Raadsel waarom vrouw 10.000pillen verduisterde Mediterrane kostganger lokt kijkers Instellingen geschokt over gedrag zorgmedewerker Amersfoort op de vingers getikt over graf-seance Kerst 2021 3 Meer dan 10.000 pillen van broze senioren stak een zorgmedewerker (32) uit Maassluis heimelijk in haar zak. Niemand die het begrijpt. Jarenlang onthield ze ruim 140 cliënten van een zorgorganisatie in Delft en acht bejaarde patiënten in Den Haag medicatie. In plaats daarvan nam ze de pillen mee naar huis en verstopte ze in tassen. Nie mand weet wat haar drijfveer was. De vrouw houdt tijdens verhoren de kaken nog strak op elkaar als ge vraagd wordt wat haar bezielde. Het Openbaar Ministerie bracht de zaak donderdag naar buiten. De medicijnen werden eind 2019 aan getroffen in een opslagruimte van een bekende van de verdachte. De vrouw had haar gevraagd om de tassen vanwege een verhuizing op te slaan. Toen die ontdekte wat er in de tassen zat, stapte zij naar zorgorga nisatie Pieter van Foreest in Delft, waar de verdachte jarenlang had gewerkt. Die deed direct aangifte. In het strafrechtelijk onderzoek dat volgde, werd bij de vrouw een huiszoeking verricht. Ook hierbij werd medicatie aangetroffen van locatie Bieslandhof van de zorgor ganisatie en van woonzorgcen trum Dekkersduin in Den Haag. Het gaat volgens justitie om meer dan 10.000 pillen: vooral an tidepressiva, maar ook veel ontste kingsremmers, antipsychotica, an- ti-epileptica, diabetesmedicatie, Parkinsonmedicatie, hartmedica- tie, bloeddrukverlagers, bloedver- dunners en pijnstillers. Kwetsbaar Justitie kwalificeert de verdachte als 'een kwetsbaar persoon'. Zoals het er nu uitziet, heeft er in ieder geval geen gouden handel plaats gevonden met de gestolen pillen. Wat de drijfveer van de vrouw dan wel was, blijft voor het Openbaar Ministerie vooralsnog een raadsel. De verdachte is aangehouden en verhoord. Zij geeft toe de medicij nen te hebben achtergehouden, tussen maart 2011 en maart 2018 bij de zorgorganisatie in Delft en tus sen april 2018 en juli 2019 bij de Haagse organisatie Florence, waar Dekkersduin onder valt. De voorlopige verdenking luidt onder meer opzettelijke benade ling van de gezondheid. Na ver hoor is de verdachte weer op vrije voeten gesteld. Haar advocaat Hen drik Sytema liet weten niet op de zaak te reageren. Woonzorgcen- trum Dekkersduin, onderdeel van zorgkoepel Florence in Den Haag, is diep geschokt. De vrouw is vol gens een woordvoerder op staande voet ontslagen toen het onderzoek ging rollen. De zorgmedewerker werkte op dat moment nog maar kort in Dek kersduin op een afdeling met acht kwetsbare cliënten. Niemand voelde argwaan bij de vrouw die juist te boek stond als ervaren kracht. ,,We hadden niet eerder bij haar een nietpluisgevoel. Ik hoor niet anders dan dat het een fijne collega was. Ze functioneerde ge woon. Ze was bevoegd. Ze was be kwaam. Ze had trainingen gevolgd. Het plaatje klopte", aldus de woordvoerder. De realiteit was ondertussen an ders. ,,We vermoeden dat ze deed alsof ze de cliënten pillen gaf, maar ze in werkelijkheid in haar zak stak." Daarbij zijn controlemecha- nismes omzeild. ,,Medicatieveilig- Ze functioneerde gewoon. Ze was bevoegd. Ze was bekwaam heid hebben we hoog in het vaan del. Dat dit gebeuren kon, ondanks alle protocollen en checks is schok kend." De apotheker maakt voor Dek kersduin de doosjes pillen en zak jes voor cliënten op maat. Dat ge beurt volgens het vierogenprin- cipe. Op de afdeling in het tehuis, is er daarna conform de richtlijnen één persoon verantwoordelijk voor het geven van de medicijnen. Deze medewerker handelt op dat moment alleen, zonder extra paar ogen van een collega. Verbijsterd Ook in Delft is volgens de richtlij nen gewerkt. En toch ging het mis. De instelling is verbijsterd. ,,Pieter van Foreest is zeer geschrokken en heeft aangifte gedaan." Justitie gaat de medische dos siers tegen het licht houden van zes cliënten van de zorginstelling in Delft. Het gaat om cliënten die een aanzienlijk risico hebben gelo pen op ernstige gezondheids schade of lijden. Vijf van deze zes cliënten zijn inmiddels overleden. ,,Het gaat om oude mensen die om hun broze gezondheid opgeno men zijn geweest in de instelling", aldus justitie. De medische dos siers van de andere getroffenen vraagt het OM niet op. Die zijn niet ernstig benadeeld. Het college van burgemeester en wethouders doet er goed aan vast te stellen welke activiteiten op Rust hof passend zijn, hoe verzoeken voor bijeenkomsten in de toekomst worden afgehandeld en wie daarbij betrokken moet zijn. Dat stelt de Nationale ombuds man in een rapport dat gisteren is verschenen over de commotie die is ontstaan over een paranormaal on derzoek op de begraafplaats. Zes mensen zochten daar in september contact met 'spirituele energieën' van overledenen. De zaak kwam aan het licht toen de vader van een overleden kind een achtergelaten videocamera vond met daarop filmbeelden van de bijeenkomst. De directeur van Rusthof, die toe stemming gaf, is begin deze maand op non-actief gesteld. Nabestaan den van 42 overledenen op de be graafplaats hebben begin deze maand aangifte gedaan van graf schennis. De Nationale ombudsman zegt wel dat hij 'de emoties en de gevoe lens van verdriet, onmacht en woede' van nabestaanden goed kan voorstellen. De conclusies van de ombuds man zijn 'hard binnengekomen' bij het college, laat burgemeester Lucas Bolsius weten. ,,Wat ons nog het meeste raakt is dat wij het contact met nabestaanden, en met name ouders, zijn verloren. Dit spijt ons zeer." Oproep kerstwens GO ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 KINDERDIJK FOTO'S JEFFREY GROENEWEG Ingrid de Groot Marlies van Leeuwen Maassluis - Zegsman Dekkersduin Amersfoort heeft niet goed ge handeld door zomaar toestem ming te geven voor een paranor maal onderzoek op begraaf plaats Rusthof. Er is onvol doende begrip geweest voor wat het toestaan van zo'n onder zoek kan betekenen voor nabe staanden. ANP Amersfoort Wie wenst u dit jaar in het bijzonder fijne kerstdagen? En waarom? De mooiste inzendingen krijgen op 24 december een speciale plek in de krant of op de site. Reacties, graag in maximaal 75 woorden, kunt u sturen naar: oproep@dpgmedia.nl Een beetje vogelaar laat zo'n kans land kwamen ze naar het natuurgebied. Want natuurljk niet lopen. De tweet van 'boswachter Jonathan' dat er bij Kin derdijk een purperkoet was gesigna leerd, zette het wereldje van vogel- spotters in rep en roer. Vanuit heel het purperkoeten zijn standvogels die alleen voor komen in Spanje, Portugal en op Sardinië. In Nederland is de soort niet eerder in het wild waargenomen. ,,Heerlijk kleurrijke verrassing op zo'n grauwe dag'', aldus de boswachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3