Wandeling door een sprookjesstadje Beheerder Henk Masclee heeft zijn bedenkingen over nieuwe invulling 4 Het kerkje van Sint Anna Ter Muiden is niet meer rendabel. De eigenaar wil het gebouw een logiesfunctie geven. Beheerder Henk Masclee heeft zijn bedenkingen. Eigenaar Stichting BOEi is al jaren op zoek naar een nieuwe bestem ming voor de veer tiende eeuwse kerk. ,,Wij hoeven geen winst te maken, maar we moeten wel het onder houd kunnen betalen", zegt direc teur Sylvia Pijnenborg. Nadat BOEi het kerkje in 2014 overnam van de PKN Zuidwest hoek, werd het gebouw gerestau reerd. Tot 2013 werd er nog ge kerkt, tegenwoordig vinden er vooral bruiloften en kleinschalige optredens en tentoonstellingen plaats. Dat mensen de kerk niet meer kunnen bezoeken gaat me aan het hart Dat levert niet genoeg geld voor onderhoud op. „Aanvankelijk wil den we aan het kerkje een cultu rele invulling geven, naar wens van de meeste inwoners van Sint Anna Ter Muiden", geeft Pijnen borg aan, ,,maar dat levert niet ge noeg op." Daarom wil BOEi over nachtingen gaan aanbieden. ,,Een soort bed and breakfast." Beheer der Henk Masclee heeft zijn be denkingen. Publiek Masclee kan bevlogen vertellen over het kerkje met die stompe to ren die in de wijde omtrek te zien is. ,,Er stond ooit een spits op, maar die is in de Tachtigjarige Oorlog vernietigd. De toren heeft nog lang als vuurbaken gediend voor de schepen op zee. Toen Sint Anna Ter Muiden nog aan het Zwin lag, was het de grootste voorhaven van Brugge." Het kerkje was een grote kruis kerk, maar ook de zijbeuken zijn vernield. ,,In 1653 is er een kerk- zaaltje aangebouwd. Vanaf toen was de kerk niet meer katholiek, maar protestants." Masclee heeft het verhaal onnoemelijk vaak ver teld wanneer passanten of toeris ten het kerkje binnenstapten. Maar kan dat nog wel als het een soort B&B wordt? ,,Ik vrees dat het gebouw dan niet meer open is voor publiek. Dat mensen niet meer kunnen genieten van de ge- schiedenis. Dat gaat me aan het hart." De beheerder snapt wel dat er iets moet gebeuren. ,,De onder houdskosten zijn hoog, dus ik be grijp dat er een duurzame oplos sing moet komen. En optredens en tentoonstellingen gaan door co rona al een tijdje niet door." Champing Hij betwijfelt of overnachtingen de oplossing zijn. Overigens kun je al in een paar Nederlandse kerken slapen. Het fenomeen is overge waaid uit Engeland. Daar noemen ze het champing. Als glamping, maar dan met de ch van church. Wat gaat er met het interieur ge beuren als de plannen, die afgelo pen week aan de bewoners van Sint Anna Ter Muiden zijn gepre senteerd, doorgaan? ,,Als in deze ruimte bedden, een eettafel en stoelen moeten komen, vrees ik dat alles weg moet. Op Monumen tendag komen hier vierhonderd bezoekers. Het zou zonde zijn als zij niet meer binnen kunnen." Nathan, student aan het RITCS (Royal Institute for Theatre, Ci nema and Sound) in Brussel, werd bijgestaan door Max Engelen. ,,Ik heb de kunstwerken bedacht en het design uitgewerkt, Max heeft ge holpen alles te realiseren", aldus Nathan. ,,Heel speciaal vind ik de opstelling in de Sint Baafskerk, daar heb ik het meeste aan gewerkt", vult Max aan. De wandeling van zo'n vieren- halve kilometer langs zeven objec ten start officieel bij de RK Kerk aan de Weststraat. Door de Kaaipoort en het achterliggende plein gaat de route dan richting Elderschans, het zwembad en de Midgetgolfbaan. Daar doemt voor de verraste wan delaars een zee van licht op. Hier zijn maar liefst 65 paraplu's ge plaatst. Deze regenschermen zijn door de kinderen van OBS Op Dreef met lichtgevende verf tot ware kunstwerken omgetoverd. De deel nemers aan de eerste lichtwande- ling gisteravond waren van alle leeftijden. Op de meeste locaties waren lekkernijen te koop. Er was warme chocomel, er werden wafels gebakken en er was glühwein. Be- zoekers kwamen uit Aardenburg zelf, maar er waren ook opvallend veel wandelaars uit omliggende plaatsen als Sluis, Breskens en Oostburg. Deze moderne, sprook jesachtige kerstwandeling met vele technische snufjes wordt vast een terugkerend iets. ,,We hadden veel hulp", aldus Di- nique Bakkers van de organisatie. „Behalve op Nathan en Max konden we rekenen op tien vrijwilligers, mensen van Sint Baaf, de stadsraad en op steun van de gemeente Sluis." De wandeling kan tot en met 23 december tussen 17.00 en 22.00 uur worden gelopen. MAANDAG 20 DECEMBER 2021 VL Wordt kerk 'Sint Anna' B&B? Bob Maes Sint Anna Ter Muiden - Henk Masclee, beheerder Henk Masclee in de kerkzaal die mogelijk voor champing (een combinatie van de woorden camping en church) gebruikt gaat worden. foto camile schelstraete AARDENBURG Aardenburg pakt altijd uit tij dens de donkere dagen voor Kerst. Dit jaar doen ze er nog een schepje bovenop. Op zeven locaties creëerde Nathan Bel- lengé bijzondere lichtobjecten. - Wilma Valk Lichtgevende paraplu's zorgden voor een betoverende sfeer. foto KELLY THANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53