Lale Gül Pim Fortuyn is mijn rolmodel Dierenmens Rendierogen laten je smelten t Ze schrikken niet van een hand op hun warme vacht 12 ederlander van het Jaar, je zal het maar zijn. Na de totaal onverwachte winst van de NS-Publieksprijs mag ik ook deze titel claimen; het houdt niet op met de prijzen. Daarnaast kreeg ik te horen dat mijn boek het meest be luisterde werk is op Storytel. Inmiddels wordt mijn werk vertaald naar het Engels, Frans, Duits, Sloveens en Italiaans en komt er een bioscoopfilm van. Met Scandinavië ben ik deze week in gesprek voor de vertaalrechten, maar ik vermoed dat het een done deal is. Als absolute hoogtepun ten van het jaar beschouw ik het berichtje van wereldster Sarah Jes sica Parker, die mij complimenten gaf over het interview in The New York Times en graag de Engelse vertaling van het boek wilde hebben. Helaas moest ik haar teleurstellen, want daar wordt nog aan gewerkt. Verder werd ik van de zomer gebombardeerd met fo to's uit Frankrijk en Parijs, waar mijn hoofd de billboards op straat sierde, omdat ik op de cover van Le Point stond. Maar dat alles valt in het niet bij het appje dat ik laatst kreeg van mijn favoriete burge meester Femke Halsema, die vroeg of ik aan wil schuiven bij het kerstdiner bij haar thuis. Ik denk dat weinigen me dat na kunnen zeggen. En ik zeg het maar: daar ben ik toch wel een beetje trots op. en verhaal te verkondigen. Ik zou het ook niemand aanraden; je moet ermee om kunnen gaan dat iedereen denkt een mening over je te hebben. En die mening is zeker niet altijd lovend. Ik heb de af gelopen maanden steeds beter geleerd meningen en oordelen naast me neer te leggen en gewoon door te gaan. Daar hebben de vele be dreigingen aan mijn adres ook bij 'geholpen'; als je primaire zorg veilig blijven is, maakt zo'n ellenlang essay van één of andere no body in je inbox die het je allemaal wel eens zal vertellen je weinig uit. Je kan het ook nooit goed doen in het publieke debat; als ik zeg dat de uitspraken van Erica Meiland hartstikke meevallen en een kern van waarheid bevatten, in ieder geval voor mij en de meiden die me dagelijks berichten, verword ik ook tot een paria. Als ik zeg dat ik hoofddoeken bij de politie een bijster slecht plan vind, ben ik intolerant en haatdragend. Als ik zeg dat de vrijheid van onderwijs achterhaald is en de islamitische scholen met gescheiden klassen als paddenstoelen uit de grond schieten in de grote steden, maak ik het te bont. En vergis u niet: tot mijn verbazing zijn het zeker niet allemaal moslims of allochtonen die deze convicties over me uit storten. En had ik al gezegd dat ik de PVV in de kaart speel? Een to taal bevreemdend verwijt, want in Turkije, een land waarvan ik het debat ook volg, gelden deze als links-seculiere standpunten. inmiddels niet alleen als auteur, maar ook als columnist en opinie maker - hoe meer ik een ode wil brengen aan het fortuynisme. Want wat moet die man het moeilijk hebben gehad. Constant bezig zijn met het kaf van het koren te scheiden; je niet laten drijven in een hoek van rechtsextremen, wat je gewoon niet bent, en jezelf trouw blijven door op te komen voor seculiere principes en het ui ten van je zorgen. Ik had gehoopt dat ik Pim had gekend, een hand had gegeven en vele goede gesprekken met hem had mogen voeren. Hij is mijn rol model. Boer Jan is een kenner, want hij is de trotse hou der van de enige rendier kudde in Nederland. Kudde is misschien een wat groot woord in verge lijking met de kuddes in Lapland die vaak meer dan 10.000 dieren omvatten, maar het zijn er toch mooi veertien. Net als de teugels die hij ooit als kerstman vasthield voor optredens in het tv-programma All You Need is Love komt een aan tal lijnen samen in de rijzige Achterhoeker. Aller eerst zijn passie voor de Sami. Dat is het nomaden volk dat in het noorden van Scandinavië leeft met ren dieren. Samiboeren drijven aan het eind van het jaar duizenden dieren tegelijk naar de kraal. Ze worden gebruikt voor hun vlees, huid, melk en als trekdier. Hoeveel rendieren een Samiboer