Wat mag wel/niet: de antwoorden 15 'Als een hoogleraar op zijn woorden moet letten, is er iets goed mis' T of-C*- f T @RLOppenheimer gemarteld of vermoord. En hij weet zeker: ,,Als ik terugga, ma ken ze me dood." Zo erg is het natuurlijk niet in Nederland. Maar betekent dit ook dat we ons geen zorgen hoeven te maken? ,,Nou", zegt emeritus hoogleraar Dommering, ,,ik denk dat we ook in Nederland in een kritieke fase zijn aanbeland. Je ziet dat bijvoor beeld in de Tweede Kamer. Daar zou een geordend debat moeten plaatsvinden, maar dat gebeurt steeds minder. Er zijn bepaalde onderliggende principes wegge vallen. Zo is het electoraat op drift geraakt, het debat is grof en is er geen consensus meer over de in richting van onze democratie. Het lijkt op wat er gebeurde in de ja ren 30. Met alle verschillen na tuurlijk, want we zijn in veel op zichten een stuk verder dan toen. Maar toch." Hij noemt als recent voorbeeld de woorden van Pepijn van Hou- welingen (Kamerlid voor Forum voor Democratie) richting zijn D66-collega Sjoerd Sjoerdsma: ,,Uw tijd komt nog wel, want er komen tribunalen." Tja, zegt Dommering, je mag het zeggen, maar het gaat wel ver. ,,In het par lement ben je een vrije vogel. De voorzitter kan het niet verbieden, ze is geen rechter. Ze kan wel zeg gen: dit is niet hoe we een debat voeren. Maar het is nu eenmaal zo dat een politicus belang heeft bij aandacht. En een rel trekt meer aandacht dan een debat. Zeker als die verbale aanvallen in het parle ment vervolgens worden rond ge- twitterd." Woensdag floot de rechter Van Houwelingens politiek leider Thierry Baudet wel terug. De Fo rum-fractieleider trok in novem ber in een tweet het lot van onge vaccineerden gelijk aan dat van Joden tijdens de Tweede Wereld oorlog. Het recht op vrijheid van meningsuiting van Baudet, ook als hij daarmee provoceert via 'ro buuste uitingen', weegt in dit ge val minder zwaar dan de bescher ming van de identiteit en waar digheid van de Joden tijdens de Holocaust, aldus de rechter. ,,Dit is een aanvaardbare beperking van de vrijheid van meningsui ting van de heer Baudet", stelde zij. De politicus meent dat zijn vrijheid van meningsuiting wel degelijk in het geding is. 'Ik ben intens verdrietig dat ik datgene wat ik ten diepste geloof, niet mag uiten en ik leg me daar ook niet bij neer. We gaan zeker in beroep', stelt hij op Twitter. Het is een precaire balans. Aan de andere kant van het spectrum ziet hoogleraar Dommering de zogenaamde 'cancelcultuur' in de culturele sector en het academi sche veld. Die wordt volgens hem gevoed door 'agressief feminisme' en 'antiracisme'. ,,Als een hoogle raar op zijn woorden moet gaan letten, is er iets goed mis. Je ziet het ook in de kunstacademies: daar is door Twitter en andere so ciale media een cultuur ontstaan die ronduit repressief is. De over heid heeft hier niets mee te ma ken, het komt uit de samenleving zelf. De intolerantie komt van on deren. Dat is echt een nieuw ver schijnsel. Een combinatie van agressie in de samenleving en drempelloze sociale media. Een teken van deze tijd." Jacobine Geel, sinds kort de voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens, heeft het ook over een 'ongekende tijd'. ,,Al anderhalf jaar gaan de dingen an ders dan we gewend zijn. Onze vrijheden staan in een wik-en- weegstand." Bij het College, dat zetelt in Utrecht, komen over dit onderwerp meer meldingen van bezorgde burgers binnen dan nor maal (dit jaar tot nu toe 75). Som migen vragen zich af of ze nog wel mogen zeggen wat ze willen. ,,Denk bijvoorbeeld aan mensen die zich zorgen maken over het recht op demonstratievrijheid." Anderen voelen zich weggedrukt uit het publieke debat, doordat ze vernederd of gediscrimineerd worden. ,,Dit horen we bijvoor beeld van etnische minderheden of mensen die onder vuur liggen vanwege hun seksuele gericht heid." ,,Die zorgen begrijp ik goed", zegt Geel. ,,Mensen hebben het ge voel dat hun rechten worden aan getast." Tegelijkertijd ziet ze dat de persvrijheid onder druk staat: journalisten kunnen moeilijker hun werk doen. Tel het fakenieuws daarbij op en er is een ander recht in het geding: het recht op infor matie. ,,Mensen vragen zich af in welke werkelijkheid ze zijn beland en waar de uitgang is." Dus tot slot: is de vrijheid van meningsuiting voldoende ge waarborgd in Nederland? ,,Ja. Nog steeds. Maar er is veel aan het schuiven. We moeten niet verge ten dat mensenrechten niet abso luut zijn. De vrijheid van me ningsuiting is een groot goed, maar niet het enige goed. Het staat niet op zichzelf, maar in rela tie tot andere belangrijke men senrechten, zoals het recht om niet gediscrimineerd te worden. We moeten onszelf daarin op nieuw uitvinden." GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 4ffl4& oplpi a) Pepijn van Houwelin- gen (FVD) mocht dit wel zeggen tegen Sjoerd Sjoerdsma (D66). In de Tweede Kamer zijn poli tici juridisch onschend baar. b) De man die dit in 2019 in dronken toe stand riep tegen konin gin Maxima, mocht dit niet doen. Belediging van het koningshuis valt niet onder de vrijheid van meningsuiting. Hij kreeg een taakstraf. c) PVV-leider Geert Wil- ders maakte zich hier schuldig aan groepsbe- lediging, maar kreeg geen straf opgelegd van de rechter. d) Erica Meiland mag dit gewoon zeggen in haar boek Erica. Maar de be drijven waar ze een re clamecontract mee heeft, mogen dat ook verbreken. e) Hans Janmaat (Cen trumpartij) is voor deze zin in 1997 veroordeeld wegens discriminatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63