Afschaffen van regels sociaal domein kost raad moeite Cultuurwethouder Deij wil in Terneuzen meer leven in de brouwerij 7 Leven in de brouwerij, dat is wat het centrum van Terneuzen nodig heeft. Want activiteiten trekken mensen. En dat zorgt ervoor dat de leegstand vermindert, Met meer activiteiten in Terneuzen, gaan ondernemers weer meer brood in de stad zien. Maar hoe is dat te bereiken? Cultuurwet houder Frank Deij heeft er zo zijn gedachten over. Begin dit jaar nam hij het stokje over als wethouder, begin volgend jaar zit er - na de gemeenteraads verkiezingen - een nieuwe wet houder op zijn stoel. Die komt op het perfecte moment binnen, denkt Deij. Terneuzen kan een flinke oppepper gebruiken, dus is het nu het moment om de stad met kunst en cultuur aantrekkelij ker te maken. ,,Je kunt de stad niet alleen, oneerbiedig gezegd, op poetsen met een paar beelden en kreten op de muur. We hebben meer creativiteit nodig om ervoor te zorgen dat het woon- en leefkli maat verbetert én het aantal inwo ners groeit.'' Van een natuurlijke groei moet Terneuzen het niet hebben; de aanwas van jonge mensen zal van buitenaf moeten komen. Die moe ten 'verleid' worden; niet een keer met een leuk concert of een mooie tentoonstelling, maar met een continue stroom van activiteiten. Schim ,,Terneuzen staat voor een aantal belangrijke ingrepen en investe ringen om de stad leefbaar te hou den'', zegt Deij. ,,Het winkelgebied met veel leegstand is een schim van wat het is geweest. Sloop en herschikking zijn aan de orde. De woonkern van de binnenstad moet worden vernieuwd, er moet een nieuwe school voor voortgezet onderwijs worden gebouwd. Er wordt de laatste hand gelegd aan een plan dat het gebied rond het Scheldetheater bestempelt tot cul turele hotspot.'' Deij wil er maar mee zeggen dat nu het moment is om besluiten te nemen om het voortbestaan van de stad een flinke impuls te geven. Zo is er een idee om in Terneuzen een museum voor moderne kunst in te richten. ,,De gedachte is dat in samenwerking met het Smak (Stedelijk Museum voor Actuele Kunst) in Gent te doen. Er zijn verkennende gesprekken geweest, maar concreet is er nog niets ge beurd. Als potentiële locatie wordt het stadhuis genoemd. Je kunt ook overwegen de verkoop van de oude bibliotheek aan de Oostkant te heroverwegen. De bieb zou dan tijdelijk een pop-upmuseumfunc- tie kunnen krijgen.'' En zo borrelt er nog wel meer op in het hoofd van Deij. Inzetten op een broedplaats voor kunstenaars - daarbij wordt gedacht aan het oude Philips-terrein - wordt mis schien al snel concreet. Een her- denkingspier om blijvend stil te staan bij de Slag om de Schelde is Overde Westerschelde trekt de wereld letterlijk aan ons voorbij ook een idee. Over de toekomst van een podium als Porgy Bess, dat nu met een vergrijsd vrijwilli- gersbestand vertier probeert te blijven bieden, wordt eveneens nagedacht. Moet het anders, moet het groter, ofjuist niet? En heeft uitbreiding dan echt effect op de leefbaarheid en aantrekkings kracht van de stad? Deij: ,,De naam Porgy Bess heeft absoluut meerwaarde voor de stad, dat moet je koesteren; maar niet alleen vanuit sentiment, je moet vooruitkijken.'' Culturele hoofdstad Voor culturele verrijking van Ter- neuzen denkt Deij nadrukkelijk aan een samenwerking met Gent, dat in 2030 de culturele hoofdstad van Europa wil zijn. Hij denkt dan bijvoorbeeld aan samenwerking bij exposities en (film)festivals. Hij doet ook een beroep op de creativiteit van de eigen inwoners. ,,Het ontbreekt aan initiatieven. Misschien