precies heeft weet niemand, omdat het onbeleefd is dat te vragen, leerde Jan tijdens een van zijn vele excursies rond de poolcirkel. ,,Net als je bij ons niet vraagt wat iemand verdient." Jan is een vijfde genera- tieboer in het Gelderse Hengelo. Samen met zijn vrouw Joke transformeerde hij zijn traditionele boer derij met koeien en var kens in een zorgboerderij met als pronkstuk een kudde rendieren. In zekere zin kun je spre ken van een herintroduc tie: ooit - in de tijd dat de Noordzee nog droog stond en je van de Achterhoek naar de Schotse hooglan den kon lopen - wemelde het hier van deze hert- Rendier achtigen. 'Rendier' zou een verbastering zijn van een oud-Noors woord voor 'dieren met horens'. Op zijn erf vult Jan een emmer met een mengsel van brokken en granen. ,,Kom, we gaan ze eten ge ven", zegt hij en hij gaat voor naar een stal waar de dieren al staan te wachten. Hun grote, donkere ogen vallen het meest op. De rendieren, ongeveer zo groot als reeën, drommen samen rond de boer. Sa men met hem lopen ze de wei in. ,,Rendieren zijn ontzet tend volgzaam", zegt Jan. ,,En niet alleen omdat ik nu een emmer voer in de hand heb." De beesten met hun prachtige kijkers stralen rust uit. Zwijgzaam eten ze de brokjes die tussen het gras worden gestrooid. Ze springen niet opzij als je een hand op hun warme vacht legt. Jan vertelt dat één van de cliënten op zijn zorgboer derij al vanaf de eerste dag met de rendieren werkt. Het is een man met au tisme. ,,Instanties konden achttien jaar geleden niets met deze jongen. Hij was alleen maar verdrietig. Al na drie dagen op onze boerderij begon hij te pra ten. Eerst tegen de rendie- ren, toen tegen anderen en nu is het een van mijn beste jongens. Uiteindelijk smolt hij voor die grote zwarte ogen." Jan is zichtbaar trots. Hij gelooft heilig in de heil zame werking van dieren. Cliënten die elders 'opge geven' zijn, krijgen bij hem een kans. Of ze nu agressief of suïcidaal zijn. De dieren - Jan heeft ook Mongoolse kamelen en Afrikaanse gei ten - fungeren als bliksem afleider, ijsbreker en ver trouwenspersoon. Vroeger verzorgde Jan Groot Roessink met zijn rendieren optredens op scholen en in verzorgings tehuizen. Met zijn grote gestalte en witte baard hoeft hij alleen maar ho ho ho te roepen om geloof waardig te zijn. Maar daar gunt hij zich zelf nu geen tijd meer voor. De cliënten op de zorg boerderij hebben hem har der nodig. Dus met kerst blijven de rendieren ge woon thuis. Het beeld van de vlie gende rendieren voor de slee van Santa is overigens een uitvinding van Coca Cola. De rendieren werden al eerder vercommerciali- seerd door een Amerikaans warenhuis dat in 1939 een kinderboek uitdeelde over de helpers van de kerst man. De rendieren op het erf van Jan zijn inmiddels puur Hollands: allemaal hier geboren. Maar hun na tuurlijke gedrag raken ze niet kwijt. ,,Als er sneeuw ligt, beginnen ze meteen te graven. In Lapland vriest het tien maanden per jaar. Ze graven om van sneeuw drinkwater te maken en voedsel te zoeken." Net als de Sami kan hij zich geen leven meer voor stellen zonder zijn trouwe dieren. Maar het valt niet mee om in het publieke oog je strijd te voeren Hoe meer ik me in het publieke debat van Nederland begeef - Z ZO keert terug op 8 januari 2022. Op 24 en 31 december verschijnt er bij deze krant een Kerst- en Oudejaarsbijlage. ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO ANNEMARIE HAVERKAMP SSSmB» Oké, Rudolf met zijn rode neus kent iedereen wel. Maar de rest? ,,Vixen, Prancer, Dancer, Comet, Cupid, Blitzen, Donder en Dasher somt Jan Groot Roessink de 'acht dames' op die samen met Rudolf de slee van de kerstman trekken. Woonplaats: Lapland en Hengelo (O) Bijzonderheid: grote hoeven (als ski schoenen) waarmee ze niet meteen door de sneeuw zakken Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t Lale Gül (24) vervangt deze week Saskia Noort. De schrijfster van het boek Ik ga leven werd onlangs door EW Magazine uitgeroepen tot Nederlander van het Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60