Liesbeth, Niels en Peter gingen op vredesmissie naar verre landen, kwamen terug als een compleet ander mens en beleven de verschrikkingen van de oorlog elke dag opnieuw. 'Dat ik veel heb meegemaakt, maakt me een sterkere coach eer nog dan de 7000 moslimmannen die na de val van Srebrenica op 11 juli 1995 de dood vonden, vrat wat zich de dag ervoor afspeelde op de Nederlandse compound zich een weg in Liesbeths geheugen. Zo'n 30.000 moeders met hun kinderen verzamelden zich er, terwijl er maar plek was voor 5000 mensen. Ze zag Serven huizen platbranden en met granaten gooien. Als vracht wagenchauffeur op een vredesmissie zag ze dat Nederland noch de VN ingrepen. 'Ik voelde me machteloos, in de steek gelaten en bedonderd.' Op 24 juli keerde Liesbeth terug naar Nederland. Ze was zichzelf helemaal kwijt. 'Iedereen die naar mijn ervarin gen vroeg, kreeg de volle laag, ik had een superkort lontje.' Herbelevingen kwamen maanden later. Nachtmerries, pijn in haar lijf, somberheid. 'In mijn dromen werd ik belaagd door witte, tamme muizen, die vervolgens door iemand werden doodgeslagen. In therapie besefte ik al snel dat die muizen de vluchtelingen symboliseerden.' De eerste tien jaar mislukten haar relaties, ze kon zich niet binden. En toen in 2007 haar hond overleed kreeg ze een depressie, zo ernstig dat ze moest worden opgenomen. Die depressie was niet de laatste, maar met therapie wer den de dalen wel minder diep. Uiteindelijk ging ze tijdens een vakantie met haar gezin terug naar Srebrenica: een ingrijpende, maar helende ervaring. 'We reden dezelfde route als destijds. Toen we het Memorial Center bereikten, speelde de film van die dag zich opnieuw af in mijn hoofd, zó levendig dat het was alsof ik midden tussen de vluchte lingen stond.' Dat haar dochter radslagen maakte op de plek waar zoveel vreselijks was gebeurd, verlichtte het verdriet. Maar pas vorig jaar, zestien jaar na dato, vond ze echt rust. 'In de documentaire Srebrenica - de machteloze missie van Dutchbat, waaraan ik heb meegewerkt, kregen wij de kans te vertellen hoe het écht was. Er kwamen overweldigend veel reacties op. Eindelijk erkenning: dat heeft me ontzet tend veel goed gedaan.' Toen haar contract bij Defensie afliep, ging ze werken op de bijzondere zorgafdeling voor vrouwen in een Huis van Bewaring. 'Ervaring had ik niet; ik werd aangenomen vanwege mijn werk tijdens de uitzending. Vanaf dag één voelde ik me op mijn plek. Door mijn uitzending heb ik een groot vermogen tot compassie ontwikkeld en dat kon ik heel goed inzetten voor deze vrouwen. Ik kon ze als mens blijven zien, ondanks het feit dat velen een ver schrikkelijk misdrijf hadden begaan.' Inmiddels is ze geschoold tot coach met paarden, een opleiding die haar heeft geholpen te helen, omdat werken met paarden iemand veel inzicht kan geven in trauma's, angsten en verlangens. Dat ze veel heeft meegemaakt maakt haar tot een sterkere coach, vindt Liesbeth. 'Mijn kennis en ervaring benut ik nu om anderen te helpen.' MEZZA 37 M LIESBETH BEUKEBOOM (46) was nog maar net twintig toen ze de val van Srebrenica meemaakte. Liesbeth werkt nu als paardencoach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117