Naar de sneeuw De perfecte bol Tijdens de feest dagen kun je een overleden dierbare extra missen. Rouw- begeleider Angela Rebel (52) van coachpraktijk Rebel heeft tips om het gemis te verzachten. 21 Eerste hulp bij alledaagse kwesties ,,Er gebeurt ontzettend veel als je iemand verliest van wie je houdt. Je hele leven ligt overhoop. Elk rouw proces is anders en iedereen rouwt op zijn eigen manier. Je voelt je com pleet verloren, ontheemd en verdrie tig. Je kunt jezelf kwijtraken en niet meer weten wat je leuk vindt. Maar iedereen krijgt te maken met een gevoel van terugverlangen en wee moed. Tijdens de feestdagen is het gemis vaak nog erger. Veel mensen brengen kerst en oud en nieuw door met familie en vrienden en dan wordt extra benadrukt dat die ene persoon er niet meer is. De dagen zijn donker en de winkels liggen tegenwoordig al vanaf oktober vol met kerstspullen, waardoor je er al vroeg mee wordt geconfronteerd. En dan vallen ook nog eens de normale dagelijkse din gen weg, zoals werk, boodschappen doen en sporten.'' ,,Voor veel mensen voelen de feest dagen vooral als overleven. Het is daarom belangrijk dicht bij jezelf te blijven. Denk na over hoe jij de feest dagen wilt inrichten. Misschien wil je ze graag met een vriend vieren. Bespreek wel met je familie hoe zij de kerstdagen voor zich zien. Mis schien vinden zij het juist fijn als jij er wel bij bent. Als bijvoorbeeld je vader net is overleden, kan de con frontatie met het gemis voor je moe- 'Zeggen dat het helemaal niet zo fijn gaat is lastig, maar creëert wel verbinding' Gaat gemis ooit over? ,,De ene periode is het meer aanwezig dan de andere en na verloop van tijd is het minder op de voorgrond. Maar aan rouw is geen tijd verbonden en het gaat nooit over. De liefde voor de over ledene verdwijnt nooit. In het rouw proces gaat het er kort gezegd om het verlies en verdriet onderdeel te laten worden van je bestaan. Door vaak herinneringen op te halen, blijft de overledene bij je in je hoofd en hart. De kunst is om op termijn een balans te vinden tussen bezig zijn met het verlies en stappen zetten naar de toekomst.'' TIPS VAN DE ROUWEXPERT c Niet te vol c Naar de begraafplaats der nog groter zijn als jij wegblijft. Voor sommige mensen helpt het de feestdagen net zo door te brengen als voorheen en oude rituelen in stand te houden. Het kan ook dat je het juist anders wilt doen. Eerst kochten jullie misschien allemaal cadeautjes voor elkaar, nu laten jullie dat achterwege. Je kunt ook een nieuw ritueel bedenken, zoals met kerst iets koken waar de overledene van hield. Of foto's of filmpjes bekijken van degene die je mist, met anderen of alleen. Dat zijn mooie manieren om ie mand te herdenken.'' c Koop online ,,Dat is een lastig punt, zie ik in mijn praktijk. Mensen zijn soms teleurgesteld in de steun die ze na een over lijden van anderen ontvan gen. De eerste paar maan den krijg je vaak veel hulp, daarna wordt dat minder. Het leven van anderen gaat gewoon door, terwijl jouw leven voor jouw gevoel stil staat. Het voelt alsofje wordt vergeten. Geef daarom duidelijk aan wat voor steun je nodig hebt. Andere mensen kunnen niet in je hoofd kijken. Ze willen wel iets voor je doen, maar weten niet wat. Zeg gewoon: 'Ik ben erg moe en moet straks nog een maaltijd koken'. Dan kan de ander voorstellen dat te doen. Als je er bij voorbeeld erg tegenop ziet om de kerstboom dit jaar voor het eerst alleen op te tuigen, vraag dan iemand je te helpen. Zeggen dat het eigenlijk helemaal niet zo fijn gaat is lastig, maar creëert verbinding. Als rouwen de heb je 'bruggetjes' te bouwen.'' GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 Voor het kerstmenu kun je kiezen uit verschillende schaaldieren. We lichten vijf soorten uit, inclusief sausjes die er lekker bij zijn. En nee, de cocktailgarnaal hoort er niet bijDie bestaat niet. c pagina 27 Hoe houd je de wintersport betaalbaar? Een berg tips voor onder andere vervoer, locatie en lessen. Kijk voor de tweede week van de kerstvakantie bijvoorbeeld eens in Frankrijk. c pagina 22 <y We eten er op oudejaarsavond zo een hele schaal van op, maar waar komt de oliebol eigenlijk vandaan? Alles over deze traditie, inclusief recept voor een Spaanse variant en tips om de perfecte bol te bakken. pagina 24 'Op feestdagen is gemis erger' CARIN RÖST Wat doet gemis met je? Hoe kun je het gemis in deze periode verzachten? - ANGELA REBEL Plan de feestdagen niet helemaal vol. Rouwen is intensief en vermoeiend. Bouw rustmomenten in om uiting te geven aan je emoties. Eet bijvoorbeeld wel mee, maar sla de spelletjesavond over. Maak er een speciaal moment van om samen met je naasten naar de begraafplaats te wandelen, of naar de plek waar de as is uitgestrooid. Door samen kaarsen aan te steken, wordt het een kleine ceremonie. Moet je nog inkopen doen, maar zie je ertegenop een winkel binnen te gaan van wege alle vrolijke kerstver siering? Bestel dan online. Hoe vraag je om hulp als je dat nodig hebt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69