13 Wie kritiek krijgt op wat hij zegt, schermt tegenwoordig graag met de vrijheid van meningsuiting: ,,Je mag in dit land niet meer zeggen wat je wilt." Is dat zo? Wat houdt vrijheid van meningsuiting eigenlijk in? En wat als je die niet hebt? Als je iemand kwetst, kan hij naar de rechter stappen e beginnen met een kleine test. Wat mag je wel/ niet zeggen in Nederland? Voor 3 van deze uitspraken zijn uit eindelijk mensen veroordeeld (op lossing 0p pagina 15). En dat ter wijl we in Nederland vrijheid van meningsuiting hebben. Hoe zit dat? Je kunt dus blijkbaar toch niet alles zeggen. We gingen te rade bij deskundigen, mensenrechtenex perts en -activisten om helder te krijgen wat het belang is van dit grondrecht, ofhet niet aan het verwateren is ofdat we ons juist zorgen maken om niks. Maar eerst: Wat is precies die vrijheid van meningsuiting? Dat staat duidelijk omschreven in onze Grondwet. Hier volgt de al lereerste versie, geschreven in 1798 en vervat in artikel 16 (Vrij heid der Druk-pers): ,,Ieder Bur ger mag zijn gevoelens uiten en verspreiden, op zoodanige wijze, als hij goedvindt, des niet strijdig met het oogmerk der Maatschap- pij. De vrijheid der Druk-pers is heilig, mids de Geschriften met den naam van Uitgever, Drukker, of Schrijver voorzien zijn." In de loop der jaren is de tekst meermalen aangepast en gemo derniseerd. De vrijheid van me ningsuiting is anno 2021 terug te vinden in artikel 7: ,,1. Niemand heeft voorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, be houdens ieders verantwoordelijk heid volgens de wet. 2. De wet stelt regels omtrent radio en tele visie. Er is geen voorafgaand toe zicht op de inhoud van een radio- of televisie-uitzending. 3. Voor het openbaren van gedachten of gevoelens door andere dan in de voorgaande leden genoemde mid delen heeft niemand voorafgaand verlof nodig wegens de inhoud daarvan, behoudens ieders ver antwoordelijkheid volgens de wet. Wat betekent dat in gewonemensentaal? Op de site nederlandsegrondwet. nl, geheel gewijd aan onze Grond wet, staat kort en krachtig wat de strekking is van artikel 7: ,,In Ne derland mag je zeggen en schrij ven wat je denkt zonder daar eerst toestemming voor te vragen. Maar de rechter kan je achteraf wel straffen, als je iets zegt of schrijft dat niet mag volgens een ander ar tikel van de Grondwet of een an dere wet." Wat dat laatste betreft: als je bij voorbeeld iemand kwetst, bele digt of discrimineert, dan kan die gene naar de rechter stappen. En dan kun je dus inderdaad veroor deeld worden. De vrijheid van meningsuiting is niet absoluut. Er zijn grenzen. Wie bepaalt wat je wel en niet mag zeggen? In juridische zin doen dat de rech ters. ,,En die doen dat goed", zegt Egbert Dommering, emeritus hoogleraar informatierecht aan de Universiteit van Amsterdam. ,,De grenzen worden vrij precies ge trokken. Ook in deze tijd, waarin woorden steeds vaker als wapen worden gebruikt, en waarin dis cussies vaak emotioneel en ex GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 MARK VAN ASSEN W a) ,,Uw tijd komt nog wel, want er komen tribunalen." b) „Kankerhoer!" c) „Willen jullie, in deze stad en in Nederland, meer of minder Ma rokkanen?" d) ,,Rot op joh, met je boerka. Ik heb weleens drie van die pinguïns in Noordwijk zien lopen, dat is toch niet normaal?" e) ,,Wij schaffen, zodra we de moge lijkheid en de macht hebben, de multiculturele samenleving af." LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61