5 c Camile Schelstraete gaat met pensioen Langs het voetbalveld, bij stakingen, op evenementen. Waar het nieuws zich ook afspeelde, fotograaf Camile Schelstraete was erbij. Na bijna 43 jaar neemt hij afscheid van deze krant. Hij selecteert zijn meest markante foto's. Heikant Camile Schelstraete werd geboren in het rampjaar 1953 en groeide op in Sluiskil-Oost als oudste van zes kinderen. „Sluis kil-Oost was een dorp op zich", ver telt hij in zijn archiefkamer in Hei kant, waar hij tegenwoordig woont. ,,Mijn moeder kon er na de oorlog een huisje krijgen. Er woonde een mix van mensen, de huisjes waren van de woonstichting of de fabrie ken." Het dorp bestaat inmiddels niet meer. In 1985 verdween het voor de bouw van fabriek Heros. Camile was toen al lang fotograaf van de PZC. Toen hij zijn eerste kiekje voor de krant maakte, was hij net veertien jaar. Dat was in 1967. Camile fotogra feerde het afscheid van een school hoofd. Later ging hij werken voor fo tozaak But in Terneuzen. Daar kwam hij in contact met Henk van den Brink. ,,Hij was de vaste fotograaf van de krant, werkte zeven dagen in de week. Toen ik zeventien was, heb ik een paar keer weekenddienst voor hem gedaan. Op mijn brommertje ging ik vanuit Sluiskil-Oost naar Ter- neuzen. In de vissershaven hadden ze granaten gevonden. Dat was in mijn eerste dienst." Veel meer werk zat er op dat mo ment niet in. Dus zocht hij andere baantjes: bij fotograafWim Sinke in Terneuzen en Camile werd portier bij Zuid Chemie in Sas van Gent. En toen hing dagblad De Stem aan de lijn. ,,Ik kon twee dagen in de week komen werken, Cor de Boer werkte de overige dagen." In 1978 schreef hij zich bij de Ka mer van Koophandel in als zelfstan dige. ,,Van 1979 tot en met 1993 heb ik uitsluitend voor de PZC gefotogra feerd." Ik was vroeger uren bezig met een panoramafoto In 1993 richtte hij samen met Wim Kooijman DuoFoto op. ,,Vanaf toen fotografeerden we voor De Stem. We kwamen in heel de provincie tot het noorden van België." Vanaf 2004 combineerde Camile het werk voor BN DeStem en de PZC. Na 43 jaar is het mooi geweest. Camile werkt nog met kerst en dan zit het erop. De inwoner van Heikant kan zich haast iedere foto herinneren. Ze lig- gen vrijwel allemaal opgeslagen op zijn bovenverdieping, netjes opge borgen in enveloppen waar plaats en jaartal op staan. ,,En de foto's vanaf het jaar 2000 staan op mijn harde schijf." Hij heeft het vak zien veran deren. ,,Ik was vroeger uren bezig met een panoramafoto. Daar moest ik tien foto's voor aan elkaar plakken. Precisiewerk. Mijn kleinzoon Mika doet het zo, 'klik', op zijn telefoon." Herald of Free Enterprise Kerk van Hoek brandt af Jonge Hoek-fan gaat wereld over Filmpjes naar de kade gooien Hotemetoten struikelen op trap VL MAANDAG 20 DECEMBER 2021 Hij maakte op zijn veertiende zijn eerste foto voor de krant Bob Maes Camile Schelstraete, terug in Sluiskil-Oost. foto peter nicolai - Camile Schelstraete ,,Ik heb meerdere scheepson- gelukken gefotografeerd. De bekendste is die van de ge kapseisde veerboot Herald of Free Enterprise. In 1987 is het schip voor de kust van Zee- brugge vergaan. Er vielen 193 doden. In 1979 heb ik het Poolse vrachtschip Zamosc gefotografeerd. Dat kwam vast te liggen op een zand bank bij Terneuzen. Ik was de enige fotograaf die een foto had." ,,Op 1 januari 2015 woedde een felle brand in de kerk van Hoek. Ik moest toen eigenlijk niet werken, mijn collega Pe ter Nicolai had dienst. Maar hij zat met journalist Harmen van der Werf bij de nieuw jaarsduik in Walsoorden. Daarom ben ik heel snel naar Hoek gereden. Ik zag de vlammen uit de toren slaan. Het moment van instorten, iets voor half twee, heb ik kunnen fotograferen.'' liniaal 25% Lntskosten. ,,Deze foto is de hele wereld rondgegaan. Zelfs in het Oostblok stond hij op allerlei websites. Ik heb deze in 2017 gemaakt tijdens een voetbal wedstrijd van Hoek. Een sup- portertje rende steeds het veld op en zijn moeder was er klaar mee. Het mannetje moest gecorrigeerd worden en dus sleepte ze hem aan zijn capuchon het veld af. Het mooie aan deze foto, is dat het ventje heel slap hangt." ,,In 1981 blokkeerden binnen vaartschippers het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Ze gooiden heel de haven van Terneuzen plat. In die tijd wa ren er nog geen digitale ca mera's, maar moesten de fo to's ontwikkeld worden. De administrateur van de PZC kwam naar de haven. Ik heb mijn filmpjes naar hem toe gegooid. De foto's stonden de volgende dag gewoon in de krant." ,,Ik heb heel wat hotemetoten gefotografeerd. Zo ook bij de opening van de Kieldrecht- sluis in 2016. Het was een chique gebeuren, met allerlei ministers. Ze dronken de beste koffie. Over één ding was niet nagedacht. Er was een tribune gebouwd. Alleen de laatste trede van de trap naar die tribune was iets ho ger. Alle hotemetoten gingen onderuit en morsten koffie over hun nette pak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54