Shannon Boschloo, Zuid-Afrikaanse is Europese cocktail U 6 Shannon is geboren en getogen in Zuid-Afrika. Ze woont al jaren in Koudekerke, is getrouwd met een Nederlander, heeft drie Nederlandse kinderen, maar vraagt binnenkort een Pools paspoort aan. 'Ik spreek geen woord Pools, maar toch voelt het direct vertrouwd als ik de taal hoor' RENÉ HOONHORST Het Nederlands van Shannon Boschloo-Stanford is uitste kend en alle inburgeringscur- sussen gingen van een leien dakje. Na meer dan een decen nium verblijf in het kikker landje achter de duinen, begint het haar tegen te staan dat ze elke vijf jaar weer naar de am bassade moet om een trits papieren in te vul len en haar verblijfsvergunning te verlengen. Ze dacht er al lang over om naast haar Zuid-Afrikaanse nationaliteit ook de Neder landse aan te vragen. Maar.ze is van gedach ten veranderd. ,,Omdat ik moet kiezen welk Europees pas poort ik het liefst wil. Ik voel me helemaal thuis in Nederland, ben gelukkig met man en kinderen. Maar sinds ik me heb verdiept in de familiegeschiedenis van moeders kant is mijn gevoel veranderd. De voorouders van mijn moeder komen uit Polen. Ik spreek geen woord Pools, maar het voelt heel vertrouwd als ik de taal hoor." „Andersom kan ook. Hoewel ik me daar eerder nooit van bewust was, merk ik nu dat Polen in mijn bloed zit. Ik wil alles over de historie en geschiedenis van de familie weten en heb me vooral ondergedompeld in ontwikkelingen tijdens de laatste wereldoorlog: een oorlog die hele volksstammen op drift bracht en er onder meer voor zorgde dat mijn moeder in Zuid- Afrika werd geboren." ,,Nee, nee, zo gek is het niet. Mijn vader is ge boren en getogen in Zuid-Afrika. Maar Stan ford is een Britse naam, zijn voorouders kwa men uit het Verenigd Koninkrijk naar Zuid- Afrika. Eén van zijn opa's was een Ier: mijn voornaam Shannon dank ik aan hem. De ou ders en voorouders van mijn moeder, een Or- zechowski, komen uit Polen. Maar haar fami lie heeft vertakkingen tot in Wit-Rusland, Oe kraïne en Tsjechië. Zo kwam ik er achter dat mijn overgrootvader Stanislaw Czerny een neef is van generaal Stanislaw Maczek, bevel hebber van de eerste Poolse pantserdivisie, die onder meer een deel van Zeeland bevrijdde." Je zou van minder gaan duizelen ,,Ach ik ben een Zuid-Afrikaanse, die voort komt uit een Europese cocktail, zeg ik altijd." ,,Tot ik een jaar of twaalf was, ging het voor een groot deel aan me voorbij. Wij woonden op een boerderij waar vooral fruit werd ge teeld. Wij hadden personeel. Niet alleen don kere mensen, maar ook kleurlingen en men sen met Schotse, Portugese, Griekse of Maleise voorouders. We hadden het mooiste huis met zwembad en tennisbanen, maar de werkne mers op onze boerderij woonden ook in keu rige stenen huizen." ,,Wij leerden van onze ouders respect te heb ben voor iedereen. We speelden met de kinde ren van personeelsleden, kinderen van voor lieden kwamen ook bij ons op het erf. Dat dat niet voor iedereen gewoon was, wisten wij wel, want op naburige boerderijen werden werknemers vaak slecht behandeld of zelfs mishandeld. Ik werd eens door een oudere buurjongen keihard in mijn been geknepen aan de rand van ons zwembad. 'Dit zwembad is vies, omdat er ook zwarte kinderen in zwemmen. En jij bent ook vies, want jij speelt met die kinderen.' Van die jongen was ik een beetje bang." ,,Vanaf mijn negende ging ik naar kost school in Kaapstad. Ik was me dat toen niet bewust, maar dat was natuurlijk alleen weggelegd voor welgestelden. Bij mij op school zaten ook veel kinderen van kleur van rijke ouders. Aartsbisschop Tutu ging regelmatig voor bij een dienst, wij hingen aan zijn benen als hij naar de kerk kwam. Mandela heb ik ontmoet tijdens zijn inhul digingsceremonie in Saint George's Cathe dral. Achteraf ben ik wel trots dat ik hem een hand heb gegeven. Voor Mandela presi dent werd, heb ik als 14-, 15-jarige meege daan aan demonstraties voor hem en voor de regenboognatie. Als jong kind moest je toestemming van je ouders hebben en na mij gevraagd te hebben of ik het echt zelf wilde, gaf mijn vader die." ,,Ik heb pas veel later campagneposters ge zien met die sinaasappelpers waarop een hoofd van een gekleurde man als sinaasap pel werd uitgeperst. Maar mijn vader, die aanvankelijk vooral peren teelde, moet dui delijk hebben kunnen maken dat hij zijn werkers goed behandelde, want hij kon zijn waren altijd kwijt. Mijn vader was echt een goede boer, buren waren jaloers dat hij met een klein bedrijf grotere en betere oogsten had dan grotere telers." ,,De situatie op de boerderij wel. Ieder ge zin in Zuid-Afrika kreeg recht op een eigen huis. Mijn vader stelde zijn personeel voor de keus een eigen huis in het dorp te be trekken of op het bedrijfsterrein te blijven wonen. Hij waarschuwde hen voor de ver anderingen, omdat ze in de huizen bij de boerderij niets hoefden te betalen, maar in hun nieuwe huis wel nutsvoorzieningen en onderhoud moesten bekostigen. De be loftes van Mandela pakten niet in alle ge vallen gunstig uit, wat hem later door een deel van de bevolking ook is verweten." ,,Ik wilde na kostschool eerst iets van de ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Zuid-Afrikaanse Shannon voelt zich H toch vooral Poolse H Waarom staat het Nederlandse paspoort niet meer boven aan de verlanglijst? Mooi, maar dan kun je toch ook als Neder landse een Pools gevoel houden? Is je vader ook door de oorlog in Zuid-Afrika beland? Je bent in 1979 geboren, tijdens de hoogtijda gen van het apartheidsregime. Drukte die tijd een groot stempel op je jeugd? Je wist als kind niets van apartheid? Je vader was fruitteler. Had hij veel last van handelsboycotten in de jaren zeventig en tachtig? Veranderde er veel nadat Mandela presi dent werd? Hoe ben je in Nederland terechtgekomen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54