Sophie en Charlotte zijn de Zeeuwse Oesterzusjes c De Top2000: hoe stemde Zeeland? 8 Vlissingen Danny Vera moest dit jaar de koppositie in de Top 2000 teruggeven aan Queen. Toch staat hij in de meeste gemeenten nog altijd bovenaan. Peter R. de Vries-effect ook hier zichtbaar A Whiter Shade of Pale van Procol Harum, het favoriete nummer van de vermoorde Peter R. de Vries, klimt dit jaar naar de derde plaats in de Top 2000. Vooral in de kop van Noord-Holland is het popu lair. In Zeeland staat het bijna overal in de top-10, behalve in Veere. Ook Radar Love van Golden Earring, dit jaar sterk gestegen na het noodgedwongen afscheid van de band, staat in bijna alle Zeeuwse gemeenten hoog. Rond Den Haag is het dit jaar zelfs het favoriete nummer. Aan de kust vooral populair... aan de kust Aan de kust van Blnf is landelijk te vinden op de 435ste plaats, maar in drie Zeeuwse gemeenten staat het in de top-10: Schouwen-Duive- land, Veere en Vlissingen. En in derdaad, die liggen allemaal aan de kust. Zoutelande, de grote hit van Blnf met Geike Arnaert, staat in de gemeente Veere (waar Zoutelande onder valt) het hoogst: op de acht ste plaats. Geen Nederlandstalig in Terneuzen In elf Zeeuwse gemeenten staat Oceaan van Racoon bij de boven ste tien nummers. In Goes, thuis haven van de band, zelfs op de derde plaats. Alleen Reimerswaal en Terneuzen houden Oceaan bui tenboord. Ook Avond van Boude- wijn de Groot haalt de Terneu- zense top-10 niet. Daardoor is het de enige Zeeuwse gemeente zon der Nederlandstalig nummer in de bovenste regionen. C Metallica staat zelfs met twee nummers in de top-10 van Reimerswaal: Nothing Else Matters en One Noord-Beveland negeert de pianoman Piano Man van Billy Joel is na Rol ler Coaster en Bohemian Rhapsody het populairste nummer in Zeel and. Maar niet op Noord-Beveland. In de andere twaalf gemeenten staat het nummer hoog, maar op Noord-Beveland haalt het niet eens de top-10. Daar is men meer gecharmeerd van bijvoorbeeld Child in Time van Deep Purple. Reimerswaal heeft iets met Metallica Niet één maar zelfs twee num mers van Metallica staan in de top- 10 van Reimerswaal: Nothing Else Matters en One. Ook Guns N' Ro ses (met November Rain) doet het er bovengemiddeld goed. Andere nummers die in enkele gemeen ten opvallend sterk scoren: Fix You van Coldplay (Tholen en Veere), The River van Bruce Springsteen (Borsele en Sluis) en The Sound of Silence van Disturbed (Tholen). Vorig jaar was er geen twijfel over mogelijk: heel Nederland was massaal gevallen voor Roller Coaster. In 87 procent van de gemeenten oogstte het nummer de meeste stemmen bij de Top 2000. Dit jaar was de strijd een stuk spannender. Organisator NPO Radio 2 laat zich niet uit over het aantal uitge brachte stemmen. Wel is per ge meente te zien wat de populairste nummers zijn. Het beeld is opval lend, blijkt uit een inventarisatie van Top2000Statistieken. nl: vooral het zuiden (Zeeland, Noord-Brabant) en het oosten (Achterhoek, Drenthe, Gronin gen) kozen voor Roller Coaster, de rest van het land voor Bohemian Rhapsody van Queen. In 178 van de 352 gemeenten ga ven de stemmers de voorkeur aan Danny Vera. In 134 gemeenten eindigde Queen bovenaan. Toch heroverde Bohemian Rhapsody de koppositie, vooral doordat de rock opera het in de grote steden vaak beter deed. Van de tien grootste gemeenten in het land, sleepte Queen er acht in de wacht. Wat valt nog meer op? Roller Coaster wint afgetekend in Zeeland In heel Zeeland is Danny Vera met afstand bovenaan geëindigd. In alle dertien gemeenten koos tus sen de 26 en 30 procent van de stemmers voor Roller Coaster. Bo hemian Rhapsody kwam niet ver der dan ongeveer de helft: van 12 procent in de gemeente Veere tot 17 procent in Hulst en Reimers- waal. Het zal ergens in hun tienerjaren geweest dat ze op vakantie in Frankrijk voor het eerst het genot van een verse oester mochten erva ren. Nu, zo'n tien jaar later, hebben Sophie (27) en Charlotte (26) Sponselee zich ten doel gesteld zo veel mogelijk mensen enthousiast te maken voor oesters. In november van dit jaar zijn de zussen uit Kloosterzande gestart met hun bedrijf De Zeeuwse Oes terzusjes. Charlotte: ,,We hebben allebei al jaren een passie voor gast vrijheid. Het idee om samen een bedrijfje in die richting te begin nen, is er dan ook al lang. Het idee om iets met de oester te gaan doen is een jaar of drie geleden ontstaan. Omdat we toen nog studeerden, durfden we de stap niet te zetten. Sinds vorig jaar zijn we allebei afge studeerd. Of we ook een opleiding in de horecarichting gedaan heb ben? Nee, totaal niet eigenlijk, haha. Ik heb een master in sociologie ge daan en Sophie is afgestudeerd in communicatie. Toch hebben we al lebei al zo'n tien jaar ervaring in de Je moet er op kauwen om de smaken het best tot hun recht te laten komen horeca." Het originele idee van de Zeeuwse Oesterzusjes was zich vooral te richten op feesten en par tijen, waar de zussen oesters open steken en serveren. Door de corona- regels werd al snel de switch ge maakt naar proeverijen en work- shops. Sophie: ,,We hebben ons al lebei goed verdiept in de oester en we weten waar we het over hebben. Voor de start zijn we een maand of zeven bezig geweest met voorberei den. Het meest hebben we geleerd van verschillende bezoekjes aan Yerseke, waar we afspraken met le veranciers en gidsen. We wonen nu allebei in Breda, maar we zijn echte Zeeuwen. We hebben er dan ook bewust voor gekozen om alleen met Zeeuwse oesters te werken. We zijn trots op onze afkomst en willen dit graag uitdragen. We sluiten ook niet uit dat we weer terug naar Zee land komen." In de korte periode van het be staan van hun bedrijf hebben de zussen al een paar leuke opdrach ten mogen doen. Van een diner voor een groep vrouwen in Breda tot een proeverij in samenwerking met een champagne-leverancier in Amsterdam. Charlotte: ,,We probe ren de mensen te stimuleren de oester puur te eten. Dat is ook het mooie aan het product, het heeft ei genlijk geen toevoeging nodig. Als je de oester puur eet, proef je ook pas goed hoe verschillend oester soorten kunnen zijn. Veel mensen slikken oesters gelijk door, maar dat is niet de bedoeling. Je moet er echt op kauwen om de smaken het best tot hun recht te laten komen." ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Roller Coaster hier wel aan kop Rolf Bosboom Danny Vera zingt zijn nummer Roller Coaster in het Top 2000-café. foto anp KLOOSTERZANDE Sophie en Charlotte Sponselee gaan sinds kort door het leven als de Zeeuwse Oesterzusjes. De naam verraadt het al: de uit Kloosterzande afkomstige zus sen hebben besloten een deel van hun leven aan 'het geschenk van de zee' te wijden. - Charlotte Sponselee - Bas Dingenouts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36