Hoe de Belgische justitie een lading onderschept van Nederlandse drugsbaron 10 De Belgische autoriteiten zijn bezig met een klopjacht op Nederlander 'Bolle Jos'. Deze zeer gefortuneerde drugshandelaar is volgens hen verantwoordelijk voor grootschalige cocaïnehandel via de Antwerpse haven. Twintig personen opgepakt et is 24 augustus 2020 en op de Belgian New Fruit Wharf in de Antwerpse haven meert de Nave Andromeda aan. Het schip is vertrokken in Guayaquil, de grootste stad van Ecuador. Op hetzelfde moment voe ren twee mannen via hun versleutelde Sky-telefoons een ge sprek. ,,Secu werkt vandaag. Laat me we ten wat u wilt doen. Secu vraagt 150k. Sluit camera's. Sluit ogen. Kaai (kade) is van u.'' Dat stemt de ander tevreden. ,,Kan u secu toevoegen? Even alles be spreken." De Belgische recherche stelt dat Jos L. uit Breda (alias Bolle Jos) en een mede verdachte hier bespreken hoe een cor rupte beveiligingsmedewerker tegen betaling van 150.000 euro een oogje dicht zal knijpen, zodat zijn mannen een fikse partij cocaïne kunnen veilig stellen. Jos L. is naar aanleiding van deze zaak door de Belgische politie op de op sporingslijst geplaatst en bronnen bij de Nederlandse opsporingsdiensten beves tigen dat ook de Nederlandse autoritei ten driftig naar hem op zoek zijn. Hoewel hij pas 30 jaar is, loopt Jos L. al een tijdje mee in de onderwereld. Ook komt hij al in een aantal grote strafdos siers voor. Zijn naam wordt genoemd in het omvangrijke liquidatieproces Eris, waarin hij, zonder concrete verdenking, wordt gelinkt aan de moord op de Ant werpse zakenman Stefan Bogaerts. In februari van dit jaar werd zijn naam voor het eerst in de openbaarheid ge bracht, toen het tv-programma Opspo ring Verzocht meldde dat de politie 'sterke aanwijzingen ziet' dat hij 'be trokken is bij de mysterieuze verdwij ning' van Naima Jillal. Zij was een sleu telspeler in de internationale cocaïne handel en de politie gaat ervan uit dat ze niet meer leeft. Ingewijden in het crimi nele milieu zeggen dat L. geweld niet schuwt en 'keihard' zou zijn. Hij heeft, naast Bolle Jos, nog meerdere bijnamen: El Presidente en El Ganador; de over winnaar. Beide namen gebruikt hij in de versleutelde Sky-chatapp als gebruikers naam. Dankzij het kraken van Sky is de politie erin geslaagd de versleutelde communicatie leesbaar te maken. Het plan Terug naar de Antwerpse haven. Eigen lijk is het de bedoeling dat de cocaïne uit container CLRU1260370 al vier dagen eerder wordt veilig gesteld. Het plan is als volgt: de vrachtwagen die de contai ner vervoert, wordt gekaapt als die het haventerrein verlaat. 'Agressie en vuur wapengeweld zal niet worden ge schuwd', staat in de justitiedocumenten die deze krant hierover heeft ingezien. Na de kaping wordt de vrachtwagen naar een loods gereden om de cocaïne eruit te halen. Als blijkt dat de container naar een andere kade wordt gereden, wordt het plan uitgesteld. Op verzoek van Jos L. is er een groepsge sprek aangemaakt met de beveiligings medewerker. Om 22.15 uur schrijft hij dat hij akkoord is. 'Hetgeen ik voor jullie kan doen is mijn ogen dicht doen en niks melden. Mijn taak is direct melden als er beweging is op de kaai en alarme ren. Jullie kennen de taak van een secu.' Hij meldt dat ook de douane actief is en dat ze moeten uitkijken. En hij heeft nog een belangrijke waarschuwing. 'Jullie kunnen niet voor 00.30 uur binnen. Onthoud dat goed. Want dan is er nog een andere collega, en als die wat ziet alarmeert die direct. Dus wacht op mijn teken.' Jos L. reageert direct. 'Doen we broer, op uw teken.' De beveiliger meldt dat hij graag helpt, maar dat zijn mogelijkheden niet onbeperkt zijn. Hij kan geen collega's, die niet in het complot zitten, wegtove ren. 'Maar dan weet je wat ik wel en niet kan. Voornaamste is dat ik ogen sluit voor jullie. En zeker direct meld wan neer douane binnenkomt.' Jos L. heeft wel ideeën hoe hij die extra service kan afdwingen. 'U bent security. Betaal ik u goed extra voor. Dat die weg is daar, een stukje. Geef die man eten en drinken. Laat hem als koning voelen.' De beveili ger zegt het te gaan proberen. 'Ik ga dat straks bekijken. Als dat een brandwacht is, dan is dat iemand die iets specifieks in het oog moet houden. En dan kan ik daar niks aan doen.' Als de beveiliger nogmaals meldt dat de brandwacht een groot probleem kan opleveren, blijkt Jos L. bereid te zijn fors geweld te gebruiken. 'Of we gijzelen die ofzo. Heb SWAT-team, gaan prof (pro fessioneel, red.) zo op hem. Maar liefst even dat u hem weg krijgt. Tactisch even weg lokken, even wat eten ofzo.' Dan volgt een eerste signaal dat het misschien kan misgaan op de kade. Om 00.42 uur schrijft hij dat hij 'slecht nieuws' heeft. Er is inderdaad een brandwacht aanwezig die de wacht houdt. En als de beveiliger drie kwartier later een ronde over het terrein doet en de brandwacht aanspreekt, vertelt die dat hij orders heeft om te blijven. Hij zit in zijn auto en kijkt voortdurend op zijn telefoon, meldt de beveiliger. Dan gaat het plots snel. Het is 01.15 uur, als vijf gemaskerde mannen op de auto afrennen en de brandwacht uit zijn auto sleuren. Terwijl de man wordt meegetrokken, krijgt hij klappen en trappen op zijn hoofd van zijn belagers. De brandwacht wordt naar een contai ner 30 meter verderop getrokken, terwijl zijn belagers proberen een zak over zijn ZATERDAG 18 DECEMBER 2021 GO Met man en macht jagen op 'Bolle Jos' Yelle Tieleman Antwerpen Eind november werd een groot aantal verdachten in verband met de drugs smokkel opgepakt. Volgens het parket van Antwerpen zijn in totaal twintig perso nen opgepakt, die er zo'n 6 miljoen euro mee zouden hebben verdiend. Een aan tal van hen wordt ook ver dacht van betrokkenheid bij het geweld tegen de brand wacht. Ook de 'secu' is aan gehouden. Sommige ver dachten, onder wie enkele Amsterdamse criminelen, zijn voortvluchtig. Tegen hen is een aanhoudingsbe vel uitgevaardigd. Dat geldt ook voor Jos L. Volgens de Belgische justitie is L. de opdrachtgever en coördina tor van de smokkel. Hoe het met de brandwacht gaat, is onduidelijk; hij raakte zwaar gewond en liep onder meer een hersenbloeding op. Ook brak hij enkele ribben. Boven: de Nave Andromeda, het vrachtschip waarmee de container met co caïne naar de Ant werpse haven werd vervoerd, in augustus 2020. De foto daarbo ven is van de werf waar de lading werd opgeslagen. Onder: de auto waarin de Antwerpse zakenman Stefan Bo- gaerts werd geliqui deerd. Jos L. wordt ge- linkt aan deze moord. FOTO'S GETTY IMAGES EN MEDIATV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10