Slagveld in zondagvoetbal 5 'Met onze uitleg proberen we ze wegwijs te maken. We geven tips en een beetje bagage, waardoor sommigen misschien wat zelfverzekerder worden' je in het veld wel. Je hoopt op res pect en acceptatie, maar beslissin gen worden steeds vaker in twijfel getrokken. Zulke zaken zullen bij gestopte scheidsrechters onge twijfeld meegespeeld hebben. En corona heeft ook niet geholpen. Veel scheidsrechters vonden het wel lekker denk ik, toen er niet gevoetbald werd. Konden ze in het weekend met vrouw en kin deren of kleinkinderen op pad.'' Matthijs Jobse knikt instem mend. ,,In de coronatijd hebben ook scheidsrechters naar andere manieren van ontspanning ge zocht'', weet de inwoner van Sint Laurens. ,,Als dat is bevallen, ko men ze vaak niet meer terug.'' Daarnaast speelt de mentaliteit op en rond het veld ook een rol, denkt Jobse. ,,Je kunt niet om de verharding van de maatschappij heen. Je moet stevig in je schoe nen staan, als het nodig is. Wat je ook vaak ziet, is dat jongens voor de KNVB gaan fluiten maar dan niet binnen een paar jaar grote stappen omhoog zetten. Als een promotie uitblijft, stoppen ze. Ik denk dat ze soms te weinig geduld hebben.'' Om voor nieuwe aanwas te kunnen zorgen, zal de KNVB het wellicht ook net iets anders aan moeten pakken, vindt Jobse: ,,Ik denk dat het belangrijk is dat de drempel iets lager wordt. Als jon gens al fluiten en het leuk vinden, is een cursus aantrekkelijk. Maar als ze twijfelen en nog nooit heb ben gefloten, gaan ze die cursus waarschijnlijk niet volgen. Daarom proberen wij ze op weg te helpen. Vanuit de KNVB mag de begeleiding wel wat beter, zeker voor scheidsrechters op een wat lager niveau. Zij krijgen soms maar twee rapporten per seizoen. Als je op die dagen net even wat minder in vorm bent, heb je een kleinere kans om te promoveren. Dat is zonde.'' Een jaar of vier, vijf geleden werd bij voetbalvereniging SV Walcheren een avond voor scheidsrechters georganiseerd. Daar waren meerdere clubs bij betrokken. Jobse: ,,Niels Boel en Rick Sturm waren aanwezig, net als andere mannen die nu fluiten, zoals Silco Saaman en Frans Wes terink. Die avond heeft wel effect gehad. Niels en Rick zitten nu in het talententraject betaald voet bal, ook omdat ze jong en ambiti eus zijn. Maar ons maakt het niet uit of nieuwe scheidsrechters bij een club of voor de KNVB willen gaan fluiten. We hebben een ge zamenlijk doel en dat is dat meer wedstrijden beter bezet worden.'' Als de KNVB het scheidsrech- tersbestand weer wil uitbreiden lijken twee zaken dus belangrijk: de drempel om te gaan fluiten moet omlaag en de afstand tussen de bond en de scheidsrechters moet kleiner worden. Matthijs Jobse geeft nog een voorbeeld over het laatste punt. ,,Die afstand tussen de bond en de scheids rechters is echt groter geworden. In het verleden regelde Adrie de Willigen de aanstellingen van de scheidsrechters in Zeeland. Als het bijvoorbeeld Vlissingen-Mid- delburg was, dan wist Adrie wie hij daar wel en niet op kon zetten. Want hij kende iedere scheids rechter, wist waar ze vandaan kwamen en wat hun achtergrond was. Nu komen de aanstellingen uit de computer gerold. Er is nie mand meer die ze even screent. Vroeger hadden we in Middel burg ook een KNVB-kantoor. La ter werd het Breda, nu is het Eind hoven. Zoals ik zei: de afstand is groter geworden. Terwijl veel scheidsrechters graag wat meer contact zouden willen hebben. Als dat verbetert, krijgen we mis schien weer nieuwe aanwas of ko men gestopte scheidsrechters wellicht weer terug.'' GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 Je moet als scheidsrechter, zoals hier in Rijswijk, soms stevig in je schoenen staan. Als je een rode kaart geeft, is de kans groot dat je uitgebreid commentaar krijgt. foto angelo blankespoor Een vergelijking tus sen de start van de seizoenen 1999-2000 en 2021-2022 maakt duidelijk dat vooral in het zondagvoetbal en bij de jeugd het aantal Zeeuwse scheids rechters drastisch is gedaald. In het zater dagvoetbal valt het bij de senioren nog enigszins mee: van 63 scheidsrechters in 1999-2000 naar 45 bij de start van het huidige seizoen. Dat is een daling van 29 pro cent. In het zondagvoetbal is het in ruim 20 jaar tijd van 50 naar 10 scheidsrechters ge gaan, een daling van maar liefst 83 pro cent. Bij de jeugd wa ren er in 1999-2000 nog 74 Zeeuws KN- VB-scheidsrechters; bij de start van dit sei zoen waren er daar nog 15 van over. Dat zijn er 59 minder en betekent een daling van 80 procent. Een regelrecht slagveld. Rijswijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53