De drie wijzen op 1,5 meter afstand DEC s Heineken kan er niet om lachen I 2021 2 mmm COLUMN Maikel Harte Thuis mag ik af en toe graag de boel een beetje proberen op te ruien en dat lukt de laatste dagen vrij aardig. Het onderwerp is dit keer de kerststal die bij de kerstboom staat. Het is een relikwie uit het verleden van mijn vrouw en ik zag de nieuwe coronamaatregelen als een mooie aanleiding om dat ding dit jaar uit de woon kamer te weren. Zo'n kerststal is immers een soort van ba byborrel en die mag je nu niet houden. Hierop kreeg ik uiteraard te horen dat het maar poppetjes zijn en geen echte mensen. Ik gaf aan dat we met onze tijd mee moesten gaan en ons aan de actuele situatie moesten aanpassen. Zo werd het toch nog interes sant, want de reactie was dat een stal eigen lijk een soort van buiten is. ,,Dat dachten ze bij dat feestje van Amalia ook", zei ik. ,,Als een tent buiten is, is een stal dat ook." Ove rigens had Rutte best wel wat steviger mo gen reageren. Niet eens zozeer richting Amalia, maar vooral richting haar ouders. Kom op zeg, je gaat als staatshoofd toch niet de randjes opzoeken. Mijn kinderen wil len ook van alles, maar helaas kan er op dit moment veel Watde niet. kerststal betreft hebben ze thuis hun zin gehad, die staat er Ik heb echt met de jeugd van doen. Ik zag laatst een straatinterviewtje met een kerel van een jaar of twintig en die zei het pak kend: „Vroeger was alles beter, tenzij jongeren aangeven het zwaar te hebben, want dan was vroeger alles zwaarder en moeten jongeren niet zo klagen." Zo gezegd in deze krant Ze kon het bijna niet geloven, maar het stond toch echt op het bierkratje, precies daar waar het logo zou moeten staan: geen HEINEKEN, maar HOLLEEDER. ,,Die is voor mij", zei Pamela Uijtde willigen uit Terneuzen tegen de medewerkster van de Sligro. ,,Ik stond een beetje bij de kassa te pra ten, mijn ogen dwaalden over die muur van Heineken-kratten en op eens zie ik het", vertelt de Terneu- zense danslerares van Kidzmove. Bij de biermuur ontstaat al snel een opstootje. ,,Bizar. De bedrijfsleider, klanten, medewerkers, allemaal ongelovig kijken en voelen aan dat krat. Was het echt? Nou, het kwam rechtstreeks van de fabriek, volgens mij. Er zat nog een ordersticker half overheen geplakt." Dat was woensdag. Die avond postte zij een foto op Facebook en een filmpje op haar Instagram-ac- count Moedervdbuurt, waarop ze als vlogger filmpjes deelt. Op Face- book stromen de eerste aanbiedin gen snel binnen: 50, 100, 375 euro ('wel met biertjes erin'). Maar Hei neken is er als de kippen bij. Uijtdewilligen: ,,Donderdagmor- gen hing de brouwerij aan de tele foon. Blijkbaar namen ze het hoog op, want woensdagavond hebben ze nog een online meeting gehad! De post moest van Instagram en Fa- cebook af, ze wilden het krat direct terug. De lege flessen mocht ik houden en ik zou nog een goedma- kertje krijgen. Dat krat konden ze krijgen, maar de posts heb ik laten staan. Als ze het uit de media wil den houden, waren ze mooi te laat. Hart van Nederland had het al op gepikt en een cameraploeg sturen als Heineken het krat kwam halen." Zo ver komt het niet. Vrijdag krijgt Heineken - na een paar tele foontjes van de pers - opeens haast. ,,Ze zijn al geweest", meldt Uijtde- willigen kort na de middag. ,,Er e~ kwam een busje aan, met een rot- vaart. Daar kwam een man uit ren nen, roepend: 'Waar is bier?' Dus ik haal dat krat, hij kijkt er niet-begrij- pend naar: 'Wat moet ik mee? Hij snapte er duidelijk niks van. Het krat is nu terug naar Heineken, mét flesjes. Dat is alles bij elkaar toch 17 euro. En nee, een goedmakertje zat er niet bij", verzucht ze. Woordvoerder Lisa van der Heijden van Heineken laat weten dat het krat nauwkeurig onder zocht wordt om te achterhalen wie de dader is. Uijtdewilligen: ,,Ik zei nog: waarschijnlijk is het gewoon een grap van iemand in de fabriek. 