Ed van Thijn leefde bijna tachtig jaar in blessuretijd 7 POLITIEK CORONAREGELS OOK VAN INVLOED OP OFFICIËLE STAATSIEFOTO RUTTE IV De eerste foto die straks van het kabinet-Rutte IV wordt genomen, zal op twee manieren geschiedenis gaan schrijven: er heerst een pandemie én de ploeg is enorm groot. De presentatie van het nieuwe kabinet, begin volgend jaar, op de trappen van paleis Noordeinde zal voor eeuwig de boeken ingaan als de coronabordesscène. Met een beetje pech als de eerste in een reeks. De 1,5 meter afstand geldt natuurlijk ook voor het nieuwe kabinet dat in de tweede week van 2022 met koning Willem- Alexander poseert. De foto's die worden gemaakt, zullen om die reden een breuk zijn met de historische serie. Onder de koninginnen Juliana en Beatrix en koning Willem-Alexander stonden ministers naast elkaar op twee, en soms drie rijen. Als ze het paleis uitkomen, zul len de koning en de nieuwe minis ters volgens de coronaregels een mondkapje op hebben. Dat doen ze af als ze op hun plek staan. Ze poseren niet meer zoals gebruike lijk schouder aan schouder, maar op afstand. Als een accordeon, die uit elkaar wordt getrokken. Achter de schermen zijn ze er maar druk mee, de ambtenaren die zijn belast met het protocol bij de Rijksvoorlichtingsdienst, Alge mene Zaken, het kabinet der Ko ning en de Dienst Koninklijk Huis. Ze zijn aan het finetunen met 1,5 meter afstand en mondkapjes op het bordes. Geen mens die het uitspreekt, maar niemand wil nog meer coronabloopers met de ko ning terwijl het hele land mee kijkt. Vanwege de coronapandemie wordt uitgeweken naar paleis Noordeinde. Dat bordes is breder dan de 8 meter en 80 centimeter van Huis ten Bosch. Noordeinde werd in 2017 gebruikt toen paleis Huis ten Bosch werd verbouwd. Nu het klaar is, gooit corona roet in het eten. Links van het staatshoofd - voor de kijkers rechts - zal straks de minister-president staan, rechts de vicepremier. De andere twee vicepremiers staan daar weer om heen op de eerste rij. Bij de place- ring wordt gelet op de ouderdom van de ministeries. Ministers van nieuwe departementen staan vaak op de tweede rij, links- en rechts buiten. Wat de foto uit 2022 ook zal la ten zien, is dat de ploeg ministers in vergelijking met Ruttes eerste kabinet in 2010 bijna is verdub beld. Twaalf ministers moesten het zijn, vond de voor het eerst aantredende premier: ,,De trap C Bordes van paleis Noordeinde is breder dan de 8 meter en 80 centimeter van Huis ten Bosch moet van bovenaf worden schoon geveegd.'' Zijn voorganger Jan Peter Balke nende stond met een ploeg van zestien ministers. Dat snijden in het eigen vlees moest Rutte profiel geven. Maar dat werd gevoeld. Aan het einde van het eerste kabinet- Rutte beklaagden de ministers zich. Ze kwamen nergens meer aan toe. ,,Ik ben alleen maar aan het uitvoeren'', zei een zwaar ver moeide minister van Defensie Hans Hillen. Aan denken kwam hij niet toe. Het geklaag werd steviger in Ruttes tweede kabinet, waar slechts één minister bijkwam. Rutte wuifde het weg: ,,Ik ben blij als ik lees dat ze het druk hebben. De kracht van een klein kabinet is keuzes maken. Je moet je richten op de kerndingen.'' Toch kwamen er drie ministers bij en bestond zijn derde kabinet uit zestien mi nisters. Dat nam niet weg dat in het derde kabinet-Rutte er onder de werkdruk letterlijk ministers om vielen. Pas toen minister van Eco nomische Zaken Bas van 't Wout een burn-out kreeg, reageerde Rutte schuldbewust. Hij was altijd 'zuinig' geweest met ministers posten. En hij had veel gevergd van zijn mensen. ,,Ik verwacht bij een volgende ministersploeg toch iets meer mensen te hebben." Door een wonder ontsnapte PvdA-prominent Ed van Thijn als Joodse jongen in de Tweede Wereldoorlog aan de dood. Van Thijn overleed gisteren op 87-jarige leeftijd. Van Thijn maakte naam als fractievoorzitter van de PvdA tijdens de hoogtijdagen van de sociaal-democratische partij halverwege de jaren 70. Hij werd gezien als de kroonprins van de onbetwiste leider Joop den Uyl, maar zei de landelijke politiek tijdelijk vaarwel voor het burge meesterschap (van 1983 tot 1994) van Amsterdam. Ook was hij twee Necrologie Ed van Thijn 1934 - 2021 keer minister van Binnenlandse Zaken en tot 2007 lid van de Eerste Kamer. In 2018 verscheen hij voor het laatst in het openbaar bij de installatie van Femke Halsema als nieuwe burgemeester van Amster dam. Tot op hoge leeftijd maakte Van Thijn zich hard voor politieke cor rectheid. ,,Ik vind dat je fatsoenlijk met elkaar om dient te gaan", zei hij in 2003 in Het Parool. ,,Het ele mentaire fatsoen dat je elkaar niet kwetst en beledigt. Ik gruw met alles wat ik in me heb van een sa menleving waarin wordt geaccep teerd dat je iedereen voor rotte vis kunt uitmaken." In zijn laatste boek - Blessuretijd uit 2012 - blikte Van Thijn terug op zijn leven. Die blessuretijd van de PvdA'er duurde lang: vanaf de zo mer van 1943 om precies te zijn. Toen werden in kamp Westerbork de namen van hem en zijn moeder afgeroepen. Maar dankzij een list van zijn vader hoefde de familie niet naar de concentratiekampen in Oost-Europa. Wel moest hij daarna als 10-ja- rige jongen onderduiken. Hij werd verraden en opgepakt. Maar door dat de oorlog ten einde liep, ont liep hij opnieuw het transport naar Auschwitz. ,,Ik mocht niet bestaan, maar ik besta", zei Van Thijn daar later over. In 1983 werd de PvdA'er be- noemd tot burgemeester van Amsterdam. Het land verkeerde in een diepe economische crisis, de werkloosheid steeg naar record hoogte en de hoofdstad werd getekend door hevige krakersrel len, verloedering en criminaliteit. Junks en dealers maakten in delen van de stad de dienst uit. 'Sterkte jongetje', wenste zijn voorganger Wim Polak hem toe. Nadat op 4 oktober 1992 een vliegtuig van El Al zich in twee Bijlmerflats boorde, was Van Thijn drie weken onafgebroken te vin den in het crisiscentrum onder 'zijn' Amsterdamse stadhuis. - Marcel Wiegman, GO MAANDAG 20 DECEMBER 2021 Komende bordesscène gaat er heel anders uitzien dan alle andere Jan Hoedeman Den Haag Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7