Jan Vantoortelboom Quarantaine en twee bomen om me aan te vergapen T In het nieuws Uit het nieuws Nachtmis wordt dagmis of tv-mis 600 cadeaus op weg naar kinderen DEZE WEEK IN Z 4Ontzettend jammer dat het weer niet doorgaat9 w 4We begonnen met één tafel cadeaus' 6SHANNON HEEFT HART AAN POLEN VERPAND 8 DE BOER OP METEEN TECHNEUT/ HOBBYBOER 9 TE KOOP VANWEGE NIEUWE START Uiteindelijk bleek de grootste doos leeg. Grapje van mijn vader Op zondagochtend kocht ik twee kerstbomen, een grote en een kleine, van een gevaccineerde man die herstellende was van corona en er be hoorlijk koortsig van was geweest. Hij trak teerde me, terwijl ik achter hem aan door het slijk baggerde, op het historische feit dat op de lap grond waarop de kerstbomen groeiden er ooit een burcht had ge staan. Tijdens het bewerken van het land had hij allerlei scherven van potten gevonden, en ook een tinnen medail lon dat pelgrims meenamen van bedevaartsoorden zoals Santiago de Compostela. Maar één kerstmis was dat omgekeerd: de godganse dag was ik niet weg te slaan van de cadeaus onder de kerstboom en toen het eindelijk tijd was om ze uit te pakken bleek de grootste doos leeg. Een grapje van mijn vader. Van die doos raakte ik snel af, want de open haard brandde en het vuur was hongerig. Natuurlijk kwam hij daarna met een echt grote doos waarin wel iets leuks zat, want mijn vader was een aardige man. Ik hoop dat de Kerstman dit jaar niet nog een vergissings cadeautje aan de wereld aflevert, al kan het me eigenlijk ook niet veel meer schelen, want ik heb twee kerstbomen om me aan te vergapen. Groot was de verrassing niet bij Wiel Wiertz toen bekend werd dat nachtmissen ook in 2021 niet door mogen gaan. Teleurstelling en be grip zijn des te meer aanwezig bij de pastoor van de drie Zeeuws- Vlaamse parochies. ,,Ontzettend jammer dat, net als vorig jaar, een van de mooiste vieringen van het jaar niet door kan gaan. We staan wel achter de keuze, want we wil len zo veel mogelijk aansluiten op het overheidsbeleid. Her is daarom ook dat we het aantal vieringen beperkt houden om het aantal ver plaatsingen van mensen terug te dringen." De geplande vieringen op eerste en tweede kerstdag gaan wel door, zij het met een beperkt aantal be- zoekers. Wie de diensten wil be zoeken moet zich vooraf registeren om teleurstelling aan de deur te voorkomen. De nachtmis zal overi gens ook niet live online plaatsvin den. Wel is er, in samenwerking met Omroep Hulst, een alternatief voorzien. ,,Samen met het pastorale team van Zeeuws-Vlaanderen ga ik voor. Dit wordt opgenomen en uit gezonden op Omroep Hulst. Op kerstavond is dit om 19.00 en 22.00 uur. Op eerste en tweede kerstdag wordt de uitzending herhaald. Ik ben blij dat we op deze manier toch nog een invulling aan een nachtmis kunnen geven. Ik wil nog even be noemen dat op eerste kerstdag de bisschop van Breda, Jan Liesen, zal preken bij de dienst in Hulst." Wat begon als een proefballonne tje tijdens een werkoverleg groeide de afgelopen weken tot een enorme actie. Vier docenten van de HZ in Vlissingen kwamen met het idee de actie 'Rendier: een cadeau voor ieder kind' op te zet ten. Doel was om Zeeuwse kinde ren die in moeilijke omstandighe den leven, te verrassen met ca deaus. Judith Mollenbrok, werk zaam op de afdeling verpleeg kunde, is geroerd door het succes van de actie. ,,We begonnen met één tafel voor de cadeaus. Al snel moesten we er een tweede bijzet ten. Toen de grote kerstboom op school werd geplaatst, ging het echt ontzettend hard. De actie heeft in totaal meer dan 600 ca- deautjes opgeleverd. Ik vind het prachtig om te zien dat van alle kanten is meegedaan, zowel door docenten, studenten als vanuit de omgeving." In eerste instantie werd door de initiatiefnemers contact gezocht met de voedselbank en jeugdbe scherming. Door het succes van de actie werd de groep gaandeweg steeds groter. ,,We delen onder an dere ook cadeautjes uit in een AZC en twee basisscholen. Los van het feit dat we veel kinderen blij ma ken, vind ik het ook heel mooi dat we het bewustzijn bij veel studen ten over armoede hebben ver groot. We hebben dan ook bewust de samenwerking met de studen ten gezocht." Monstertocht KIEK! P10 12 Lale Gül verlangt naar een gesprek met Pim Fortuyn 13-15 Hoe vrij mag onze mening zijn? 16 Tweede huis verhuren stuit op steeds meer verzet 18 Christenunie wurmt zich weer in een kabinet Diezelfde zondag, in de avond, hoorde ik dat we voor de tweede keer in quarantaine moesten omdat mijn oudste zoon positief testte. Behoorlijk onbeleefd van dat virus om weer zonder kloppen binnen te komen. Maar de kerstbo men stonden er al, met ballen, slingers, lichtjes en piek, dus daar kan ik me wel een quarantaineweekje aan vergapen. Dat deed ik vroeger ook wel, vrijwillig dan: me vergapen aan de kerstboom. Die stond altijd in dezelfde hoek en de lampjes waren niet allemaal wit, maar van alle kleuren. Ook stond er geen piek op de top, maar een ster, rood in het hart, grijs aan de randen. Ik denk dat ik me niet zozeer vergaapte aan de boom, maar eerder aan de stapel cadeau tjes eronder. In elk geval lag ik in de zetel ernaar te staren en te gissen naar de inhoud, hopende dat de Kerstman zich niet vergist had. Want dat was eerder weleens ge beurd, dat die ouwe knar doof leek voor mijn wensen. Twee jaar geleden kreeg de wereld ook een vergissings cadeautje en zei ik tegen mijn vrouw dat de mensheid dat virusje gewoon over zich heen moest laten walsen, de pijn en het verlies maar ne men, net zoals bij een in schattingsfoutje van de Kerstman, en doorgaan. Geen driftbuien krijgen en jezelf niet in je kamer opslui ten, de wereld niet dicht gooien, want dat wordt een refreintje zonder einde. Dat is het nu toch aan het wor den: een open einde. Iets wat ik in de wereld van fictie zeer kan appreciëren, maar in steeds mindere mate in het echte leven. Het uitpakken van dat ongevraagde coronacadeautje duurt een eeuwigheid en de inhoud heeft veel weg van een klapsigaar, de knal moet nog komen. Mijn vader zaliger zei het al: het krijgen van iets duurt minder lang dan er vanaf geraken. ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50