'Nou, de familie Heineken vindt het niet grappig', antwoordde de woordvoerder. Ze zien er de humor echt niet van in." Ontvoerder Dat kan kloppen. Holleeder was in 1983 één van de ontvoerders van biermagnaat Freddy Heineken. ,,Dit is een heel gevoelig onderwerp voor Heineken. Wij zien die naam niet graag op onze kratten", aldus woordvoerder Van der Heijden. Volgens haar is het zeer onwaar schijnlijk dat het krat zo uit de brouwerij gekomen is. ,,Alle kratten gaan door scans. Het is bijna niet mogelijk dat dit aan onze veilig heidssystemen ontsnapt is." Blijft de vraag of Uijtdewilligen ook 'nee' had mogen zeggen tegen Heineken, toen die het krat opeiste. Jurry Teunissen van Vakcentrum Bedrijfsadvies: ,,Het systeem van brouwers werkt doorgaans als volgt. De brouwer geeft het krat in bruikleen. Eerst aan de winkel, dan aan de consument. De consument koopt de inhoud van het krat uit de winkel en betaalt statiegeld - een waarborgsom - voor het krat, zodat deze reden heeft om het krat te re tourneren. Dan is geen sprake van eigendomsoverdracht." Conclusie: het krat is en blijft eigendom van Heineken. De brouwer kan zomaar aan je deur komen om zijn kratjes op te eisen. Maar dan moet hij wél het statiegeld teruggeven. Toos Henk Bibliotheken helpen met boosterprik De Zeeuwse bibliotheken gaan mensen helpen die moeite heb ben om een afspraak te maken voor een boosterprik. Duizenden Zeeuwen krijgen een uitnodiging om een af spraak te maken voor een extra coronavaccinatie, de booster- prik. Iedereen die het maken van een online-afspraak lastig vindt, kan op openingstijden terecht bij een bibliotheek in de regio. Mensen moeten dan hun DigiD-gegevens (gebruikers naam en wachtwoord) en de mobiele telefoon meenemen. hun zin gehad, die staat er. Ik heb nog geop perd om hem van de zomer neer te zetten als de coronastorm is gaan liggen en je weer meer bezoek aan huis mag ontvangen, maar dat vonden ze belachelijk. Een kerststal in juli? ,,Dan doe je het zonder Jezus", zei ik, ,,en dan doe je net alsof het een genderre- vealparty is of een babyshower of wat ze te genwoordig ook allemaal verzinnen." Hoon gelach viel me te deel: zes maanden voor het jaar nul bestonden er zulke party's nog niet. Uiteindelijk zijn we toch tot een compro mis gekomen. Ik heb kleine stukjes tape op de vloer geplakt waarachter de drie wijzen op ander halve meter afstand staan te wachten voor ze binnen gaan. Aan de ingang hangt een bordje: maximaal vier perso nen en nu zoek ik nog een miniatuur zeeppompje: heeft iemand die toevallig? NEDERLANDS DATACENTER FACEBOOK VERBRUIKT EVENVEEL STROOM ALS DE NS ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO DUITSERS BLIJVEN WEG ,,We overwegen om dit jaar rond de jaar wisseling ook dicht te gaan." - Jolinda Lievense, Charleys Boutique Hotel CZEELAND1 MOOI GRIJS IS NIET LELIJK ,,Kies een stijl waar je je pret tig bij voelt, maar verstop je niet!" - Petra van Bremen CZEELAND4 Terneuzense vindt Holleeder-krat Ondine van der Vleuten Terneuzen Pamela Uijtdewilligen uit Terneuzen met het Holleeder-krat. FOTO KELLY THANS Heineken krat verkocht als Holleeder krat Paul Kusters MIDDELBURG scheurkalender 2 KALENDERS Wat de kerststal betreft hebben ze thuis paul kusters Eentje voor jezelf en één cadeau! Bestel op pzc.nl/ToosenHenk f&jj FACEBOOK U6T ER WEER UIT Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2