18 Anna van der Breggen (31) stopte in 2021 met wielrennen en winnen. Een gesprek over succes, roem, doen waar je gelukkig van wordt en haar mooiste jaren op de fiets, toen ze nog niet won. ,,Bij mijn eerste ploegje verdiende ik 200 euro per maand. Onkostenvergoeding. Daar was ik al blij mee.'' TERUGKIJKEN OP HET JAAR WAT EEN VERHALEN! e parkeerplaats voor de nieuwe hoekwoning biedt een inkijkje in de toekomst van Anna van der Breggen. Twee ploegleiderswa gens naast elkaar. De rood-paarse, in de kleuren van SD Worx, is van haar. De geel-zwarte is van haar man Sierk-Jan de Haan, coach bij Jumbo- Visma en jarenlang haar trainer. Bin nen aan de eettafel - koffie gezet, taart aangesneden - blijkt dat haar fiets in het leven van Van der Breg- gen meer en meer naar de achter grond verdwijnt. Wanneer ze voor het laatst gefietst heeft? „Vorige week ergens, een mountainbikeritje van twee uurtjes in Staphorst. Ik fiets nog wel, maar weinig. Met mooi weer. Ik loop veel hard nu.'' Op 25 oktober kwam Van der Breg- gen, die de laatste vijf jaar het vrou- wenwielrennen in een wurggreep had, in Leuven voor de laatste keer over de finish. Als 89ste op het WK. De laatste maanden van haar carrière verkeerde ze in een ongekende vorm crisis. Wat haar mankeerde? Ze weet het nog altijd niet en de noodzaak antwoord te krijgen ontbreekt. ,,Ik hoefde niet te winnen, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat je achteruit rijdt. Ik denk niet dat ik ooit het antwoord krijg. Als ik weer goed zou willen worden, dan zou ik willen weten wat het was.'' Zodoende deden haar laatste maanden op de fiets zonderling aan. Van der Breggen had patent op zeges, meer dan 60 in totaal. Olympisch kampioen in 2016, wereldkampioen in 2018 en dubbel wereldkampioen in 2020 (weg en tijdrit). Ze begon haar laatste seizoen in stijl met een zege in Omloop Het Nieuwsblad, won voor de zevende maal Waalse Pijl ('Ik hoop dat nooit meer iemand zeven keer wint. Dat zou toch leuk zijn.') en voor de vierde keer de Giro Rosa. Maar na de Olympische Spelen in Tokio was ze geen schim meer van zichzelf. In de Vuelta ondervond Van der Breggen zelf eens hoe het overgrote deel van het vrouwenpeloton zich voelt als vooraan om de prijzen wordt gestreden. ,,Ik had altijd het idee als meiden vroeg gelost werden, dat het een soort van eigen keuze was. Ik dacht altijd: als je echt wil, dan kom je daar wel. Toen ik overkwam naar de elite werd ik ook gelost, maar ik Ineens ging het niet meer Ik dacht altijd: vroeg gelost worden, dat is een soort eigen keuze had nog nooit zo in groepen erachter gefietst. Dat alle auto's voorbijko men. Ik heb nog meer geleerd, dat als je lichaam niet meewerkt het ge woon klaar is.'' ,,Ik sport nog gewoon. Twee keer per week hardlopen, nog één of twee keer fietsen en een keertje pilates. Natuurlijk moet je altijd aftrainen, maar ik wil juist even géén schema hebben. Straks ga ik als ploegleider mee op trainingskamp en ga ik ge woon weer elke dag fietsen met die meiden.'' ,,Ho ho, hoor eens even. In het wiel kom ik best een eind. Ja, als Demi straks volle bak gaat, oké. Maar dat doet ze niet in december. Wij gaan gewoon drie uurtjes fietsen. En ja, dat laatste uurtje zal dan niet lekker voelen.'' ,,Ik heb wel een mooi WK gehad. Die laatste ronden in Leuven waren heel bijzonder. Normaal rij ik een WK ge focust vooraan, voor de overwinning. Nu deed dat er niet toe. Ik was gelost en reed met een groep meiden. Ge woon een praatje maken. Op de mo menten dat we bij het publiek reden, hoorde ik persoonlijke bedankjes. Mensen die een beetje afscheid na men. Heel bijzonder. Qua afscheid was dit geweldig, een kippenvel-mo mentje. Ik besefte ontzettend goed dat dit m'n laatste rondjes waren.'' ,,Dat werd wel duidelijker dan het al was, ja. Niet alleen van de mensen aan de kant. Ook