komt dat wel omdat de gemeente Terneuzen teveel heeft uitgestraald de hand op knip te houden voor cultuur. Maar ik zou het liefst elke dag weer een nieuw plan ontvangen. Kijk, Terneuzen is een industriestad. Een stad die geen cultuur ademt, turn je niet zomaar om. Maar je kunt er wel voor zorgen dat mensen van cul tuur gaan houden. Over de Wes terschelde trekt de wereld letter lijk aan ons voorbij. Nu is het zaak dat wij die met mooie initiatieven naar binnen gaan trekken.'' De Terneuzense politiek boog zich donderdagavond over de nieuwe aanpak van het sociaal domein. Met dit dossier, dat alle zaken rond uit keringen, hulpvragen, zorg en re-integratie betreft, is ongeveer de helft van de gemeentebegroting ge moeid. Geleerd hebbend van de toeslagenaffaire, wil Terneuzen voortaan werken volgens de zoge noemde doorbraakmethode: amb tenaren moeten zich niet langer blindstaren op regeltjes, maar alle ruimte binnen de wet gebruiken om mensen uit de problemen te helpen. Toch moest in de raadsvergade ring nog een flinke hindernis geno men worden. GroenLinks en Soci aal Terneuzen wilden veel kleine aanpassingen aan het voorstel over de aanpak van het sociaal domein. Beide fracties dienden samen niet minder dan 34 moties en amende menten in, een aantal dat de ge meenteraad doorgaans in een jaar voor de kiezen krijgt. Waarom dit bombardement?", vroeg PVV-fractievoorzitter Pa trick van der Hoeff. ,,Hebben de ambtenaren soms slecht werk gele verd? Was dit voorstel nog niet af, of is het meer iets voor de komende verkiezingen?" Bijverdienen ,,Het gaat om duidelijker definities in het stuk. De burger heeft recht op duidelijkheid", verklaarde Jack d'Hooghe (Sociaal Terneuzen) zijn voorstellen voor aanpassingen. Me de-grootaandeelhouder in het aan tal moties Ernst Jonker (Groen Links) gaf als voorbeeld daarvan de motie waarin hij ervoor pleitte dat mensen in de bijstand meer mogen bijverdienen dan nu het geval is. 'Overbodig', zo luidde het oor deel van wethouders Jurgen Ver- vaet en Frank van Hulle daarover. De gedachte dat wanneer mensen een paar honderd euro per maand meer overhouden, ze sneller uit de bijstand kunnen komen omdat een kleine auto betaalbaar wordt en een baan die dat vereist in beeld komt, is niet nieuw. Eerder had wethou der Frank van Hulle al toegezegd ernaar te zullen kijken ofeen derge- Ik zou het liefst alle moties en amendementen willen ontraden lijk idee iets is voor Terneuzen. ,,Ik zou het liefst alle moties en amendementen willen ontraden", zei wethouder Jurgen Vervaet. Wat hem betreft, was de nieuwe opzet soms opzettelijk vaag gehouden, juist om de ambtenaren de ruimte te geven om creatieve oplossingen te bedenken. ,,We willen maatwerk leveren en zo breed mogelijk gaan als de wet ons toestaat." Geen van de moties en amende menten kwam in de buurt van een meerderheid. Een raadsmeerder- heid keurde de nieuwe opzet voor het sociaal domein goed. Sociaal Terneuzen stemde als enige tegen. VL ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 'Tijd voor een oppepper van de stad' Raymond de Frel Terneuzen Wethouder Frank Deij tussen de beelden die overleden kunstenaar Nand Huyghe onlangs naliet aan de gemeente Terneuzen. De beelden krijgen een plek in de binnenstad. foto gianni agosti - Frank Deij, wethouder TERNEUZEN De gemeente Terneuzen wil af van alle regels rond uitkeringen en zorgvragen. Ambtenaren moeten de ruimte krijgen om maatwerk te leveren. - Jurgen Vervaet, wethouder - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 142