14 'Iedereen heeft nu de mogelijkheid om voor een breed publiek te publiceren' 'In het parlement ben je een vrije vogel. De voorzitter kan het niet verbieden, ze is geen rechter' pressief zijn, met gebruik van kleurrijke taal. Rechters hebben goed in de gaten of er sprake is van een fel debat of dat er racisme, dis criminatie of haat zaaien in het spel is." Maar het is ingewikkelder ge worden. Behalve de Grondwet zijn er nog andere leidende teksten als het gaat om de vrijheid van me ningsuiting, zoals het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (uit 1953). ,,Dat omvat niet alleen het recht om je mening te uiten, maar ook om informatie te delen en te ontvangen", zegt Joris van Hoboken van het Instituut voor Informatierecht (Universiteit van Amsterdam). ,,Met de komst van het internet heeft dat een heel andere lading gekregen." Wie in vroeger tijden zijn of haar mening wilde geven, schreef een ingezonden brief aan de krant. Daar zaten (en zitten) redacteuren die in principe alles toelaten, maar wel de inhoud controleren. Van Hoboken: ,,Nu heeft iedereen de mogelijkheid gekregen voor een potentieel breed publiek te publi- ceren, via blogs, websites, sociale media, video enzovoort. Het in- stapniveau is heel laag. In het be gin mocht alles. Maar langzamer hand, met die enorme vloed aan schadelijke desinformatie, worden er mede onder druk van de over heid dingen verwijderd. In Duits land worden al rechtszaken ge voerd over of dit wel mag: is dat geen inbreuk op de vrijheid van meningsuiting? Aan de andere kant: wat mogen we van platforms als Facebook en Google verwach ten? Dat ze zorgvuldig moeten handelen, ja. Maar juridisch is er nog niks vastgelegd." Wat kan er gebeuren als de overheid gaat sjoemelen met de vrijheid van meningsuiting? Voor een antwoord op die vraag kunnen we onze blik naar het oos ten wenden. Net als Nederland heeft Rusland een artikel in zijn Grondwet (artikel 29, in dit geval) dat elke burger vrijheid van me ningsuiting garandeert. ,,De prak tijk is echter heel anders", zegt Monique van Ravenstein, Rus- landdeskundige bij Amnesty In ternational. ,,Over onschuldige onderwerpen mag je in Rusland van alles vinden, maar als het gaat over zaken als Oekraïne, drugs, te veroordelen. En je kunt zomaar twintig jaar cel krijgen voor het delen van een satirische tweet." Het betekent dat iedereen ex treem voorzichtig is op sociale media, zelfs in familie-apps. Vroe ger kon een organisatie als Am nesty (die in Saoedi-Arabië inmid dels verboden is vanwege haar 'terroristische' karakter) op deze manier nog in de gaten houden wat er gebeurde. Maar het is nu helemaal stil, zegt Beuming. ,,Dat is een extreem duidelijk teken dat mensen bang zijn. Omdat er niks naar buiten komt, lijkt het of er minder mensen worden opgepakt of geëxecuteerd. Maar het grootste deel van de mensen leeft in angst." Je wordt er paranoïde van, weet Yahya Asiri. Hij beschrijft hoe hij ooit een klop op de deur hoorde, in grote paniek allerlei papieren ver stopte en zijn computer schoon- veegde, terwijl hij tegen zijn vrouw riep: ,,Ze zijn er!!" Het ble ken kinderen uit de buurt te zijn die de bal in de tuin hadden ge schoten en of ze hem terug moch ten. Maar Asiri zit ook vol verhalen over mensen die hun stem verhie ven en vervolgens zijn gekidnapt, Dan heb je geen leven meer, zegt Yahya Asiri. Hij is een mensen rechtenactivist uit Saoedi-Arabië, die zijn land is ontvlucht en nu in Londen woont. „Probeer je voor te stellen dat je overal en altijd op je woorden moet passen. Dat je weet dat de muren oren hebben en dat iedereen je kan aangeven bij de au toriteiten. Dat je kunt worden op gehaald door een zwarte GMC (een Amerikaans automerk dat gebruikt wordt door de veiligheidsdienst, red.) en dat je vervolgens zomaar kunt verdwijnen achter de zon." Saoedi-Arabië is een land vol rode lijnen, zegt Floor Beuming van Amnesty. ,,Maar niemand weet waar die liggen. Het is verbo den de islam en het koningshuis te beledigen, maar hoe breed dit ver bod is en wat er verder allemaal niet mag, is onduidelijk. Over vrij heid van meningsuiting staat niks op papier. Je kunt worden opge pakt voor iets dat je gezegd hebt, maar ook voor iets dat je niet ge zegd hebt. Tijdens het conflict met Qatar is bijvoorbeeld een sjeik ge arresteerd die weigerde de vijand zelfmoord, het milieu, gender- kwesties, mensenrechten, corona, religie of politiek, wordt het een ander verhaal. Dan krijg je ineens te maken met allerlei uitzonderin gen. Het aantal wetten is de laatste jaren zo enorm toegenomen dat het lastig laveren is. Niemand weet precies wat wel en niet mag." Zo is onder meer de zoge naamde 'buitenlandse-agenten- wet' in het leven geroepen. Elke organisatie die geld uit het buiten land ontvangt en zich bezighoudt met 'politieke activiteit' (een be wust vage omschrijving waar be wust alles onder kan vallen), moet zich volgens deze wet registreren als 'buitenlandse agent'. ,,Die term is bewust gekozen om wantrou wen te zaaien en mensen verdacht te maken. Onafhankelijke media moeten in koeienletters melden dat ze een buitenlandse agent zijn, en als ze dat niet doen, worden ze vervolgd of krijgen ze een boete. Dat kost dus tijd en geld, waardoor ze hun werk niet kunnen doen." Ook hebben de Russen officieel het recht om te demonstreren. Maar door een stroom aan wets wijzigingen is dat recht niet meer dan een dode letter, zegt Van Ra- venstein. ,,Als je de straat op gaat, word je min of meer behandeld als een crimineel. Vergunningen wor den op het laatste moment inge trokken, je mag niet bij het parle ment demonstreren of bij een school, een bushalte of een win kelcentrum. En als er onverhoopt toch toestemming komt, krijg je een boete aan je broek, omdat je het gras hebt omgewoeld. Dit haalt alle zuurstof uit de samenleving. Het zijn in toenemende mate Sovjetpraktijken." En als je helemaal niks meer mag zeggen, wat dan? ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62