Risseeuw Dag huis f 'Het was hier net de zoete inval, maar we maken een nieuwe start in Goes' 1 TiïfTHI «jr*V 4»' '07--"v"v l J .v nieuwe technieken zou dat veel sneller moeten gaan", vertelt Pie- ter. Maar technieken voor geneti sche modificatie zijn niet onom streden. Broer Martin studeerde net als Pieter aan de TU Eindhoven. Hij koos voor werktuigbouw en werkt nu aan pyrolyse-apparatuur waar mee van houtzaagsel een soort olie gemaakt moet worden. ,,Voor een grote cellulosekraker is zeker in Scandinavië veel belangstelling. Zet die naast een houtzagerij daar en je kunt energie opwekken." Zit Pieter zelf wel op een han- dige plek met zijn technische be drijf, zo weggestopt in de polder? Hij lacht. „Jazeker, ik zit midden in mijn markt. Ik hoor van boeren om me heen waar ze tegenaan lo pen. Ik kan hier zelf op eigen land ook dingen uitproberen, meteen als ik de deur van mijn kantoortje achter me dichttrek kan ik aan de slag." De grote boerenschuur bij de hoeve is herbouwd in 1947, nadat deze in de Tweede Wereldoorlog in de as was gelegd. In het huis bij de boerderij woont Pieter samen met zijn ouders. ,,Mijn man en ik zijn nu een soort oppasdienst voor Pieter", lacht Tiny. ,,Wij beant woorden de telefoon en zijn standby voor UPS en DHL die hier bijna dagelijks voor bestellingen aan de deur staan." Zijn ouders vinden het prachtig dat Pieter zijn geld verdient met technische vondsten. Tiny vertelt trots: „Bedrijven als New Holland zijn enthousiast over de appara tuur van Pieter. Zijn spullen gaan de hele wereld over. Zijn professor zei al bij Pieters afstuderen: de gene die Pieter in dienst krijgt, krijgt iemand met gouden hand jes. Die handjes hebben bij Philips gepresteerd en zijn handjes gaan nu de hele wereld over." Dat vindt Tiny prachtig. Tegelijkertijd ziet ze ook dat de boerderij er eigenlijk bijhangt. ,,Het is eigenlijk gek. De mooiste grond in de Prins Willempolder met mooie rechte stukken land. En nog kun je er niet echt geld ver dienen. Het brengt bijna niks op. Ook al doet Pieter zijn uiterste best om er als zevende generatie boer er het maximale uit te halen." Volgende generatie Komt de achtste generatie er al aan? Boer Pieter is single, maar hij kan zich voorstellen dat zijn neef jes Sander (8) en Robert (4) mis schien ooit op de boerderij komen. ,,Maar voorlopig vinden de zoon tjes van Martin vooral de machi nes mooi." Hij vertelt hoe ze laatst een uur op de tractor zaten te kij ken naar alle knopjes. Wie weet schuilt er in Sander meer een uit vinder. Pieter wijst naar Sanders eerste ontwerp. De tekening hangt boven zijn bureau. ,,Kijk, dit is de schets van zijn aspergesteekrobot die ook bloemkool kan steken." Of de neefjes van Pieter ooit zul len boeren op Kruisweg is nog de vraag. ,,Tractors vinden ze prach tig, boeren minder, lijkt het soms wel." zie video op pzc.nl mik Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: Opril Westwal 3 in Goes. Het herenhuis van projecten- gineer Dick van Burg was vijf jaar lang 'de zoete inval'. Hier logeerden zijn zoon en doch ter graag. Hier vierde hij feest jes met buren en vrienden van het wielrennen. Zijn heren huis met de zes slaapkamers staat bij de plek waar 120 jaar geleden nog de grote oliemo len De Hoop stond. Het huis bij de veste in Goes ademt de warme sfeer van weleer en is comfortabel. ,,Het was toeval, puur toeval. Ik ging eigenlijk kijken naar een ander huis hier op de wal. Toen zag ik dat dit pand ook te koop was en vroeg de eigenaar of ik even binnen mocht kij ken. Dat was goed. Deze plek bovenop de Westwal met uit zicht op de bomen in het park is zo mooi. Aan de achterkant kijk je uit op de Goese binnen stad en op de kerken. Ook de inrichting, de kleuren en de stijl vond ik helemaal goed. Ik zei direct tegen de verkoop ster: 'Ik ga jouw huis kopen, hoe gaan we dat regelen?'" ,,Ja, ik heb nooit één seconde spijt gehad. De ruimte en de ligging zijn geweldig. Je hebt hier het binnen- en buitenge- voel, zoals mijn dochter het wel noemt. In de achterkamer sla je de deuren open en dan wordt de stadstuin deel van de kamer. 's Zomers eet je dan heerlijk buiten. Hier hield ik mooie feestjes, dertig, veertig man kun je hier zo kwijt, als je de tafel tegen de wand zet en daar de drankjes en het eten op zet. In de voorkamer kun je dan kletsen en in de achterka mer dansen, eten en borrelen. Familie en vrienden konden makkelijk blijven slapen als naar huis rijden onverant woord werd. Van een grote slaapkamer maakte ik mijn werkkamer. Het uitzicht op het park is ook fijn. Je kijkt op de bomen alsof je in de polder zit. Je zit hier middenin de stad, maar je bent niet opge sloten." ,,In dit huis kwamen mijn dochter en zoon heel vaak langs. Ze woonden voor studie en werk een tijd in de Rand stad. Hier waren ze vaak in weekends, dat was gezellig. In dit huis is alle ruimte. Maar Goes ging hen zo trekken dat ze dit jaar allebei een huis in Goes kochten. De logeerpar tijen zijn nu voorbij. Ik be leefde hier vijf heerlijke jaren en in die tijd ontmoette ik mijn partner. We hebben veel zin op een nieuwe plek in Goes samen te starten." ,,Nee, de stijl en de inrichting waren al goed. Het schilder werk, de gekozen kleuren en het behang zijn helemaal su per. Een oud huis is prachtig, maar ik wilde niet op de tocht zitten. Ik heb dubbel glas in de ramen aan de voorkant laten zetten en heb extra isolatie aangebracht. Ook de badka mer heb ik aangepakt. Die is wel in de oude stijl, maar dan met het comfort van nu." „Toeval speelde ook hier weer een rol. Ik hoorde bij een feestje dat er op een mooie kade bij de haven een huis vrijkwam. Ook dat is een pand van rond 1900. Twee dagen la ter heb ik het gekocht. Net als in dit huis heb je daar de sfeer van een oud huis. Samen met mijn partner ga ik daar wo nen. Dit huis was mijn huis, dat huis wordt ons huis." GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 de techniek Pieter monteert 'Track Control ploegbesturing' met gps aan een ploeg op zijn bedrijf. FOTO'S RUBEN OREEL Dick van Burg viel als een blok voor het herenhuis aan Opril Westwal 3 in Goes. Nu verkoopt hij het via Steen- dijk Make laars in Goes. Het pand heeft 770m3 inhoud. De vraagprijs is 575.000 euro k.k. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN O Dick van Burg op zijn favoriete plek in het herenhuis: in de achterkamer, bij de grote houtkachel. ARIE WESTENENG Hoe liep u tegen dit herenhuis aan? Was het herenhuis zo fijn als u had verwacht? U vertelt zo enthousiast, waarom dan verkopen? Heeft u veel aan dit huis ge daan? Waar gaat u wonen als dit huis is verkocht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57