Goud Kromowidjojo in bijna een wereldrecord 9 Ook Brady meldt zich af 'r± VOOR HET EERST VOOR EEN MOOI EN LANG SEIZOEN IN DE TOP Dat is sowieso waar hij zich nu op focust. Zijn eigen niveau, zijn eigen fitheid. Een plek op de rang lijst of een nieuwe uitschieter op een Grand Slam noemt hij niet als doelstelling voor het aankomende jaar. ,,Ik kijk niet naar de ranglijst. Ik ga dit jaar een ander schema spelen, misschien daardoor wat minder wedstrijden. Daarom wil ik het hele jaar kunnen spelen, het hele jaar fit blijven, wat altijd een uitdaging is. Ik hoop dat ik 27 toer nooien kan halen." Belangrijkste ingrediënt Fitheid is volgens Van de Zand schulp ook het belangrijkste in grediënt geweest van zijn goede jaar. ,,Ik ben fitter geworden en daardoor heb ik meer vertrouwen en rust in mijn spel gekregen. Dan wordt het allemaal iets makkelij ker." In Amstelveen legt hij nu een mooie basis voor het aanstaande seizoen. Want naast de arbeid die hij van Janssen moet leveren, dwingen Jelle Sels en Gijs Brouwer hem in de halve finale en de finale van het NK tot een driesetter. Maar ze houden hem niet van zijn tweede Nederlandse titel af. Waar door Van de Zandschulp met een ideale week in de benen naar Aus tralië reist. Op naar een heel ten- nisjaar in de absolute wereldtop. jaar. Maar naast zijn kwartfinale in New York, bleef hij in het najaar consistent presteren op ATP- niveau. ,,Ik was wel enigszins ver rast dat het zo goed bleef gaan in de periode na de US Open. Al had ik in New York niet het gevoel dat ik daar alles of niets speelde of dat ik een niveau haalde dat ik niet vaker kan aantikken. Het is mijn doel om van dat niveau bijna mijn standaard te maken." Ik had in New York niet het gevoel dat ik een niveau haalde dat ik niet vaker kan aantikken Australian Open Kromowidjojo jubelde om haar persoonlijke record, maar baalde ook een beetje dat ze net naast het wereldrecord greep. Dat staat al sinds 2009 met 24,38 op naam van Therese Alshammar. Ze bleef in de finale Sarah Sjöström (24,51) en Claire Curzan (24,55, wereldre cord junioren en Amerikaans re cord) voor. Maaike de Waard werd met 25,12 zesde. Kromowidjojo: ,,Racen tegen Sarah is altijd zwaar. Zij maakt het je nooit makkelijk. Maar deze 50 vlinderslag gaat ie dere keer beter. Ik heb nog nooit zo snel gezwommen, heb het we reldrecord in het vizier. Ik had heel graag nog iets harder gewild, maar met deze tijd en titel ben ik heel blij." Kromowidjojo staat nu derde op de medailleranglijst aller tijden van de WK kortebaan met 26 plakken, waarvan acht keer indi vidueel goud en zes titels op een estafettenummer. Alleen Ryan Lochte (38) en Katinka Hosszu (27) zijn rijker gedecoreerd. Haar geheim? ,,Met een missie hier ko men", aldus 'Kromo'. ,,Altijd beter willen worden, het onmogelijke doen. Sinds Tokio heb ik me op de sprint gefocust en eraan gewerkt om precies te bepalen wat er waar in de race moet gebeuren." Op het podium gaf ze Ferry Weertman - haar inmiddels met zwemmen gestopte vriend die de gouden medaille mocht uitreiken - een kus en daarna prikten er bij het volkslied tranen in haar ogen. Na dit toernooi gaat ze rustig na denken over haar zwemtoekomst. Gezien haar snelle, gouden optre den kan ze fysiek nog wel even door. Maar of ze dat ook wil? Kromowidjojo veroverde zater dag met het Nederlands team ook al de wereldtitel op de gemengde 4x50 meter wisselslag. Met 1.36,20 minuten bleven Kira Toussaint, Arno Kamminga, Kromowidjojo en Thom de Boer slechts 0,02 bo ven het wereldrecord dat het Oranje-kwartet bij de EK zwom. Ook die tijd had Kromowidjojo graag verbeterd. ,,In Kazan zat ik namelijk niet in de ploeg omdat ik daar niet was." Vier podiumplaatsen Er gingen in het weekeinde in to taal vier podiumplaatsen naar Ne derland. Jesse Puts, Stan Pijnen burg, Kenzo Simons en Thom de Boer wonnen brons op de 4x50 vrij voor mannen. En Kamminga tikte op de 200 meter schoolslag als tweede aan na de Amerikaan Nic Fink, zijn eerste WK-medaille terwijl hij geen specialist is op de kortebaan. ,,Het was heel close, maar ik ben vooral heel blij dat het zwemmend goed ging", aldus Kamminga. Ik had graag nog iets harder gewild, maar met deze tijd en titel ben ik heel blij Marrit Steenbergen zwom afge lopen weekeinde twee finales. Op de 100 meter vrije slag werd ze achtste en op de 100 meter wissel slag zesde. Bij Toussaint was de pijp leeg. De rugslagzwemster werd zevende op de 200 meter en haalde de finale van de 50 meter niet. Na de Olympische Spelen draaide ze een vol kortebaansei- zoen, met individueel drie keer goud op de EK successen in de we reldbeker en de ISL. De finale van dat laatste toernooi in Eindhoven moest ze twee weken geleden ziek aan zich voorbij laten gaan en en haar topvorm vond ze vervolgens niet meer terug. ,,De power heb ik al heel de week niet. Ik kon me voor de estafettes nog opladen, maar hier baal ik vreselijk van", zei Toussaint snikkend. De wereldkampioenschappen duren nog tot en met dinsdag. GO MAANDAG 20 DECEMBER 2021 G Van de Zandschulp bedankt eerder dit jaar het publiek in New York, nadat hij de kwart finale van de US Open heeft bereikt. foto epa - Botic van de Zandschulp (26) Jennifer Brady mist vanwege een blessure aan haar linker voet de Australian Open, die op 17 januari begint. De 26-jarige Amerikaanse verloor begin dit jaar nog de finale van Naomi Osaka. Eer der wel al bekend dat onder anderen Serena Williams, Bianca Andreescu en Karo- lina Pliskova de Australian Open overslaan. Bij de mannen ontbreekt Ro ger Federer in elk geval van wege een blessure. ZWEMMEN Ranomi Kromowidjojo heeft bij de WK kortebaan in Abu Dhabi haar titel op de 50 meter vlin derslag geprolongeerd. Ze kwam gisteren tot een Neder lands en kampioenschaps record van 24,44 seconden. Linda Derksen Abu Dhabi - Ranomi Kromowidjojo (31) Ranomi Kromowidjojo krijgt bij haar gouden medaille voor de 50 vlinder als toegift een kus van Ferry Weertman. foto ali haider/epa 'vvU.J;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41