sprankelt niet, maar is wel de nummer vier 5 'Mijn spelers verdienen het om bovenaan te staan' Herdgang vormden. Hij kreeg er trai ning van Luc Nilis en Ruud van Nistel- rooy. Gevraagd naar de beste tip, ver telde Vertessen in Waalwijk met glin sterende ogen over Nilis. ,,Toen ik een keer één op één met Ni- lis op afwerken trainde, zei hij: Altijd zo lang mogelijk naar de bal blijven kijken, Yorbe, terwijl je op goal schiet.'' Verge lijk het met een golfspeler die zijn ogen op de bal houdt als hij afslaat. Of met een biljarter die met zijn kin bijna op zijn keu ligt. Probeerde Vertessen dat nu tegen RKC ook? ,,Ja, maar niet bij mijn eerste goal. Dat was een kwestie van ogen dicht en schieten.'' Met zes goals is hij voorlopig PSV's topscorer in de eredivisie. De koploper heeft niet één uitgesproken prijsschut- ter, maar 44 goals zijn er uiteindelijk slechts zeven minder dan Ajax, dat ge voelsmatig veel hogere uitslagen no teert, tot zelfs een 9-0 tegen Cambuur aan toe. Efficiëntië bij het afwerken is wel een verbeterpunt. Bij Vertessen, maar ook alle andere PSV-aanvallers. Schmidt liet het in Waalwijk één keer donderen toen Vertessen bij een grote kans zelf schoot en niet breed legde op de vrij staande Carlos Vinicius. ,,Ik schrok wel even van die uithaal van de trainer'', zei Vertessen. ,,Maar het was geen opzet, ik had Carlos echt niet gezien.'' Toen de Belg een minuut later de 1-4 scoorde, bleek Vinicius op zijn beurt niet rancuneus. De Braziliaan hing als eerste bij Vertessen om de nek om de goal te vieren. Halverwege het seizoen is PSV kop loper. Donderdag kan de tussenbalans bij de winterstop naar 43 punten uit 18 duels, als Go Ahead Eagles in het Philips Stadion wordt gekopt. Met Vertessen in die laatste wedstrijd van 2021 in de ba sis? „Misschien ben ik nog iets te lief om zelf op de trainer af te stappen. Maar ik voel dat ik er dicht tegenaan zit. Voor mij is dat een heerlijk gevoel na een heerlijk eerste halfjaar van de competi tie.'' ROGER SCHMIDT De man met de aanvoerdersband begon te lachen, zaterdagavond laat in de Zwolse catacomben. De uitdagende vraag was - na de 3-1- zege bij hekkensluiter PEC Zwolle - waar FC Twente gaat eindigen als het ook nog eens goed gaat voetballen? „Of dit een flauwe vraag is? Een beetje wel, ja", ant woordde Robin Pröpper. „In Ne derland willen we altijd alles. Wij streven uiteraard ook naar het beste: goed voetballen, de nul hou den en een hoge uitslag. Alleen kan dat niet altijd." In Zwolle slaagde de ploeg er op nieuw niet in dat totale pakket aan te bieden. FC Twente won wel simpel omdat het snel op voor sprong kwam en dan ben je tegen dit machteloze PEC al bijna zeker van de zege. Met een zuinig beleid (42 procent balbezit en nauwelijks uitgespeelde kansen), gekoppeld aan de nodige vlijt, werd het opti male resultaat behaald. Maar het oog wil soms ook wat. Ook realistisch zijn FC Twente is nog steeds geen soe pel voetballend elftal dat de tegen standers de wil oplegt. „Er zit ze ker nog rek in. Ik kan me voorstel len dat de mensen aan de bal meer van ons verwachten, maar je moet ook realistisch zijn", vindt Pröp- per. „Bij vlagen kunnen we zeker beter. Maar je moet niet vergeten dat we dit seizoen met een heel nieuw team zijn begonnen en dan verloopt alles in stapjes." Er gaat tot dusverre natuurlijk ook best veel goed, anders sta je op de helft van het seizoen niet vierde. Dat is namelijk het gekke en contrasterende. FC Twente is al sinds 30 oktober ongeslagen, won de laatste vier duels op rij, het doelsaldo is plus zes, de club heeft drie punten meer dan vorig jaar na 17 duels en nog maar tien minder dan het seizoentotaal van toen. De Je moet niet vergeten dat we dit seizoen met een heel nieuw team zijn begonnen club die op veel fronten de num mer vier van het land is en dat ook graag uitdraagt, is dat nu ook weer eens op de actuele ranglijst. In die jaren dat het voor FC Twente heel gewoon was rond die plek te spelen, stond de club altijd voor avontuurlijk, sierlijk voetbal. Technisch vaardige middenvel ders, mooie aanvallers: dat is het dna van FC Twente. De kracht van dit team zit voor een deel juist in het spel zonder bal. FC Twente is een lastige, irritante ploeg om te gen te spelen. Het collectief van Ron Jans is een vechtmachine die altijd aanstaat, intensief druk zet en tegenstanders uitdaagt en op jaagt. Win er maar eens van. „Ik denk dat we heel goed staan, we geven heel weinig weg", aldus Pröpper. „We verdedigen met zijn allen en dat is ook een onderdeel van voetbal. Voetbal is toch een beetje een omschakelspel gewor den en daarin zijn wij gewoon heel goed. Als je ziet wat we bin nen ons elftal aan mogelijkheden hebben en wat we in een wed strijd ook kunnen brengenJe voert tegen PEC vier wisselingen in de basis door en je merkt het bijna niet. Wij kunnen één op één wisselen." Eigenlijk vat Pröpper het gevoel na de eerste seizoenshelft treffend samen als hij zegt: „Vierde is een uitstekende plek, er kan zeker iets moois groeien, maar we moeten nog niet de polonaise gaan lopen. We zijn pas op de helft. Er zijn nog genoeg verbeterpunten." maandag 20 december 2021 GO Yorbe Vertessen kwam tegen RKC al snel als invaller bin nen de lijnen en liet zich gelden, met twee fraaie goals. FOTO OLAF KRAAK/ANP PSV-coach Roger Schmidt had na de ruime overwinning bij RKC Waalwijk (1-4) weinig reden tot klagen. Zijn ploeg leidt halverwege de competi tie in de eredivisie met één punt meer dan titelhouder Ajax. ,,Het is fijn om bovenaan te staan, maar meer ook niet'', merkte de Duitse trainer bij ESPN nuchter op. ,,Ik ben wel trots op mijn spe lers. Zij verdienen het om nu op de eerste plaats te staan. We hebben het goed gedaan in de eerste competitiehelft, maar het was geen makkelijk half jaar. Veel wedstrijden, weinig rustmomenten en een aantal vervelende blessures. De ploeg heeft ontzettend veel karakter getoond.'' Schmidt stipte in Waalwijk ook nog wat minpunten bij PSV aan. ,,We hadden de wedstrijd tegen RKC volledig onder controle, maar waren soms iets te veel op eigen succes uit. Mede daardoor bleef een hogere score uit. We hadden hier ook de nul moeten houden.'' Roger Schmidt langs de lijn in Waalwijk. foto anp —Robin Pröpper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37