De Klassieker der kale trainers O c Vrijgevig Ajax kan zich tegen Feyenoord geen 16 [ess* Feyenoord is er verrassend in geslaagd om Ajax tot de helft van de competitie bij te benen. In de Klassieker willen de Rotterdammers over de rivaal heen, volgens de nieuwe huisstijl: afjagen en domineren. COLUMN Sjoerd Mossou t m Vroeger waren trainers zelden kaal. Als ze het al dreigden te worden, lieten ze het overgebleven haar rondom de oren strate gisch lang groeien, bedoeld om de opgespaarde lok in één vloeiende beweging over het kale voor hoofd te kammen. Deze legendarische 'coupe overkam' was be doeld om kaalheid te camoufleren, maar had een tegenovergesteld effect. Dick Advocaat leek er eer der ouder door dan jonger. Doordat de overkam niet kon bestaan zonder een stevige toef glim mende Kruidvat-gel, kreeg de kalende man onbe doeld iets smoezeligs. Verstandiger was het vaak om kaalheid te verzil veren als een symbool van senioriteit. Toen Arrigo Sacchi in 1989 de Europacup 1 won met AC Milan, was hij pas net 43. Maar juist dankzij zijn vanzelf sprekende kaalheid zag hij eruit als een Italiaanse maarschalk van op z'n minst 62. Komende zondag wordt in de Kuip voor het eerst een Klassieker gespeeld met kale trainers. Een primeur die de Johan Cruijff Arena al eerder had - Erik ten Hag - Jaap Stam (4-0) in 2019 - maar wel met een kanttekening: Arne Slot is nog een stuk kaler dan Jaap Stam. Slot is met afstand de kaalste Feyenoord-trainer aller tijden, wat automa tisch betekent dat dit de kaalste Klassieker ooit gaat worden, met kale tribunes bovendien. Anno 2021 is kaalheid dui delijk een aanbeveling on der voetbaltrainers. Over de kaalheid van mannen be staan veel onderzoekjes, vaak flutexperimenten, maar een zekere professor Albert Mannes van de Wharton School of Business vatte het ooit bondig samen. Kale mannen lijken niet alleen ouder, ze ogen volgens Mannes' onderzoek ook 'groter, man nelijker en dominanter'. Typische leiders, kortom. Bij Ajax zijn ze daar al langer achter. Sinds 2016 stelde de Amsterdamse clubleiding nog uitslui tend kale trainers aan: Peter Bosz, Marcel Keizer en Erik ten Hag. Drie op een rij, zeer waarschijnlijk een wereldrecord. De fetisj van Ajax voor kale mannen gaat zó ver dat ook assistent-trainers en beloftencoaches kaler zijn dan ooit tevoren. Van Winston Bogarde tot Alfred Schreuder, van Jaap Stam tot Mitchel van der Gaag: buiten een verhoogd salarisplafond is kaalheid inmiddels een wezenlijk onderdeel van het Amsterdamse beleid geworden. (Als ik Feyen- oord-supporter was, zou ik mijn hart vasthouden als Ten Hag straks vertrekt.) Een gedegen wetenschappelijk onderzoek ont breekt nog, maar feit is dat vrijwel alle belofte volle Nederlandse trainers (grofweg onder de 60 jaar) hartstikke kaal zijn. Bosz, Ten Hag, Slot: de KNVB hoeft straks alleen nog maar te bepalen hoe kaal de nieuwe bondscoach precies moet wor den. In omgekeerde richting zie je een vergelijkbare tendens. Sinds Frank de Boer besloot tot haar- implantaten, op advies van Ronald, raakte zijn trainerscarrière prompt in het slop. Phillip Cocu? Aardige vent, maar bij lange na niet kaal genoeg. Danny Blind was geen succesvolle bondscoach, maar als hij zijn nakende kaalheid destijds in volle glorie had aanvaard, had ik het allemaal nog moe ten zien. Sinds 2016 stelde Ajax louter kale trainers aan FORMULE 1 Max kan al verlengen Nijkamp blij met Sparta Dat Feyenoord dit seizoen zeer op timistisch toeleeft naar een Klassie ker; dat feit op zich is al opvallend. De achterstand op Aj ax was de afge lopen jaren aan het einde van de rit immers vaak gigantisch. Feyenoord had in de zomer weer eens nauwe lijks een euro te besteden en tot overmaat van ramp haalde Ajax voor een habbekrats ook nog eens topscorer en aanvoerder Steven Berghuis weg uit de Kuip. Toch haalde Arne Slot gisteren in de Kuip zijn schouders op toen hem werd gevraagd ofAjax op elke posi tie een kwalitatief betere speler heeft staan dan zijn Feyenoord, al negen competitieduels ongeslagen. ,,Vraag