Kleinste coalitiepartij heeft opnieuw een plek veroverd in het 18 De ChristenUnie belandt tegen wil en dank opnieuw in het kabinet. Zo lijkt het, althans. In Den Haag kennen ze de christelijke partij inmiddels als een uitgekookte, door de wol geverfde club. 'Ze oefenen macht uit via moreel gezag. Dan gebruiken ze gewichtige termen' Mm Partijleider Gert-Jan Segers stond eind van de zomer na zijn zo veelste gesprek met de informateurs met een licht schuddend hoofd de pers te woord. ,,Ik heb niet gehoord dat ik gewenst en nodig ben. Het houdt een keer op." Ja, tuurlijk kwam hij telkens op draven. Uit beleefdheid natuurlijk. Plichtsbesef. ,,Als je wordt uitge nodigd, ga je." Steeds straalde Segers uit dat de ChristenUnie 'als tiende partij' geen al te grote broek moest aantrekken. Maar zie daar, maanden later: opnieuw zit de ChristenUnie in het centrum van de macht, in het kabinet Rutte IV. En weer heeft de partij slechts vijf zetels. Maar de nog altijd kleinste regeringspartij wordt inmiddels niet meer deni grerend als onervaren of naïef weggezet. De partij is 'door de wol geverfd', klinkt het bij politici van andere partijen. Al zorgt hun onderhandelings stijl voor ergernissen. Als een on derwerp voor de ChristenUnie een brug te ver gaat, komt nog nét niet de Bijbel op tafel. Maar wel klinken er rap teksten als 'dat ligt ons zwaar op de maag' of 'dit gaan wij niet meemaken' - óók als het niet om medisch-ethische onder werpen gaat. ,,Ze oefenen macht uit via moreel gezag", zegt een in gewijde. ,,Dan gebruiken ze ge wichtige termen als gewetensvol, alsof anderen géén geweten heb ben." Dat is volgens deze bron 'gewoon tactiek'. Bij de ChristenUnie zelf wordt dat weggewuifd. Zulke grote woorden worden heus niet zo maar gebruikt, zegt een onderhan delaar. ,,Als je elke keer boos wordt, is dat aan inflatie onderhe vig." Maar CU-politici merken ook dat hun woorden worden wegge zet als bluf. Zo trok een CU-bewindsper- soon afgelopen jaren een streep in het Groninger gasdossier. Als Rutte III meer gas zou opboren, deed deze politicus niet meer mee. Eerst werd dat dreigement in twij fel getrokken. ,,Ik zei: je kunt het niet geloven, maar dan ga je het wel merken." Niet altijd worden die dreige menten hardgemaakt. Als Segers kort voor Pasen stoer stelt dat hij na het functie elders-debat niet meer met Rutte in één kabinet wil - 'daarvoor is te veel gebeurd' - wordt hij in VVD-kringen wegge zet als Judas. Segers slikt de harde woorden daarna snel weer in. Maar er klinkt ook lof. Regeren is hard werken, met een kleine club Kamerleden en medewerkers. Wandel op een drukke vergader dag een paar minuten op de CU-vleugel in het Kamergebouw en het wordt direct duidelijk. 'Corona-Kamerlid' Mirjam Bik ker zit 's ochtends alweer in een commissiezaal voor een debat over gevangenissen, terwijl ze de dag ervoor nog tot twee uur 's nachts in de plenaire zaal over corona stond te debatteren. Vanwege haar de machtspositie is geen streven op zich, klinkt het. In 2017 speelden er andere mo tieven. Segers vond het toen juist goed om weer een keer mee te re geren, om te laten zien dat de par tij geen 'eendagsvlieg' is. Tussen 2007 en 2010 debuteerde de Chris tenUnie immers in Balkenende IV; toen nog met zes zetels. Dagblad Trouw kopte dat ChristenUnie de 'grote winnaar' was van de forma tie, maar CU'ers beschouwen die periode niet als triomftocht. Aan alles moest de partij wennen. Aan de media-aandacht bijvoor beeld: ineens kwamen er hordes journalisten en cameraploegen naar congressen. Die waren dan vooral geïnteresseerd in het zin gen aan het begin. ,,Dat vonden ze een soort folklore", herinnert een fractielid uit die tijd zich. Maar ook aan de Haagse mores was het wennen. In het begin durfde partijleider André Rouvoet de agenda voor het wekelijkse overleg tussen CU-bewindslieden niet eens te delen. Fractieleider Arie Slob kreeg die agenda dan van zijn PvdA-collega Jacques Tiche laar. Pesterig zei Slob dan tijdens het overleg: 'André, vergeet je agendapunt 7 niet?' Gedurende de 3,5 jaar dat Balke nende IV regeerde, moest de arbeidsethos krijgt ze de bijnaam 'Mirjam Bikkel'. Kamerlid en financieel 'genie' Pieter Grinwis beent dezelfde och tend bellend door zijn werkkamer, hij moet vanwege allerlei formatie- gesprekken een overleg schrappen, vertelt hij aan de politiek assistent van een minister. Even later: ,,Dat doet even zeer." En met pretoogjes: ,,Maar dit gaat echt voor." Grinwis was compleet onderge dompeld in de formatie, als enige Kamerlid zat hij aan veel zijtafels - klimaat, wonen, financiën - waar over deelonderwerpen werd on derhandeld. Aan al die tafels zag Grinwis steeds andere gezichten, maar hij kon met de informatie van de ene discussie beter besla gen ten ijs komen bij de andere. Dat is goud waard in de politieke snelkookpan van coalitieonder handelingen. Want wéér onderhandelde de ChristenUnie mee over een nieuw kabinet. Of, beter, een doorstart van het huidige kabinet: VVD, D66, CDA en ChristenUnie. Maar in tegenstelling tot 2017 was het dit keer een 'moetje'. Segers meende na de verkiezingen van maart 2021 dat het 'voor de partij' beter was om in de oppositie plaats te nemen. Het waren tropenjaren voor zijn kleine partij, ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO macht j Christen HANNEKE KEULTJES EN NIELS KLAASSEN Minister Schouten en fractieleider Segers en op weg naar het zoveelste gesprek met informateur Remkes. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66