Verlies 'veilige' zetel en vertrek brexitminister tekenen aan de wand democrats 11 LIBERAL I^ERFl/ riMMlNG Minder Nederlands voedsel naar Britten Premier Boris Johnson loopt het risico te worden afgezet door zijn partijgenoten na een reeks schandalen. De stemmentrekker van weleer wordt gezien als een blok aan het been. De ochtendshow op BBC Radio SLive gaf vrijdag de ruimte aan ver ontwaardigde conservatieve stem mers. Ze letten op hun woorden, verloren zich niet in scheldpartijen, maar maakten van hun hart geen moordkuil. Het kwijtraken van de zetel bij de tussentijdse verkiezin gen in het district North Shropshire kwam volgens hen voor rekening van premier Boris Johnson. Het vertrouwen in hem heeft een diep tepunt bereikt. North Shropshire gold als één van de veiligste zetels voor de Con servatieve Partij. Bijna tweehon derd jaar lang vertegenwoordigden ze de agrarische streek onbedreigd. Door een handvol schandalen in korte tijd trok de bevolking de han den van Johnson af. Daardoor won nen de Liberaal-Democraten. ,,Ik ben verantwoordelijk voor alles wat de regering doet", reageerde John son. „Natuurlijk neem ik de verant woordelijkheid." De oud-burgemeester van Lon den weigerde niettemin conclusies te verbinden aan de 'politieke aard beving', zoals opiniepeilers de uit slag betitelden. Johnson blijft op zijn post, zolang hem daartoe de kans wordt gegeven. Getuige de re acties uit zijn fractie moet hij vre zen voor een afzettingsprocedure. Johnson wekte de indruk onaan tastbaar te zijn na zijn verkiezings zege in 2019. Met hem aan het roer haalde de Conservatieve Partij een meerderheid van tachtig zetels in het Lagerhuis. De belofte om van de brexit een succes te maken, woog zwaar mee. Noordelijke dis tricten, die traditioneel op opposi tiepartij Labour stemden, gaven hem het voordeel van de twijfel. Deze 'geleende' steun verdwijnt nu in sneltreinvaart. Een schandaal rond onrechtma tig lobbyen kostte parlementslid Owen Paterson zijn baan. Een com missie oordeelde dat de MP voor North Shropshire geschorst moest worden. Hij kluste jarenlang bij voor een bedrijf dat hem 600.000 euro be taalde voor het doen van een goed woordje bij zijn poli tieke collega's. Johnson strib- Probleem is dat Frost namens de partij spreekt. Dit is het begin van het einde belde tegen in een poging zijn vriend te beschermen, totdat de publieke opinie zich tegen hem keerde. Paterson nam ontslag. Deze eigenaardige handelswijze zorgde voor wrevel binnen zijn partij. Johnsons keuze om zich per privéjet van de klimaattop in Glas gow naar Londen te laten vliegen om een reünie van oud-collega's van de krant The Telegraph bij te wonen, deed hem evenmin goed. De onthullingen over feesten in en rond zijn ambtswoning tijdens lockdowns in Engeland bracht de grootste schokgolf teweeg. Col lega's gaven hem een laatste waarschuwing. De bevolking, voorheen immuun voor de strapat- sen van Johnson, nam aanstoot aan foto's en vi deo's waarin hoogge plaatste partijgenoten de bloemetjes buitenzetten, ter wijl de rest van het land zich aan de strikte coronaregels hield. Op uitgelekte beelden dook de premier ook zelfop. Met twee medewerkers naast zich deed hij mee aan een vir tuele quiz. Volgens hem was er niets onrechtmatigs gebeurd. Een onderzoek zou hem vrijpleiten. Topambtenaar Simon Case, die 'partygate' onder de loep zou ne men, kwam vervolgens in een kwaad daglicht te staan. Hij zou vo rig jaar voor twintig stafleden een borrel hebben gehouden. Conser vatieve parlementsleden gebruik ten een stemming over nieuwe co ronamaatregelen om Johnson dwars te zitten. Ruim honderd par lementsleden weigerden het voor stel goed te keuren. Deels uit prin cipe, maar hoofdzakelijk als teken van opstand tegen de premier. Johnson kreeg gisteren een min stens zo grote klap te verwerken. Minister David Frost van Brexit nam uit onvrede over de koers van zijn baas ontslag. Met het vertrek van de man die de onderhandelin gen met Brussel voerde, raakt hij één van zijn belangrijkste