Oud-profvoetballer Radjin de Haan mag de cel uit c Vandaag spoedoverleg 9 ,,Ik zie dat allemaal iets minder dra matisch. Natuurlijk, ook ik kan me ergeren aan mensen die met grote stelligheid allerlei onnozele dingen zeggen waarom ze geen vaccin wil len nemen. Maar ja, domheid is na tuurlijk niet van dit jaar. Het wordt alleen iets helderder, omdat wij, de mensen die zichzelf niet zo dom vinden, daar wat vaker mee worden geconfronteerd. Kijk, ikzelf bijvoor beeld heb lang gerookt. Ik heb ook best aardig wat drugs gebruikt in mijn leven en ook behoorlijk ge dronken. Drink eigenlijk nog steeds. Ik ben dus lang bezig geweest niet erg goed voor mijn lijf te zorgen. Dus wie ben ik om anderen de maat te nemen of ze goed voor hun lijf moe ten zorgen. En ach, die rellen in Rot terdam... Er zijn altijd rellen.'' ,,Qua werk heb ik het fijn gevonden om een andere vorm van politiek de- bat te kunnen maken. Scheefgroei was een uitdaging en het is erg leuk om met een jongen uit een heel an dere bloedgroep, namelijk Johnny de Mol, eentalkshow op te zetten." ,,Ik ben blij met mijn vriendinnetje met wie ik het leuk heb. Ik ben blij met mijn huis. Mijn uitzicht. En met mijn gezondheid. Nog niet zo heel lang geleden is een goede vriendin aan kanker overleden. Ik vond het fijn dat ik een vrij lange periode in tiem met haar heb kunnen zijn. Te praten. Ik realiseer me nog meer dat ik zelf een vrij zorgeloos leven heb. Ik zit bijna in de sfeer dat als ik er gens over moet mopperen, dat het over het weer gaat. Of over het ver keer. Als er weer een bejaarde voor het groene licht blijft staan tot het oranje is.'' ,,Ik heb mijn bril nodig in de super markt om satésaus van pindakaas te onderscheiden. En ik begin te pie pen en te kraken.'' „Geluiden maken, zoals mijn vader dat deed. Ging hij in een stoel zitten en hoorde je 'Aaah, effe gaan zitten, hoor'. Ik heb best een lage auto, zo'n sportief coupé-achtig model. Als ik wat langer heb gereden en ik stap uit, dan betrap ik mezelf ook op die geluiden. Zo van 'Ooh, ik voel m'n rug'. Die geluiden probeer ik tegen te gaan.'' Door me daarvan bewust te zijn en te sporten. Ik golf dus sinds een aan tal jaar. Om fit te blijven en in balans te blijven.'' ,,Zover ben ik nog niet. Ik doe staand mijn broek aan en uit. Staand mijn sokken aan. En staand maak ik mijn veters vast. En om de balans te oefe nen: ik poets mijn tanden op één been.'' ,,Ik heb jarenlang De Nationale IQ Test gepresenteerd. Rekenen en taal gingen wel, maar ik scoorde drama tisch op ruimtelijk inzicht. Als ik er gens naartoe moet, lukt het mij zelfs met navigatie nog om verkeerd te rijden, maar als ik een plattegrond zie van een huis, denk ik: als je nou dit muurtje weghaalt, of de keuken een kwartslag draait. Kun je zo die gang weghalen, want waarom zit er een gang in een huis? Of tussendeu ren? Dus denk ik af en toe mee.'' ,,Toen ik op mijn 17de het huis uit ging, ben ik op een bootje gaan wo nen. Dat heb ik heel lang, tot ver na mijn 40ste, gedaan. Dan ben je altijd bezig met ruimte, want die is daar altijd beperkt. Een traptrede is ook een losse plank, waar je blikken soep in kunt doen. Zo is het begonnen. Er zit geen grote ambitie achter of big business. Ik denk graag mee. Ge- kneuter, heerlijk.'' Nederland moet rekening houden met extra lockdown- regels door de opkomende omikronvariant. Het OMT adviseert extra maatregelen, het kabinet gaat daarover vandaag in conclaaf. ,,Dit is zorgelijk, ga die booster halen.'' ,,We maken ons zorgen, de ver spreiding gaat heel erg snel", zei minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge (CDA) na afloop van de ministerraad gisteren. ,,Eerst ontvangen we het OMT-advies. Dan zullen we bekijken of extra maatregelen nodig zijn om de golf te verlagen en te vertragen." Het OMT adviseert extra restric ties, bevestigt een bron. Vanmiddag vergadert het kabinet digitaal over de situatie, als er ingegrepen wordt zal later een persconferentie vol gen. Sneller boosterprikken zetten is hoe dan ook verstandig, vindt De Jonge. De eerste (twee) vaccinaties