Die arme Irma kon Van Dissel bijna niet bijhouden tijdens persconferentie i 'Duizenden burgers dood door bommen Amerikaanse leger' 6 LINDA AKKERMANS I k hoor heel Nederland zuch ten", zei de premier. Maar I zuchten hadden de meeste mensen overdag al gedaan, toen ze dachten aan de komende taaie weken voor iedereen, en voor jongeren, eenzame mensen en al die ondernemers in het bijzonder. Zo vertelde de bloemiste in het dorp dat ze nog driehonderd kerst stukken had staan. Wat moest ze daar nu mee? Mooi hoor, al dat ge roep over solidariteit en dat we vol moeten houden. Maar daar kan zij de hypotheek niet van betalen, had ze zuchtend gezegd. Tijdens de persconferentie zuchtte ik alleen toen Jaap van Dissel het woord kreeg. Dapper van de beste man dat hij daar ging staan, hoor. Hij had ook kunnen zeggen: de groeten met jullie. Leggen jullie zelf maar aan het volk uit dat we in lockdown moeten door het slome boosterbeleid. Maar dat deed die goeie Jaap natuurlijk niet. Hij ging zaterdagavond achter die katheder staan en begon te vertellen, maar dat deed hij zó snel dat die arme Irma het op de ach tergrond bijna niet bij kon hou den. Het ergste is echter dat al die woordvoerders, persvoorlichters en communicatiemensen bij de overheid wéten dat er in ons land liefst 2,5 miljoen mensen zijn die niet goed kunnen lezen en schrij ven en moeite hebben om gespro- Waarom de RIVM- baas laten strooien met zoveel moeilijke woorden? ken taal goed te begrijpen. Mensen die afhaken als ze moeten inlog gen voor een prikafspraak met zoiets ingewikkelds als een DigiD. Die brieven over het vaccineren zo bij het oud papier kieperen want wat staat daar? Het gaat dan echt niet alleen over bejaarden en vluchtelingen, want elk jaar komen er vele jongeren van school die het Nederlands niet goed machtig zijn. Dus waarom dan tijdens de be langrijkste persconferentie sinds tijden, eentje waarna mensen moeten snappen dat het ontzet tend belangrijk is om nu zoveel mogelijk thuis te blijven, de baas van het RIVM volop laten strooien met woorden als 'moduleren', 'in tensiveren', 'prelude', 'initieel' en nog meer lastige termen? Ja, Van Dissel deed het zorgvul dig. En voor veel mensen was zijn verhaal ongetwijfeld met gemak te volgen. Maar o o o, ook tussen die 2,5 miljoen mensen zitten er heel erg veel die nog wel een boostertje kunnen gebruiken. In dat opzicht was deze persconferentie een enorme gemiste kans. Laten we dat nou net niet kunnen gebrui ken. De gezaghebbende Amerikaanse krant heeft onderzoek gedaan naar de gedragingen van het Ame rikaanse leger vanaf20i5. Toen be gon Amerika in Afghanistan meer en meer oorlog te voeren vanuit de lucht, omdat de toenmalige president Barack Obama geen ei gen soldaten meer op de grond wilde. In Syrië en Irak werd in die tijd met luchtaanvallen de strijd aan gebonden met Islamitische Staat. Het Amerikaanse leger beloofde met precisiebombardementen en drone-aanvallen maximale scha de toe te brengen aan de vijand en zo min mogelijk burgers te tref fen. Nu blijkt dat er in Irak, Syrië en Afghanistan juist duizenden bur gers zijn omgekomen, onder wie veel kinderen. Dat kwam niet al leen door slechte inlichtingen, maar ook door het veel te snel en onnauwkeurig bombarderen. Verder lijkt het leger het aantal burgerslachtoffers consequent veel te laag in te schatten. In één geval maakte militair onderzoek melding van 24 burgerdoden bij een aanval op het Syrische dorpje Tokhar, in 2016. Volgens The New York Times kwamen hier meer dan 120 burgers om het leven. Ook laakt de krant de manier waarop het leger zaken onder zoekt. Er wordt sowieso weinig openbaar gemaakt en uit 1311 rap porten die ze wist op te vissen, komt precies één 'mogelijke over treding' naar boven. Verder is het opvallend dat degene die het bevel gaf tot de aanval vaak ook verant woordelijk was voor het onder zoek. Daarbij werd ook nog eens gebruikgemaakt van ondeugdelijk of onvolledig bewijs. De laatste jaren voerde het Amerikaanse leger meer dan 50.000 luchtaanvallen uit in Af ghanistan, Syrië en Irak. Een grote meerderheid daarvan, zo consta teert de krant, werden uitgevoerd in het heetst van de strijd. Er werd nauwelijks vooraf gepland en in lichtingen werden vaak op een verkeerde manier geïnterpre teerd. MAANDAG 20 DECEMBER 2021 GO Het Amerikaanse leger heeft in Irak, Syrië en Afghanistan duizenden burgerslachtoffers gemaakt met luchtaanvallen, schrijft The New York Times. Mark van Assen Rotterdam/New York

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6