c Manege Balans houdt een inzamelingsactie voor therapiepaarden 4 Een paard blijft een paard, dus ook gehandicapte ruiters happen wel eens zand. Manege Balans heeft de braafste pony's, maar die raken op. e kunnen tegen plotse linge harde gillen van hun berijders, of wilde bewegingen van die zelfde mensen op hun rug, zijn rustig en vooral niet be nauwd als er iemand met een tillift vanuit de lucht op hen wordt gehe sen. Zeven pony's en twee paarden van manege Balans uit Dreischor zijn dé ideale dieren voor ruiters met een beperking. ,,Voor honderd procent is een paard natuurlijk nooit te vertrou wen, maar we proberen wel zo dicht mogelijk bij die honderd procent te komen", zegt Marian Venloo die sa men met haar familie de manege voor gehandicapte en niet-gehandi- capte ruiters runt. Er is alleen een probleem, de vos- bruine Haflinger Wodka, de bruin- wit gevlekte Tinker Brownie en nog wat collegapony's zijn al ruim de 20 gepasseerd. Een leeftijd waarop de meeste paarden met pensioen gaan. ,,Wodka loopt op zijn eind. Brownie hebben we van een andere gehandi captenmanege overgenomen en is ook al wat ouder." Het is tijd om naar vervangers uit te kijken, maar de hui dige markt werkt niet mee. Mede vanwege de coronapandemie is de vraag naar brave pony's en paarden flink gestegen en daarmee de prijs. ,,Voor een beetje manegepony betaal je nu al gauw 4000 euro, terwijl je voorheen misschien de helft be taalde." Het zijn bedragen die een doorsneemanege al niet makkelijk kan ophoesten, maar voor manege Balans is er nog een heikel punt: niet zomaar elk paard of pony is geschikt om iemand met een beperking te dragen. ,,Ze moeten niet alleen een rustig karakter hebben, ze moeten ook tegen stress kunnen, want er ge beurt zo veel. We hadden pas een nieuw paard, een Belgisch trekpaard, een ras dat bekend staat als rustig. Er ging een meisje op dat veel sisgelui den maakt, maar dat paard kon daar echt niet tegen en hebben we daarom teruggebracht", zegt Venloo. Losse handen Met geld dat via de Grote Clubactie is opgehaald, is pas Cloud aangeschaft, een grote stevige witte Percheron, een Frans trekpaard. Met alleen cl oud, is de manege er nog niet. Er wordt een inzamelingsactie gestart voor nog twee 'therapiepaarden'. Want het paardrijden voor gehandi- Het is een genot om kinderen en volwassenen met een beperking op de paarden bezig te zien capten wordt ook therapeutisch paardrijden genoemd, omdat het voor verschillende aandoeningen van toepassing is. Neem bijvoorbeeld de 10-jarige Marith de Bruijn uit Ooltgensplaat. Ze heeft cerebrale parese, een hersen beschadiging waardoor ze in een rol stoel zit en niet kan lopen. ,,Paardrij- den is goed voor het oprekken van haar spieren, door het wijd zitten, en het houden van haar evenwicht. De fysio heeft aanbevolen om hierheen te komen", zegt haar moeder Diny. ,,Marith kan nu zelfs met losse han den rijden." Lucia Saman uit Noordgouwe is een van de vier vaste vrijwilligers die op donderdag- en zaterdagochtend tijdens de gehandicaptenlessen komt helpen. Dat houdt in: paarden opza delen, ruiters en amazones in het za- del helpen en elk uur meelopen naast een paard of pony. Saman doet het inmiddels tien jaar, zo lang als haar dochter Valesca (16) op het gehandi- Heel veel mensen zullen mij voor gek verklaren: je ziet geen klap en stapt toch op een paard captenrijden zit. ,,Het leek mij zo leuk om te helpen, sowieso om met de paarden bezig te zijn. En het is een genot om kinderen en volwassenen met een beperking op de paarden bezig te zien." Ook al zijn de dieren braaf, zand happen gebeurt ook nog wel eens. De cap van Kim Kreeft (18) uit Oude Tonge is voor een deel bedekt met zand als ze met Fjord Iduna uit de paardrijbak komt lopen. Ze is eraf ge vallen tijdens de les. ,,Een kwestie van zand afkloppen en weer opstap pen", zegt Kreeft droogjes. Dat klinkt logisch, maar niet als je bedenkt dat Kreeft slechtziend is. De Flakkeese is blij dat ze kan paardrijden. ,,Het is een van de meest toegankelijke sporten voor mijn han dicap. Bij volleybal zie ik de bal niet. Heel veel mensen zullen mij voor gek verklaren: je ziet geen klap en stapt toch op een paard. Maar het gaat ge woon en het is niet moeilijker dan voor een ander." MAANDAG 20 DECEMBER 2021 SD De brave pony's voor gehandicapten raken op Valeska Nastaly Dreischor -é i' v? - - -tfS#- k» v,V. i •- «fe? <-•-/ 7£ W VS Thirza Sleeking (11) heeft het zeldzame syndroom FOXG1-syn- droom. Omdat ze zo beweeglijk is, houden twee begeleiders haar vast als ze op pony Brownie rijdt. Vlnr Ma- riëlle Kuckelkorn, Ma rian Venloo en Lucia Saman. foto's sandra SCHIMMELPENNINK - Vrijwilligster Lucia Saman Kim Kreeft (18) is slechtziend. Ze maakt gebruik van de techniek die vleermuizen ook hanteren. Sharon Kampman (18) wordt met de tillift op Wodka gehesen, haar lievelingspony. - Kim Kreeft, amazone met een visuele beperking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49