van de meiden in de groep waarin ik fietste. Die kwamen naast me rijden en zeiden: 'laatste wedstrijd. Bedankt. Je was een voor beeld voor mij.' Normaal vertel je zo iets niet aan elkaar. Nu maakte het niet meer uit. Ik ging weg.'' ,,Het zijn kleine stapjes die je zet. In 2012 werd ik negende in de Ronde van Vlaanderen. Voor mij voelde dat als een zege. Of later dat jaar in GP de Plouay, waar ik vierde werd. Ik zat in de kopgroep met Marianne Vos en Evelyn Stevens, die kwam daarna naar me toe. Ik dacht: ik krijg een klap op m'n bek of zo. Ze wist niet wie ik was, kon me er niet afrijden en vroeg: 'who the fuck are you?' En daarna met een lach: 'amazing race!' Ik had het gevoel: heb ik dat gedaan?! Dat is fantastisch. Uiteindelijk is dat een van de mooiste periodes van je carrière. Je verbaast jezelf en alle an deren alleen maar. Je bouwt zelfver trouwen op en gaat meer willen.'' ,,Ik had een tijdlang al veel vierde of tweede plekken. Te veel. Ik denk dat het op de Olympische Spelen van 2016 in Rio de goede kant op is geval len. Vanaf toen was ik net even wat sterker en kon ik ze wel winnen. Fy siek groeit samen met mentaal. Eerst ben je al blij dat je bij de top 5 zit, dan wil je dat podium op, dan winnen. Je mindset verandert en dan kun je een stapje extra doen, dan lukt het wel een keer. Je zelfvertrouwen groeit.'' ,,Als de verwachtingen er niet zijn, is het alleen maar positief als dingen lukken. Dat is de fase waar ik het net over had. Dat is geluk. Voor een échte topsporter is dat er niet meer. Want jij weet dat je het kan, iedereen om je heen weet dat je het kan. Dus als je het niet doet, is dat een teleurstelling. In 2018 wilde ik ook zelf wereldkam pioen worden, de verwachtingen ho ren er dan bij. Als je daar niet mee om kan gaan, word je geen topsporter. Het is een cliché: maar aan de top blijven, dat is lastig. Dat is misschien wel het moeilijkste geweest. Daarom noemde ik die periode dat je telkens beter wordt de mooiste.'' ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO De sportredactie brengt deze periode de mooiste eindejaars verhalen, vandaag een interview met Anna van der Breggen. Zie ook de video op de site van deze krant. 'Hoe ik straks herinnerd Tekst Daan Hakkenberg ANNA VAN DER BREGGEN Anna van der Breg gen won de afgelo pen jaren wel zo'n beetje alles wat er maar te winnen viel. Olympische Spelen, WK's, klassiekers, het kon niet op. Maar na de Spelen van Tokio van dit jaar had ze een on gekende vormcrisis. Ineens wist ze ook hoe het is om ach ter in een peloton te fietsen. Ze kan de terugval nog altijd niet verklaren, maar dat hoeft ook niet per se, want ze is nu toch gestopt. Bovendien: het doet niks af aan haar overvolle prijzen- kast en al die mooie herinneringen. - Anna van der Breggen Moet jij eigenlijk aftrainen? Maar ongetraind ga jij toch Demi Vollering bergop niet bijhouden? Op de Olympische Spelen ging in de wegrit veel mis bij de Nederlandse vrouwenploeg. Op het WK ook. Maar hoe was dat WK voor jou? Realiseerde je je op dat moment daardoor ook wat een grote sport vrouw je bent geweest? G Anna van der Breggen in standje relax. ,,Ik wil nu juist even géén schema hebben.' Links: wéér winst in de Waalse Pijl, ditmaal in 2019. FOTO'S PIM RAS, ANP Wanneer in je carrière bedacht jij voor het eerst: ik behoor misschien wel tot de besten van de wereld? En wanneer transformeerde je van steengoed naar een veelwinnares? Na die Spelen kwamen ook de hoge verwachtingen. Buiten dat je zelf veel won, liet je an deren winnen. Marianne Vos op het WK van 2012 en 2013, Demi Volle ring afgelopen jaar in Luik-Bastena ken-Luik en het beste voorbeeld is misschien nog wel Chantal Blaak in de Ronde van Vlaanderen in 2020. In je regenboogtrui haalde je Anne- Qcetss dolmans^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18