Puzzeltocht langs verlichte kerststallen c Gemeente Borsele wil subsidie voor speeltuinen fors verlagen 4 Een forse verlaging van de subsidie, dat overleven de speeltuinclubs in Borsele wel. Maar het signaal dat de gemeente ermee afgeeft, daar vinden veel verenigingen wel B en W in Borsele willen 20.000 euro besparen op de speeltuinsub sidie. Daardoor leveren de vereni gingen honderden tot duizenden euro's per jaar in. Geen enkele speeltuin valt er spontaan van om, vertellen verenigingen in verschil lende dorpen, al voelen ze een la gere bijdrage - zeker op termijn - natuurlijk wel. Maar er speelt meer. Verkeerd signaal Het totale subsidiebedrag van 61.000 euro is nu al relatief laag, vindt Cornie Dekker van de Speel tuinvereniging 's-Gravenpolder. ,,Elk dorp in Borsele heeft een speeltuinvereniging. Moet je eens kijken wat daar allemaal aan staat Alleen wij al hebben zo'n 250.000 euro aan materiaal. We hebben een verkeerspark, een pannakooi, een toiletgebouwAllemaal doordat er ontzettend veel vrijwilligers mee werken, en er heel hard wordt ge werkt om op andere manieren aan geld te komen." De gemeente zit dus voor een dubbeltje op de eerste rang, vindt Dekker. ,,Wat voor signaal geef je hiermee af? Dat spelen voor kinde ren niet zo belangrijk is? En dat nu net in coronatijd..." Vrijwilligers Dat verkeerde signaal, daar is Ge rard Mieras van speeltuin Kinder vreugd in Borssele het mee eens. ,,Het bedrag van de gemeente staat nu al in geen enkele verhouding tot wat wij allemaal voor elkaar krij gen. Dit plan getuigt van weinig waardering voor alle vrijwilligers die dat mogelijk maken." Daar sluit voorzitter Diana de Het is de derde keer dat de rooms-katholieke kerk in het dorp een evenement houdt in aanloop naar Kerstmis. ,,In andere jaren vra gen we mensen in het dorp om iets leuks in hun huis of tuin te doen", zegt Charlotte den Toonder. ,,De een rookt paling, een ander heeft worstenbroodjes, er loopt een koor zingend door het dorp en mensen kunnen her en der een tijdje blijven hangen." Dit jaar is het vanwege de corona beperkingen anders. Op tientallen locaties in Ovezande zijn kerststal len ingericht en kerstbomen mooi versierd. Via onder meer de school en huis-aan-huis bezorging is een looproute verspreid, aan de hand waarvan deelnemers op de diverse locaties letters kunnen vinden die een zin vormen. Kerkklok geeft startsein ,,Mensen hebben er toch zin in om iets te doen, om even buiten te ko men en samen te zijn. Maar wel op een verantwoorde manier. Daarom hadden we geen collectieve start; iedereen kan gewoon ergens op de route beginnen, de kerkklok heeft om twee uur het startsein gege- ven", zegt Den Toonder. Speciaal voor mensen die de deur niet uit kunnen, lopen de 'Drie Koningen' zingend door het dorp. Sven en Davy van den Boom heb ben inmiddels zeven letters verza meld, als ze bij de kerk nog even po seren, samen met Maria, Jozefen de herders. ,,Het is wel een beetje koud", zegt Sven, ,,maar het is ook wel erg leuk. Gelukkig hoeven we niet heel veel letters meer." Het is tijd dat Maria en Jozef ook weer het dorp inlopen. Rustig aan natuurlijk, want Maria is hoog zwanger: over zeven dagen is ze uit gerekend. Feijter van speeltuinvereniging 't Zandkasteel in Heinkenszand zich bij aan. ,,Bovendien: als je eerst een hoger bedrag geeft waarmee toe stellen worden aangeschaft, maar het vervolgens door een lager be drag lastig wordt die allemaal te on derhouden, krijg je sneller verpau pering door achterstallig onder houd. En speeltuinen die niet on derhouden worden en daardoor leeg raken, dat zijn vaak plekken waar overlast ontstaat." Meedenken Overigens klinken niet overal kriti sche geluiden. In Baarland bijvoor beeld, waar Marco Borst best begrip heeft voor de maatregel die zijn ver eniging jaarlijks zo'n 600 euro zou kosten. ,,Leuk is het nooit om in te leveren, maar voor ons is de opstel ling van de gemeente belangrijker dan het geld. Ze doen best veel voor ons, denken mee. Dat is ook veel waard." Ook bij Speeltuinvereni ging Ovezande klinkt berusting. ,,Wij zitten redelijk goed in ons budget en onze spullen zijn vrij nieuw", geeft Harold van Eekelen aan. ,,Inleveren is nooit leuk, maar ik snap eerlijk gezegd wel dat ze hiernaar kijken. Het moet érgens vandaan komen." De Vluchtheuvel in Nieuwdorp heeft weer een ander verhaal. De speeltuin daar is heel groot en werkt daardoor met een omvangrijk budget. ,,Heel eerlijk: de 1200 euro die we mogelijk moe ten inleveren, is voor ons peanuts", zegt Sam van Gurp. ,,Onze sponso ren zijn veel belangrijker." Van 14.000 euro voor 's-Gravenpolder tot 1066 euro voor Ellewoutsdijk MAANDAG 20 DECEMBER 2021 BE 'Is spelen niet belangrijk?' Martijn de Koning 's-Gravenpolder OVEZANDE 'Geef Licht' was zaterdag het thema van de kerstpuzzeltocht in Ovezande. Het dorp stond urenlang in het teken van de puzzeltocht. - Arjen Nijmeijer MM Cornie Dekker van de Speeltuinvereniging 's-Gravenpolder in de grote speeltuin aan de Burgemeester Jansenstraat. foto marcelle davidse De gemeente Borsele gaf de afgelopen jaren in totaal 61.000 euro subsidie aan de vijftien verschillende speeltuin verenigingen. Elk dorp in de gemeente Borsele beschikt over één speeltuin. Elke ver eniging krijgt 500 euro, plus 9,87 euro per kind dat in het desbetref fende dorp woont. 's-Gravenpolder krijgt dit jaar het hoogste bedrag aan subsidie: ruim 14.000 euro. Ellewouts- dijk ontvangt het laagste bedrag van de ge meente Borsele: 1066 euro. Het college heeft aan de gemeenteraad voorge steld om het totale sub- sidiebedrag te verlagen tot 41.000 euro. Elke vereniging levert dan dus pakweg een derde in. De raad zal daar vol gende maand een be sluit over nemen. 'Jozef', Davy van den Boom, 'Maria', Sven van den Boom en de 'herders'. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51