Experts en hypotheekverstrekkers zien veel haken en ogen 16 Mensen die een nieuwe woning kopen, komen steeds vaker op het idee om hun oude huis te verhuren. Een aantrekkelijk rendement lonkt. Maar er is ook kritiek: terwijl de één geen huis kan kopen, neemt de ander er twee. 'Op verjaardagen gaat het over de bitcoin en de verhuur van woningen' VAooïïV Belangstellenden hadden ongetwij feld in de rij gestaan als Jurjen Luykx zijn huis had willen verkopen. Het stulpje ligt in het hart van Utrecht. Je wilt ze de kost niet ge ven, al die mensen die daar willen wonen. Toch maakte Luykx een andere keuze toen hij in 2016 zijn boven woning in het centrum verruilde voor een groter huis. Hij zette zijn oude huis niet te koop, maar be sloot om verhuurder te worden. De overwaarde van de bovenwo ning had hij toch niet nodig om het nieuwe huis te financieren. ,,En eigenlijk wilde ik er helemaal niet van af. Ik ben eraan gehecht, zorg er goed voor. Verhuur leek me bovendien wel gemakkelijk, ik kon al mijn spullen laten staan. Ik ver huur de woning gemeubileerd." Nu is Luykx alweer vijfjaar huisbaas. Hij vindt het vooral leuk. ,,Ik leer veel nieuwe mensen kennen. Een tijdje terug had ik twee Mexicanen, die zijn nog bij me blijven eten." Om de financi ële winst is het hem niet te doen, bezweert hij herhaaldelijk. ,,Ik wil er niet op verliezen, maar de winst reken ik niet eens uit." Soms investeert hij in het huis, vooral op duurzaamheidsvlak, waardoor er een jaartje géén winst gemaakt wordt. Dat maakt hem niet uit. Luykx voelt zich geen belegger in de klassieke zin van het woord. Hij is niet het prototype van een investeerder die in de publieke opinie nu zo gehekeld wordt. Ie mand die munt slaat uit de wo ningnood. ,,Ik moet er niet aan denken", zegt hij. ,,Ik ben geen anonieme investeerder. Ik heb zelf in dat huis gewoond, voel me be trokken bij de buurt. Mocht er een keer overlast zijn, dan kunnen bu ren mij bellen. De overburen heb ben ook de sleutel, voor als er wat is." De huur bedraagt 1350 euro, plus 200 euro voor de meubels. ,,Ik denk dat ik starters daarmee juist de kans bied om in het cen- trum van Utrecht te wonen. Als ik de woning in 2016 verkocht had, zou een investeerder die hebben gekocht en voor een veel hogere huur zijn gaan verhuren. Dan hadden starters helemaal geen kans meer gehad." Met die laatste stelling reageert verhuurder Luykx op de kritiek die er óók is. Mensen die hun huis verhuren in plaats van verkopen, zouden het starters moeilijk ma ken. Ze zouden een huis dat nor maal gesproken te koop zou ko men, van de markt af houden. En de koopstarters hebben het al zo moeilijk. Paul de Vries, woningmarktdes- kundige van het Kadaster, denkt dat de groep mensen die huizen aanhoudt voor de verhuur in elk geval 'onderschat' wordt.. ,,Het waren er in de afgelopen tien jaar 62.000. Dat is een substantieel aantal. Het heeft een effect op de woningmarkt, maar dat is niet on middellijk merkbaar. Dat is an ders bij beleggers die huizen op kopen, die zijn veel zichtbaarder, omdat zij bieden op woningen die starters óók willen hebben." Financieel adviseur Jos Koets is tegen het aanhouden van het oude huis voor verhuur. ,,Ik werk er niet aan mee", klinkt het resoluut. ,,Op verjaardagen gaat het tegenwoor dig over twee dingen: de bitcoin en de verhuur van woningen." Koets heeft te doen met starters die in zijn ogen vaak hoge huren betalen aan mensen die er hun hypotheek mee kunnen aflossen. Hij zou de starters liever zélf een huis laten kopen. ,,Een hypotheek van 3 ton kost je op dit moment zo'n 1000 euro bruto per maand. Dan krijg je ook nog hypotheek renteaftrek én je bouwt, door af te lossen, vermogen op." Lokale verschillen Bastiaan Pouw runt twee hypo theekadviesbureaus van De Hy- potheker; één in Maarssen en één in Amsterdam. Hij ziet in de prak tijk dat het vaak de eigenaren van startersappartementjes zijn die in een luxepositie zitten. Ze kunnen hun vorige huis verhuren omdat ze een verkoopwinst niet nodig hebben om iets nieuws te kunnen kopen. ,,Dat zijn bijvoorbeeld mensen die gaan samenwonen en dus van twee huizen naar één nieuwe woning gaan." Laatst nog had Pouw een dame van 40 jaar aan zijn bureau. ,,Zelf- standig hr-adviseur. Ze wilde haar oude woning verhuren. Met de opbrengsten heeft zij over twintig jaar haar hypotheek afgelost en zo een mooi pensioen opgebouwd. Het Kadaster deed onderzoek naar dit toenemende fenomeen. Twee mensen die gaan samenwonen, waarbij één persoon de vorige woning niet verkoopt, is een klas siek voorbeeld, zegt expert De Vries. In jargon heet het aanhou den van een woning voor de ver huur keep to let. Voor beleggers die een huis kopen voor de verhuur bestaat een andere term: buy to let. Terwijl die laatste groep door overheidsmaatregelen kleiner wordt, stijgt het verschijnsel keep to let. ,,In de crisisjaren gingen mensen hun vorige woning vooral verhuren als zij die niet verkocht kregen." Dat was dus géén keuze uit luxe. Nu is het dat meestal wel. Oververhit Het zit Bas Heering van Smart Letting, een dienstverlener voor woningbeleggers, dwars dat vast goedbeleggers in de publieke opi nie de gebeten hond zijn. Geef jonge, hoogopgeleide mensen met een startersappartement eens on gelijk als ze gaan verhuren, zegt Heering. ,,Het is hun goed recht." Sparen levert nauwelijks rente op. ,,En wie gaat beleggen, moet vaak kort op de bal zitten. Op een huurwoning maak je bij aanvang van de verhuur gemiddeld zo'n 5 procent rendement." Ook vastgoedbeleggers die hui zen kopen om ze te verhuren zijn klant bij Smart Letting. ,,Van de 100 vastgoedbeleggers zijn er 95 gewoon heel netjes. Die kopen een appartement van 2,5 a 3 ton. Dat renoveren ze volledig en dan gaat het voor 1100 a 1200 euro de huurmarkt op. Dan onttrek je niks aan de markt. Maar er zijn misschien 5 van die 100 beleggers ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Verhuren van tweede RICHARD CLEVERS Expert Paul de Vries. FOTO PLAATWERK FOTOGRAFEN Hypotheekdeskundige Jos Koets. FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64