningen in Neder land, Ierland en Denemarken in bezit, met een totale waarde van 3,4 miljard euro. Van Bom mel woont met zijn vrouw en vier kinderen in Amsterdam. studeerde bouwkunde in Eindhoven en deed vergelijkend onderzoek naar internationale woningmarkten voor onder meer de universiteit van Essex. Sinds 2008 richt ze zich op de Nederlandse markt. ,,Ik ben onafhankelijk." Martens houdt ervan om te puzzelen, in een poging de 'ongelooflijk complexe' woningmarkt te begrijpen. Ze woont in Delft. - Maartje Martens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8