werken onvoldoende tegen omikron, daarom is de extra prik nodig. ,,Dus als je kan: ga die boos ter halen." Ook premier Rutte gaf eerder al aan 'niet hoopvol' te zijn over de si tuatie. Nederland zit tot zeker 14 ja nuari in een avondlockdown (met vervroegde schoolvakantie), de vraag is of dat genoeg is om een nieuwe piek in ziekenhuizen te vermijden. Anders ligt alles op tafel, schetsen ingewij den. ,,Maar veel zal afhangen van de hardheid van de gegevens van het OMT'', zegt een bron. ,,Hoe zeker zijn ze over de voorspellingen?" Gedacht kan worden aan verdere beperking van bezoekersaantallen in horeca, cultuur en winkels. Ook verstrekkender ingrepen als thuis- bezoekrestricties of zelfs sluiting van hele sectoren overdag - een harde lockdown - zijn dan in beeld. ,,Het hangt echt af van de grafieken en adviezen", zegt een Haagse bron. Gisterochtend boog het Out break Management Team zich over de nieuwste gegevens rond de omikronvariant die onder meer En geland en Denemarken nu teistert. Voorlopig lijkt de mutant niet ziek makender. Maar als de omikronva- riant snel veel meer mensen be smet dan de oude virusversie, stro men ziekenhuizen alsnog sneller vol dan voorheen. En dat kunnen de Nederlandse ziekenhuizen er nu niet bij hebben, met momenteel ruim 2470 opgenomen coronapati- enten (van wie 638 op de ic). Rekenwerk De modelleurs van het RIVM heb ben tot de late uurtjes rekenwerk verricht om accurate prognoses te maken. OMT-voorzitter Jaap van Dissel zou nu wellicht meer neigen naar vroegtijdig op de rem trappen dan voorheen. In gesprek met Nieuwsuur erkende de RIVM-baas donderdagavond dat de situatie 'te vaak optimistisch' is ingeschat. ,,Je hoopt dat het dubbeltje toch de goede kant op valt, maar we hebben te vaak gezien dat het tegenvalt." In een interview met deze krant in oktober was hij ook te positief, gaf de OMT-voorzitter toe. Van Dissel voorspelde toen dat harde lockdownregels niet meer nodig zouden zijn komende winter. Dat pakt anders uit. ,,Natuurlijk dach ten we toen: tegen die tijd hebben we al zo lang delta, die gaan we ein delijk opruimen. Omikron is iets wat dat feestje verpest." De Haan zou andere mannen hebben geholpen bij het verstu ren van drugs in postpakketten. De Haan (52), in Haarlem actief als voetbaltrainer, zegt dat hij naïef was en niet meer te heb ben gedaan dan het verlenen van 'hand- en spandiensten'. Een van de redenen om De Haan vrij te laten is zijn aanstel ling als trainer bij voetbalclub Geel-Wit uit Haarlem. De club heeft laten weten hem te willen behouden. De Haan blijft ver dachte. De zaak wordt in een la ter stadium inhoudelijk behan deld. Radjin de Haan speelde bij onder meer Telstar. Hij was een van de elf mensen die in 1989 de SLM-vliegtuigramp in Suri name overleefde. Hij zat in het toestel samen met andere voet ballers van het Kleurrijk Elftal. - Victor Schildkamp GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 i Nou was het nogal een nIeuwsjaar met genoeg gespreksstof. De for matIe, de talrIjke demonstratIes, de rellen In Rotterdam plus de tweede lIng In de samenlevIng over corona. Maakt u zich zorgen? Waar kIjkt u In 2021 met het meeste plezIer op terug? Jeroen Pauw blij met zijn vriendin, zijn huis, zijn uit zicht en zijn gezondheid MARLIES WESSELS FOTO Scheefgroei is vanaf maandag 20 december elke werkdag om 22.30 uur te zien bij BNNVara op NPO 1. En in persoonlijk opzicht? Over bejaarden gesproken. Wat merkt u zelf aan ouder worden? Piepen en kraken? Hoe? Henk Spaan vertelde onlangs in een radio-interview dat veel generatie genoten moeite hebben om staand hun broek aan- en uit te trekken. Tot slot, klopt het dat uw advies wordt gevraagd over de inrichting van een huis? Waar komt die interesse vandaan? Kabinet zint op hardere lockdown Niels Klaassen Den Haag DEN BOSCH Voormalig voetbalprof Radjin de Haan mag 12 januari de cel uit. Hij werd in september op gepakt op verdenking van de drugshandel, maar mag van de rechter straks weer aan de slag als trainer. Tijdelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9