'Kranten bezorgen geeft mij energie' c Oprukkende omikronvariant van coronavirus maakt harde lockdown nodig JOL Walcheren Op zoek naar een flexibele bijbaan? Hemeltergend voetbal in Klassieker Ajax blijft dankzij 2-0-zege op Feyenoord in spoor van PSV Wolf wandelt door Scharendijke Schapenhouders zijn flink ongerust Krantenbezorgers. In alle vroegte trotseren ze weer en wind, elke dag weer. Henk Schouls is een vertrouwd gezicht in de straten van Zierikzee. Sinds eind jaren negentig bezorgt Henk kranten. Niet voor niets is Henk Krant zijn bijnaam. „Kranten bezorgen geeft mij energie'', zegt hij. ,,Het is mijn lust en mijn leven." s Voor het tweede jaar op rij viert Nederland kerst onder het juk van een harde lockdown. De angst voor omikron brengt het sociale leven grotendeels tot stilstand. Dat doet veel pijn. De oprukkende omikronvariant van het coronavirus vermenigvul digt zich nu ook in ons land zo snel, dat wordt gevreesd voor enorme overbelasting van de ziekenhuizen. Daar liggen al veel coronapatiënten, al daalt hun aantal de laatste dagen wel iets. Het RIVM berekende dat ons land, zonder aanscherping van de tot gisterochtend geldende avondlockdown, in februari drie tot vijfduizend coronapatiënten op de ic zou kunnen tellen (nu 609) en zeker achtduizend op andere afde lingen (nu 1714). Omdat nog lang niet alles over omikron bekend is, is er veel onzekerheid rond de cijfers. Niet geslapen Toch zijn ze zo alarmerend dat het kabinet zaterdagavond weer een coronapersconferentie hield, vier dagen na de vorige. Daarin werd een harde lockdown tot en met vrij dag 14 januari afgekondigd. Demis- sionair premier Mark Rutte stelde de nacht ervoor niet te hebben ge slapen. ,,De tranen springen je in de ogen als je denkt aan iedereen die eronder lijdt.'' De kater is groot. Waar gehoopt werd dat nog dit jaar een uitweg uit de pandemie gevonden zou wor- Winkeliers zijn geknakt door deze harde maatregelen den, lijkt ons land terug bij af. Rutte noemt de lockdown - niet-essenti- ele winkels, horeca en scholen gaan dicht - 'misschien wel het zwaarste moment van de crisis'. De harde lockdown maakt veel burgers en ondernemers moede loos. „Winkeliers zijn geknakt door deze harde maatregelen'', zegt Jan Meerman van branchevereniging INretail. Feestdagen De rigoureuze stap van het kabinet was wereldnieuws. Veel landen zetten zich schrap tegen omikron, de ongewenste gast die kerst en oud en nieuw dreigt te verpesten. In Ne derland geldt het advies om met de feestdagen maximaal vier gasten van 13 jaar of ouder te ontvangen. Op andere dagen zijn dat er zelfs maar twee. Het kabinet hoopt tijd te kopen. Tijd waarin miljoenen Nederlan ders een boosterprik kunnen krij gen. Mocht omikron toch minder gevaarlijk blijken, dan is er nog de mogelijkheid dat de lockdown wordt ingekort. Rutte riep op om in deze som bere tijden 'een beetje op elkaar te letten'. ,,We komen dit te boven, dat geloof ik.'' xx°c Nieuwsmedia Prijs €3,10 C SPORT 1, 2 en 3 CZEELAND6 ZEELAND2 FOTO MARIEKE MANDEMAKER Kabinet trekt weer aan noodrem Chris van Mersbergen Den Haag - Jan Meerman, INretail C P4, 5, 8, 9 en ZEELAND 1 maandag 20 december 2021 Weeroverzicht lange termijn: C Pxx pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I krantenbezorgen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1