bondge noten kwijt. ,,Het probleem is dat Frost namens de partij spreekt'', zei een parlementslid. ,,Dit is het begin van het einde.'' De pandemie geeft Johnson mogelijk enkele maanden respijt. Hem laten aanmodderen tot de lokale verkiezingen in mei, ge niet bij velen de voorkeur. ,,Maar we weten allemaal welke kant dit op gaat'', zei een parlementslid. ,,Een afzettingsprocedure.'' Jongetje van 1 jaar bereikt zonder ouders per boot Italiaans eiland Lampedusa Kort geding over nieuwe lockdown België verwacht lockdown-uitwijkers Op het Italiaanse eiland Lampe- dusa is een alleenstaand, 1-jarig, kind gezond en wel aangekomen. Het jongetje was samen met on geveer zeventig mannen de Mid dellandse Zee overgestoken in een bootje, aldus de krant La Re- pubblica. De ouders van het kind zouden de baby hebben meege geven om alleen de gevaarlijke oversteek te maken. De andere migranten in de boot kenden zijn identiteit niet, maar zeggen dat zijn ouders gesmeekt zouden hebben om hem veilig te houden tijdens de tocht. Vermoedelijk zijn de ouders zelf niet meer aan boord gekomen. In totaal kwa- men op Lampedusa de voorbije twee dagen vijfhonderd migran ten aan. Onder hen was ook een 14-jarige jongen wiens moeder verdronken is. Britten al gestopt met 'observatietijd' PC MAANDAG 20 DECEMBER 2021 IOCRsis De brexit heeft gezorgd voor een flinke daling van de export van Nederlands voedsel naar het Verenigd Koninkrijk, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Andersom wer den er in de eerste acht maanden van 2021 ook een stuk minder groenten, vlees en zuivel vanaf het Britse ei land geïmporteerd dan vorig jaar. De export van vlees, zui vel, vis, groenten en fruit naar het Verenigd Koninkrijk be droeg van januari tot augus tus 2,2 miljard euro. Dat is 8,1 procent minder dan in de zelfde periode vorig jaar. De totale Nederlandse export van deze voedingsproducten groeide met ruim 5 procent. Het Verenigd Koninkrijk is nu op dit gebied als handelspart ner gedaald van de tweede naar de vierde plaats, achter Duitsland, België en Frankrijk. Johnson nadert de afgrond Geert Langendorff Londen Helen Morgan (l) won namens de Liberaal-Democraten tussentijdse verkiezingen in North Shropshire. Dat was een gevoelige nederlaag voor premier Boris Johnson. foto getty - Een parlementslid ROME BREDA Advocaat Bart Maes bereidt een kort geding voor over de invoering van de lockdown. De advocaat verwacht dat de spoedprocedure tegen de staat komende week dient bij de rechtbank in Den Haag. Maes zegt al tijdens de pers conferentie van zaterdagavond te zijn benaderd door burgers, ondernemers en studenten. Hij noemt de plotselinge invoering van de lockdown 'een klap in het gezicht'. Maes: ,,Het wordt een kort geding tegen de algehele lockdown en het moment van aankondiging, een week voor kerst." BRUSSEL België bereidt zich voor op een golf van Nederlandse toeristen die in Antwerpen, Gent en kleine grensgemeenten als Turnhout hun kerstinkopen komen doen, of van het latere sluitingsuur van de horeca profiteren nu ons land in een strenge lockdown zit. De gemeentebesturen zeggen 'er klaar voor te zijn'. Virologen maken zich zorgen. ,,Dat ze uit Nederland komen is op zich niet erg, maar het mag niet bijdragen tot overmatige drukte'', zegt viroloog Marc Van Ranst, die de Belgische regering adviseert. „Cafés en restaurants krijgen nu al veel reserveringen.'' Migranten. Het jongetje staat niet op deze foto. foto reuters DEN HAAG Het Outbreak Management Team (OMT) wil laten onder zoeken of het kwartiertje wachttijd na de boosterprik kan verdwijnen. Deze 'observa- tietijd' is bedoeld om te zien of mensen allergisch reageren op de prik. De wachttijd is vol gens het RIVM vastgesteld door het Europees Genees middelenbureau (EMA). In Groot-Brittannië is men hier al vanaf gestapt, omdat zo min der mensen gevaccineerd kun nen worden. De maatregel moet het mogelijk maken om veel sneller boostervaccins te kunnen toedienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11