Dnikte in Zeeuwse winkelstraten voor de lockdown Winkel in Axel toch open op zondag 'Dit is een statement' De winkelstraten in Terneuzen en Middelburg puilden zaterdag uit. Met de harde lockdown in aantocht deden shoppers nog snel hun laatste kerstinkopen. Of ze gingen naar de kapper. Winkeliers baalden voor de zoveelste keer van het slechte nieuws. ,,Ik word er moedeloos van." De Noordstraat in Terneuzen heeft de naam dat het er niet zo druk is, maar dat is zaterdagoch tend wel anders. Oude tijden her leven. Op het vlakbij gelegen par keerterrein bij winkelcentrum Schuttershof is geen plaatsje meer te vinden. ,,Het is drukker dan op een normale zaterdagochtend", vertelt Margriet Noldes van ge schenkenwinkel Dikoi. Een vader koopt nog snel een Star Wars-at- tribuut voor zijn zoon. ,,Nu kan het nog, hè", verzucht hij. De man klinkt moedeloos. Ook Margriet voelt zich zo: ,,Voor het tweede jaar op rij moe ten we in de drukste maand dicht. Die dagen tussen kerst en nieuw jaar kunnen wij niet missen. We hebben een grote voorraad inge kocht." Een lockdown haalt vol gens haar weinig uit. ,,Dan gaan de klanten paar kilometer verderop winkelen. In België. Daar is alles open. Dit is niet leuk meer. Er is voor ons geen enkel vooruitzicht." In de boekhandel van Hans van de Sande is het vier keer drukker dan op een normale zaterdag. „Klanten komen voor de laatste geschenken en kopen veel meer dan gewoon", Er zit nu niks anders op dan wachtlijsten maken zegt hij. Opnieuw dreigt een ver schrikkelijke tijd. ,,Ik word er moe deloos van. Wederom worden de vijf drukste dagen van ons afge pakt." Voor oma Wie in Middelburg nog snel een kerstcadeautje wil scoren bij Ritu als moet geduld hebben. In de cos- meticawinkel aan de Lange Delft staat een file voor de kassa. Anja de Groot en Deborah van den Bogert uit Vlissingen zijn er ook. Toen het nieuws over de lockdown doorsij pelde, zijn moeder en dochter me teen de stad in gegaan. ,,Om kerst cadeautjes te halen, ja'', zegt Anja. ,,Voor mezelf'', voegt Deborah er aan toe. ,,En ook voor oma'', zegt Anja wijzend naar haar volle Ritu- als-tas. ,,Dat is het belangrijkste cadeau van vandaag. Voor opa hadden we al iets.'' Een paar honderd meter ver derop wandelen Saskia van den Broeke en Huib Nortier uit Haam stede met volle tassen modezaak Bomont in. Ja, ook zij zijn de stad ingegaan omdat de winkels vol gende week gesloten zijn. ,,We gaan nu even naar het lunchcafé om wat te eten'', zegt Huib. Daarna gaan ze verder met shop pen. Nu het nog kan. Wat ze al hebben gekocht? „Kerstcadeautjes en inpakpapier'', vertelt Saskia. Bij De Kapper in Middelburg loopt eigenaresse Margriet van der Bijl al sinds vanochtend met een onrustig gevoel in haar lijf. Ze knipt klanten, maar is in haar hoofd vooral bezig met de nade rende lockdown. Zes kapsters zijn in de weer met knipschaar, föhn of haarverf. Voor pauzes is bijna geen tijd. ,,We zijn veel gebeld door mensen die vra gen of we vandaag nog een plekje vrij hebben. We hebben gedaan wat we konden. Normaal gespro ken zijn we op zaterdag om 13.30 uur dicht, maar nu sluiten we pas om 17.00 uur. Op die manier kun nen we toch nog klanten knippen, die anders op maandag, dinsdag of woensdag zouden komen.'' Sluiting van de kapsalons is vol gens Margriet opnieuw een gevoe lige tik. ,,Het is al de derde keer. En je vraagt je opnieuw af: 'waarom'? Als we dicht zijn, zit er niks anders op dan wachtlijsten maken.'' Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 20 december 2021 It 3? Zeeland Veel mensen gingen zaterdag het centrum van Middelburg in om kerstinkopen te doen. fotos dirkjan gjeltema, kelly thans Nog snel kerstkoopjes scoren Tegen alle regels was kleding winkel Deto Jeans in Axel zon dag open. Eigenaar Jogi Deij vindt het onbegrijpelijk dat zijn zaak opnieuw een sluiting krijgt opgelegd. ,,Juist in deze periode moeten wij geld verdienen." Jogi en Junior Deij besloten za terdagavond dat Deto Jeans niet zou sluiten. ,,Het is een state ment", verklaart Jogi. ,,Deze week is onze sale begonnen. Al les ligt klaar. December is onze drukste maand. Nu moeten we onze wintercollectie verkopen om ruimte te maken voor het voorjaar." Hij snapt niet waarom onderne mers opnieuw gestraft worden. ,,Van de één op de andere dag moeten we sluiten, terwijl we deze week nog hoorden dat we open mochten blijven. In de su permarkt lopen duizenden men sen, maar wij moeten dicht. Dat gaat er bij mij niet in." Aan het eind van de middag ging de winkel alsnog dicht, omdat de gemeente Terneuzen dreigde met een dwangsom. ,,We zijn wel eerst het gesprek aangegaan", aldus een woord voerder. Bob Maes en Eldridge Pentury Terneuzen/Middelburg - Margriet van der Bijl, eigenaresse van De Kapper in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21