me dat nog eens na de wed strijd'', zei Slot. De trainer ging ook niet mee met de mening van aan vallende middenvelder Guus Til, die vond dat Feyenoord wel een kans heeft om te winnen, maar morgen toch de underdog is. ,,We staan na zestien wedstrijden toch op hetzelfde aantal punten?'', vond Slot. Omarmd Het vertrouwen van de trainer komt natuurlijk ergens vandaan. Er is onder zijn leiding in rap tempo iets ontstaan in de Kuip. Zijn offen sieve aanpak wordt liefdevol om armd door de aanhang én de spe lersgroep. Marcus Pedersen, Gernot Trauner, Fredrik Aursnes en super sub Cyriel Dessers kostten nauwe lijks geld, maar blijken regelrechte versterkingen. Spits Bryan Linssen heeft zichzelf zomaar opeens ge transformeerd tot topscorer van de eredivisie en al die telefoontjes van Slot naar Guus Til bleken goud waard, want het loopwonder is in derdaad een cruciale schakel ge worden in Feyenoords afjagen van de tegenstander. Maar dat afjagen, is dat tegen Ajax nou dé methode om iets te berei ken? Ook nog eens tegen het sterk ste Ajax in tijden, volgens Slot, die Feyenoord m m Ajax dit elftal bijvoorbeeld beter vindt dan de ploeg met Andre Onana, Ha kim Ziyech, Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong. ,,Omdat Ajax zich sinds die tijd heeft kunnen door ontwikkelen onder Erik ten Hag'', stelt de Feyenoord-coach. De ploeg met Onana, Ziyech, De Ligt en De Jong verloor in 2019 ook gewoon van AZ (1-0) én Feyenoord (6-2). De Rotterdammers, met des tijds Giovanni van Bronckhorst aan het roer, zakten destijds in om na elke balverovering op volle snelheid de diepte te zoeken. ,,Maar wij gaan zondag proberen te domineren'', zegt Slot. ,,Als we toch achteruit moeten, komt dat puur door de kracht van de tegenstander.'' En die is bekend. Zeker bij Feyen- oord. De Rotterdammers wonnen immers slechts drie van de laatste 36 Klassiekers in alle competities. De 4-2 op 29 januari 2012, de dag dat John Guidetti met een hattrick toe sloeg. De bijna surrealistische 6-2 op 27 januari 2019 met de excelle rende Robin van Persie als stralend middelpunt. En de 1-0 in de derde ronde van de KNVB Beker op 28 ok tober 2015, toen Joël Veltman diep in blessuretijd zijn eigen keeper verschalkte. Trainingsveld ,,Over die 6-2 heb ik met Van Persie en Toornstra nog wel gesproken op het trainingsveld deze week'', zei Slot. De uitvoering was toen per fect, maar de trainer kiest in Rotter dam dus toch voor de koers van aanvallen en domineren. ,,We heb ben nog niet eerder tegen zoveel aanvallende kwaliteit gespeeld als nu tegen Ajax'', zegt Slot. ,,We gaan kijken ofhet ons lukt onze speelstijl te hanteren.'' Het vertrouwen is er, al is het in een paar dagen tijd misschien toch wat afgenomen. Een teleurstel lende 1-1 bij FC Groningen en een pijnlijke bekeruitschakeling bij FC ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Y @SjoerdMossou Red Bull wil het contract met wereld kampioen Max Verstappen (24, foto) ver lengen. Dat zei topman Hel mut Marko te gen de vak website For- mel1.de. Marko haalde Ver stappen als 16-jarige bin nen. Het hui dige contract loopt eind 2023 af. Ver stappen zei na het behalen van de titel al dat hij nog lang bij Red Bull wil racen. VOETBAL Sparta heeft Gerard Nij kamp (51, foto) aangesteld als nieuwe tech nisch direc teur. Hij volgt Henk van Stee op, die vorige week vertrok bij de eredivi sieclub. Nij- kamp tekent een contract voor 2,5 jaar. Hij werkte eer der als tech nisch directeur bij PEC Zwolle. De afgelopen 2,5 jaar was hij general mana ger van FC Cincinnati. KLASSIEK als het perfecte meetmoment Mikos Gouka Rotterdam Vermoedelijke opstellingen Bijlow Pedersen Malacia Trauner Senesi Aursnes Til Kök$ü Toornstra 1 Linssen Sinisterra Haller Tadic Antony Berghuis Gravenberch Alvarez Martinez Timber Blind Rensch Pasveer De laatste keer Feyenoord - Ajax in de Kuip. Een treurende thuis ploeg en juichende Amsterdammers. Het werd 0-3, mede door twee eigen goals van Feyenoord. foto pim ras a (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16